Na pierwszym zdjęciu tzw. antivortex. Mimo, że wygląda to jak rura od domowego klimatyzatora czy osuszacza powietrza to nią nie jest. Takimi przewodami owija się sekcje wieży turbin wiatrowych (akurat u tego producenta) i ma to na celu "rozbicie" wiatru. Podobnego systemu używa również SGRE. Na zdjęciu akurat system używany przez GE. Inny wielki producent stosuje inne rozwiązanie, tzn. TID - Tower Installation Damper; puszkę o wadze ok. 5t, która zawieszana jest na topowej sekcji wieży i tak dociążając ją ma zapobiegać oscylacji.
"Rozbicie" wiatru ma zapobiegać wpadnięciu wieży w oscylacje co może być niebezpieczne zarówno dla sprzętu i materiałów (straty finansowe), jak również spowodować zagrożenie dla życia bądź zdrowie techników, którzy wówczas mogliby się w takiej wieży znajdować (straty w ludziach są nieprzeliczalne, a do tego dochodziłyby jeszcze straty wizerunkowe firmy - te już można przeliczyć).
W bonusie filmik z przejazdu dźwigu samobieżnego Liebherr LR1750 i fotka z załadunku nacelli na barkę.
#oze #renewables #wtgjarezza #pracbaza i #zalesie bo ze względów ode mnie niezależnych kończę ten projekt i przychodzi mi szukać nowego zlecenia.
https://streamable.com/elohcz
PS. Nie wiem czemu ale hejto antivortex dodało w komentarzu tylko, a nie chciało dodać w głównym wpisie...
ebc1d997-2663-414c-9cfd-207c3450c45a
michal-g-1

Nazwa po polsku: tubalizator

michal-g-1

A puszka na wierzy to zapewne tłumik drgań a nie dociążenie, bo sama masa na wysięgniku zwiększa drgania zamiast je zmniejszać

jarezz

@michal-g-1 tak, to tłumik drgań ale geenralnie działa on na zasadzie dociążenia - przynajmniej takie wytłumaczenie otrzymałem od inżynierów. Ewentualnie źle coś zrozumiałem.


Tubalizator - dzięki, tego słowa nie znałem.


Inny producent - Nordex - używa do tego samego celu FGR - frictional guy ropes - stalowych lin na kołowrocie, które przykładają po 4-5t do wieży, żeby zapobiec oscylacji.

michal-g-1

@jarezz w sumie to zależy: podmuchy wiatu mogą oscylować krytyczne. Konstrukcja projektowana jest aby drgała podkrytycznie lub nadkrytycznie.

Jeżeli drgania konstrukcji zrównają się z oscylacją wiatru dochodzi do rezonansu i może spowodować zniszczenie.

Dodanie masy do konstrukcji o drganiach podkrytycznych jest ok. Jeżeli projektowana jest jako nadkrytyczna dodaje się tłumik drgań. więc wszystko zależy od konkretnego urządzenia

jarezz

@michal-g-1 mądrego to i dobrze posłuchać (tutaj poczytać). Jeszcze, żebym rozumiał co za różnica przy nadkrytycznym, podkrytycznym itd. to w ogóle mógłbym dodać sobie +1 do punktów wiedzy

michal-g-1

@jarezz

musiałem sobie powtórzyć materiał http://wm.umg.edu.pl/wyklady/Mechanika/Mechanika_Stosowana/Mechanika_Analityczna_6_L_Murawski_2020.pdf http://fizyka.umk.pl/~wind/FO3/W02S.PDF i mam małą korektę


Każdy przedmiot/element posiada częstotliwość drgań własnych: częstotliwość z jaką drga po zdjęciu/przyłożeniu obciążenia. Np. struna gitary, ale też gryf, pudło, stół, budynek, wieża.

Zazwyczaj ta częstotliwość jest zbyt niska aby ją zaobserwować lub jest bardzo szybko wytłumiana.

Jeżeli jednak coś cyklicznie wprawia w ruch ten przedmiot (pracująca pralka, pompa, ale też uderzenia wiatru) to:

a) jeżeli tłumienie szybko prowadzi do zaniku drgań to konstrukcja pracuje nadkrytycznie (tak projektuje się np. płyty trybun stadionów od obciążenia skaczących ludzi, fundamenty maszyn)

b) jeżeli tłumienie nie prowadzi do zaniku drgań a konstrukcja drga nawet jeszcze bardziej to konstrukcja pracuje podkrytycznie (wieże, kominy, niektóre mosty)


Napisałem "konstrukcja drga/oscyluje podkrytycznie" powinienem napisać "konstrukcja jest tłumiona podkrytycznie"


Pozdr.

jarezz

Dzięki za wyjaśnienie. Teraz będę mógł świrować pawiana. Jeszcze tylko nowego klienta znaleźć tylko muszę.

Zaloguj się aby komentować