Morning nerd porn ;)
Takie tam z budowy nowej platformy pomiarowo-kontrolującej nasze zbiorniki.
Wypuściliśmy nawet mały projekt OpenHardware:
Oraz przejściówka z ESP <-> RP2040 (jeden z klientów chciałby użyć naszego modułu ale z ESP, do własnych zastosowań) - szybko zaprojektowaliśmy przejściówkę (opisy są jeszcze do doszlifowania ale to dzisiaj skończymy):
Na zdjęciu także sam moduł do którego to wszystko powstaje:
  • 8 magistral 1Wire/DHT - 8 pinów z mikrokontrolera (Standard 1Wire którego używamy opisany jest tutaj: https://owex.os.flameit.io/ - starszy moduł który wykorzystuje moduł 1Wire <-> I2C i jeżeli chodzi o 1Wire robi cuda)
  • 32 wyjścia logiczne (tylko Out) - przy użyciu rejestrów przesuwnych)
  • Wyprowadzenia pod I2C / SPI (między innymi wyświetlacz OLED)
  • Dla RP2040 ogarnęliśmy już OTA (Over The Air updates) - automatyczne aktualizacje modułów
  • Dwustronna komunikacja z modułem
  • Dostęp do danych z czujników dla klientów między innymi poprzez MQTT(S)
  • Kilka drobiazgów które jeszcze potrzebujemy ;)
Moduł będzie także współpracował z naszym super modułem do kontroli obecności napięcia przemiennego: https://ac-mains-and-zero-crossing-detector.os.flameit.io/
Jest tego troszkę ;)
#elektronika #pcb #immersioncooling #flameit #cooltoheat #heattocool #komputery #crypto #bitcoin #datacenter
Nasza strona: FlameIT - Immersion Cooling
927801c8-8d10-4232-afe4-10d98f294573
43f0c164-ddc5-49ae-8880-39c2b3ce5f05
cb56db1a-ea34-492f-9b85-7cd68177dd32
49c53696-75a3-4b14-85bb-3937b3103969
lexico

@felixd a możesz napisać dla przeciętnego człowieka o co chodzi?

felixd

@lexico Robimy o takie zbiorniki: https://www.youtube.com/watch?v=sBgkyj-ILFk


Zanurzasz komputer -> ogrzewasz dom, firmę, basen itd.


To trzeba monitorować: głównie temperatury ale też inne rzeczy muszą być monitorowane.


Robimy do tego własną elektronikę. Przy okazji część rzeczy wrzucamy jako Open Hardware (coś jak Open Source dla oprogramowania).


A tutaj, teraz, "chwalimy się" tym właśnie.


No i wartość odchylenia standardowego (statystyka) wyszło na wykresie jak...sam widzisz. Taki żarcik z rana...

tellet

@felixd Musicie trochę więcej info dać o tym, kto to wykorzystał, bo na razie wszystkie materiały to jest ten jeden filmik na YT, z którego jest wycięta klatka na stronę + troche wodolejskiego tekstu "fully synthetic", czy śmieszne "Engineered to perfection".


O pustych stronach jak: https://flameit.io/immersion-cooling/dielectric-solvent/

Nawet nie wspominam xD


Na razie to śmierdzi wałem, bo wychodzi że to olej mineralny i wiadro z nadstawką, ale na stronie jest pokazany nawet kontener (co z tego że w sketchupie czy innym programie), choć nigdzie nie ma żadnych szczegółów na ten temat.

Basement-Chad

Jakiego płynu używacie jako czynnika chłodzącego?

Ja kiedyś interesowałem się tematem. Z "klasycznych" chemikaliów bardzo dobre właściwości ma np. DCM (dichlorometan) ale niestety jest kompletnie nieużyteczny, ze względu na swoją reaktywność. Prawdopodobnie rozpuściłby większość komponentów elektronicznych w nim zanurzonych.

Kiedyś na jakichś targach widziałem specjalnie stworzony do tego płyn - 3M Novec. Chciałem się nawet tym pobawić ale niestety wówczas było to praktycznie nie do kupienia. Domyślam się, że z tego właśnie korzystacie?

felixd

@Basement-Chad Noveca odrzuciliśmy na samym starcie, 5 lat temu. Ekonomicznie kompletnie nieopłacalny no i duże problemy z kompatybilnością materiałową. Jako ciekawostkę napiszę, że 3M wycofał się z produkcji Noveca kilka tygodni temu. Na obronę Noveca zasługuje fakt, że dwufazowa ciecz niesamowicie dobrze odprowadza ciepło. I na tym kończyły się tak na prawdę zalety. No, jeszcze jedna. Po wyjęciu nie trzeba było czyścić. Dwie zalety. Reszta to niestety minusy.


W tej chwili współpracujemy ze świetnym zakładem chemicznym przy produkcji naszej cieczy. Spokojnie, po 5 latach mogę napisać że mamy najlepszą ciecz na świecie pod względem parametrów fizyko-chemicznych https://flameit.io/immersion-cooling/liquid


W pełni syntetyczny produkt, bezpieczny dla człowieka i środowiska. W kwestii kompatybilności materiałowej także najlepsze dostępne rozwiązanie (z każdą cieczą zawsze będą jakieś niuanse, zawsze).


Niczego lepszego na świecie nie ma. Jeżeli znajdziesz coś lepszego z miłą chęcią skontaktuję się z zakładem który to produkuje.

felixd

@tellet Zdjęcie z montażu rozwiązania w jednym z hoteli w Polsce (dogrzewany jest basen)

e2a0473b-18e1-4d43-9c0b-5b3a53d14f76
908fcf38-fa4b-41db-8bcf-2d8be59f0930
felixd

@tellet Co do kwestii oleju mineralnego, testowaliśmy go jako pierwszy produkt 5 lat temu. Kompletnie się nie nadaje. Oleje mineralne to:

  • dużo gorsza kompatybilność materiałowa (kable bardzo szybko stają się sztywne i kruche, bardzo szybko)

  • standardy produkcji (zawartość wody)

  • dużo gorsze parametry fizyko-chemiczne:

  • lepkość kinematyczna (są "gęste")

  • próg przebicia elektrycznego - oleje mineralne bardzo szybko tracą właściwości gdy dostaje się do nich wilgoć

  • oleje mineralne nie są produkowane jako produkt dedykowany do tego typu rozwiązań (wcześniej wymieniona kompatybilność materiałowa).

  • nasz produkt ma czystość medyczną (zawartość zanieczyszczeń) - ma to wpływ na parametry cieczy - tutaj opisaliśmy temat troszkę szerzej: https://flameit.io/kb/faq/what-does-immersion-cooling-neutralisation-value-mean-in-practice


Zakład chemiczny z którym współpracujemy buduje osobny team do tych zastosowań. Mamy pełne wsparcie od nich + dostęp do laboratorium gdzie przetestują nam każdą próbkę jaką dostarczymy


Zwróć uwagę na lepkość kinematyczną - widać to po tym jak bąble powietrza wylatują z dołu - po tym czasie jak na to patrzę to stwierdzam tylko jedno: masakra.

felixd

@tellet Na filmie jest pierwsza pierwsza próba gdy zaczynaliśmy 5 lat temu. Testowaliśmy wtedy olej wazelinowy (nie nadaje się jako produkt do dłuższego zastosowania): https://www.youtube.com/watch?v=K6n2Avpp6zg

felixd

@tellet No i kilka naszych PCB które już działają:


https://owex.os.flameit.io/

https://ac-mains-and-zero-crossing-detector.os.flameit.io/


Teraz kończymy moduł który będzie bardziej zwarty + w końcu porządne OTA (automatyczne aktualizacje softu). Powstaje też porządna baza pod gromadzenie danych. Zostanie nam tylko warstwa prezentacji.


Elektronika ma działać w dwie strony. Projektujemy PDU (Power Distribution Unit) do nowego zbiornika.

lexico

@felixd to bardziej do średnich serwerowni lub farm serwerów

Lapka tam nie wrzucę.

felixd

@lexico Oczywiście. To musi być komputer który nie jest desktopem i "coś robi" (koparki krypto, renederowanie, AI/ML itd itd).


Dostarczamy też rozwiązania serwerowe (serwery 19'') z gwarancją, gotowe do zanurzenia. W sumie to jesteśmy pierwszą firmą w Polsce która to robi.

felixd

@tellet I jeszcze dedykowana fotka dla rozwiązania zrobionego stricte pod GPU: Akurat ten produkt zmieści 6*GPU

4efabfa1-7b20-41e3-87f3-79c30c3bbfca
e0bb7344-4245-42f1-9c45-af76c32822a5
be3242ff-85cf-4b65-a003-2d5e6611eceb
HolenderskiWafel

@felixd ogólnie ciekawa sprawa, ale


próg przebicia elektrycznego - oleje mineralne bardzo szybko tracą właściwości gdy dostaje się do nich wilgoć


oleje mineralne stosuje się w transformatorach o napięciu dziesiątek kV, więc to nie powinno być problemem w komputerach. Zresztą w elektroenergetyce temat olejów do izolacji i chłodzenia jest zbadany, nie próbowaliście tego jakoś wykorzystać?

felixd

@HolenderskiWafel zgadza się, stosuje się w transformatorach ale jest to jedno z gorszych możliwych rozwiązań. Jak już wspomniałem bardzo szybko spda próg przebicia w momencie gdy dostanie się wilgoć do oleju mineralnego. Tak samo jest z olejem silikonowym.


"Atakuję" o to nasz zakład chemiczny, abyśmy przygotowali zestawienie własnie tego typu. Porównawcze.


Po lewej jest próg przebicia (kV) na dole zawartość wody w ppm'ach.


Obszerny temat z którego wiele osób się doktoryzowało ;)

92b17342-e8a0-4d0f-a3a8-792ba04be546
HolenderskiWafel

@felixd a wasz zakład chemiczny tzn. jakiś zakład któremu dostarczacie specyfikacje i oni wam to produkują?

felixd

@HolenderskiWafel Powiem tylko tyle, że aktualnie mamy najlepszy produkt na świecie.


Piszę to z pełnym przekonaniem. Wiem czego szukaliśmy przez 5 lat i wiem co aktualnie mamy.


Wracam do testów, bo właśnie przyszły próbki które na szybko testujemy in-house (i już widzę, że nie ma sensu tego nawet do labo słać).

fbf8dfea-7204-4134-ae29-5c618d67c6c8
lexico

@felixd podpowiem Amazon

Basement-Chad

@felixd Po tym co piszesz wnioskuje, że skład chemiczny czynnika chłodzącego to tajemnica handlowa


Co do 3M Novec to cały bajer polega na tym, że chłodzenie odbywa się przy przemianie fazowej. Jest bardzo efektywne dlatego, że temperatura wrzenia czynnika to 34 stopnie, przez co w ogóle nie trzeba żadnych radiatorów na elementach. Czynnik wrze i przechodzi do fazy gazowej bezpośrednio na chipach, a ich temperatura rzadko przekracza temperaturę wrzenia chłodziwa. Wadą plynów Novec jest to, że to jakieś związki fluorowe, które są bardzo problematyczne w utylizajcji i niebezpieczne dla środowiska.


Zwykłe chłodzenie zanurzeniowe to już nie jest taki bajer, chociaż wciąż jest spoko. Czy w ogóle jest możliwe żeby kupić od Was taki płyn?

felixd

@Basement-Chad Dziękuję za podsumowanie czym jest NOVEC. Zgadza się, produkty 3M (zaprzestali produkować swoją ciecz kilka tygodni temu) mają różne temperatury wrzenia. Jeden NOVEC miał temp wrzenia właśnie w okolicy 34-36 oC, kolejny był chyba w około 50-60 i nastepny przedział coś lekko ponad 70.


I tak, jeżeli chodzi o odprowadzanie ciepła, ciecze dwufazowe nie mają sobie równych. Problemem jest jednak konstrukcja samego zbiornika (musi być hermetyczny) oraz ekonomia rozwiązania - uzupełnianie ubytków i sam koszt zakupu. Jako ciekawostkę, napiszę że 3M zadzwonił do mnie po tym jak dwa razy pojawił się artykuł na głównej Onetu o naszym rozwiązaniu. Mieliśmy na prawdę miłą, dwugodzinną rozmowę


Nasza ciecz jest jak najbardziej do kupienia ale do najtańszych nie należy. Wyślij proszę zapytanie przez formularz https://flameit.io/#contact


Ogólnie chłodzenie cieczą a chłodzenie powietrzem to niebo a ziemia.

felixd

@Basement-Chad @lexico @HolenderskiWafel Poleciało na produkcję.


Piękny to będzie zestaw. Piękny.

2b5079fb-5703-4850-8d36-e2e77b85ba2d
f588f037-6135-434d-aff1-cecbd5691b55
d3270b80-0b98-4af8-a9d9-c66d8f587a84
felixd

Ostatnie zdjęcie to szybkie prototypy.

5f351d37-93c6-4ba3-806c-f6defe146b68
aff81377-2e0e-4b6c-bdec-4548c3bd2003
01a6aa2f-e4a8-4339-b5cc-8d8552c01c38
felixd

Once board is fully tested we will prepare detailed documentation for this project. At the moment it's for our internal usage so we can prepare great product for customers:

  • temperature sensing

  • any 1Wire sensor

  • humidity sensing

  • liquid level detection in our tanks

  • 32 output lines - so we are able to control 32 power switches - Use case: Controlling 32 power switches

  • OLED for displaying "local information" on tank

  • ADC0,1,2 pins - use scenario GPIO / ADC

  • UART GPIO pins - they can be used as GPIO or UART - in most use case scenarios they will be used as GPIO

  • We are still left with I2C1 - this can be used as well as GPIO or 2nd I2C bus


So, as You can see we have WAY MUCH more than we need at the moment.


1Wire będzie na 5V (na płytcę są dwa automatyczne konwertery poziomu napięć 3v3 <> 5V z funkcją ochrony przeciwko ESD).

Zaloguj się aby komentować