Metody rozpijania polskich chłopów pańszczyźnianych. Co szlachcice robili, by ich uzależnić i otumanić?

W XVII wieku, na skutek serii niszczycielskich wojen i załamania rynku międzynarodowego, eksport zboża przestał przynosić oczekiwane dochody. Zachłanni szlachcice zaczęli szukać nowego źródła zysku. W setkach folwarków uruchomiono gorzelnie. Chłopi uprawiali zboże, a następnie przepijali wyprodukowaną z niego wódkę. Co ziemianie robili, by ich do tego skłonić?

WielkaHistoria

Komentarze (2)

Kondziu5

Tylko jest taka jedna sprawa, nikt nie kazał tego pić, równie dobrze co bardziej ogarnięty chłop skoro i tak kupić musiał to mógł potem to puścić dla jakiegoś chlora i komulowac majątek.


Skończcie z tą gadką że nas na siłę rozpijano, za PRL-u też tylko flaszka w głowie dla ludzi ale nikt do mordy nie wlewa na siłę.

Ren-men659

Ludzie ! !!!Jedyni wykształceni w I RP to -?To Żydzi ( byli ludźmi księgi -umieli czytać i pisać)produkowali okowitę w wynajętych gorzelniach ,ponieważ dla Polskiego Szlachcica to było DYSHONOREM ! Klucze od KOŚCIOŁA I CERKWI ZNAJDOWAŁY SIĘ W RĘKACH ZARZĄDZAJĄCEGO PAŃSKIM MAJĄTKIEM ŻYDA!!Żydzi też ZARZĄDZALI ogromnymi MAJĄTKAMI Polskich Książąt i Szlachty!ŻYDZI W CELU OSIĄGNIĘCIA WIĘKSZEGO ZYSKU ZMUSZALI POLSKICH I UKRAIŃSKICH CHŁOPÓW DO PRACY NA ROLI PONAD SIŁY!!Z czegoś się te Pogromy Żydów na Ukrainie (,która kiedyś należała do Polski )WZIĘŁY!!Żydzi zajmowali się LICHWĄ i za parę weksli podpisanych przez Polskiego szlachcica PRZEJMOWALI JEGO CAŁY MAJĄTEK! BEZ PROBLEMU.A Polskiemu Panu pozostawało SAMOBÓJSTWO!!

Zaloguj się aby komentować