Sztos

Mam wrażenie, że mało kto słyszał o bardzo ciekawym portalu Polona.pl będącym intenetową wersją Biblioteki Narodowej. A szkoda bo to chyba jedna z ładniejszych inicjatyw publicznych w polskim internecie. Co więcej jest to najprawdopodobniej najlepsza cyfrowa biblioteka publiczna, szukałem odpowiednika w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych- niczego na podobnym poziomie nie byłem w stanie znaleźć.

Można tam znaleźć głównie materiały z domeny publicznej: starodruki, ulotki, plakaty, ciekawe przedwojenne publikacje na tematy wszelakie i moje ulubione GAZETY. To świetne miejsce na spędzenie wolnego czasu, czego tam nie ma.
Pojawiły się kilkukrotnie awarie które uniemożliwiły mi czasowy dostęp do moich kolekcji, ale minęły... a właśnie- KOLEKCJE i NOTATKI. Możecie sobie notować na waszym egzemplarzu 100 letniej książki, grupować je w swoje wirtualne małe biblioteczki. Gdybyście preferowali jednak trzymanie książek na dysku na wypadek wojny atomowej, albo chcieli je nawet wydrukować- też nie ma problemu. Poza nielicznymi wyjątkami wszystko możecie pobrać w formie PDF’a i sobie zachować w folderze albo przenieść do świata analogowego.

A to wszystko zupełnie, absolutnie za darmo. Możecie się nawet nie logować, chociaż warto ze względu na notatki i kolekcje.
https://polona.pl/

09333258-303f-47de-901c-b25b76aa63d1
Lebiediew2 lata temu

"Co więcej jest to najprawdopodobniej najlepsza cyfrowa biblioteka publiczna, szukałem odpowiednika w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych"

Polecam libgen.rs: rosyjską bibliotekę cyfrową z anglojęzyczną literaturą. xD

piwowar2 lata temu

@Lebiediew O, dzięki wielkie. Poszperam, może znajdę coś ciekawego w dziedzinie historii np. W każdym razie- nie przyszłoby mi do głowy, żeby szukać książek w rosyjskim internecie.

Lebiediew2 lata temu

@piwowar Tam jest naprawdę praktycznie wszystko, co jest na amazonie. Bardzo rzadko zdarza mi się czegoś nie znaleźć, mimo że szukam zazwyczaj rzeczy mocno niszowych.
"Library Genesis (LibGen) is the largest free library in history: giving the world free access to 84 million scholarly journal articles, 6.6 million academic and general-interest books, 2.2 million comics, and 381 thousand magazines" (Info sprzed 4 lat!)

gacek2 lata temu

@piwowar o dzieki, nie slyszalem, ale sprawdze!

0
piwowar2 lata temu

@Lebiediew Jestem pod wrażeniem… postanowiłem sprawdzić coś z polskiej literatury której oszukałem się w ciul czasu. Wpisuję Feliksa Kiryka i książka o osadnictwie w południowej małopolsce, za którą normalnie uganiałem się po bibliotekach i zdjęciowałem na wszelki wypadek wpadła mi w ręce od tak. Dzięki jeszcze raz

Lebiediew2 lata temu

@piwowar Tylko czasami (rzadko) domena jest niedostępna. W takim wypadku dostaniesz się też poprzez libgen.is, libgen.io, libgen.li, gen.lib.rus.ec lub IP 93.174.95.27 :P.

piwowar2 lata temu

@Lebiediew Dzięks

0
piwowar2 lata temu

@gacek Ostatnio od kilku dni na głównej nic nowego się nie pojawia. Także trzeba szukać w "Zbiorach". Można sortować, filtrować i wgl. Także powodzenia w szukaniu perełek

9a69d7d6-78e1-48c4-8510-cc1e5cf8c43e
0

Zaloguj się aby komentować