Konwencja Haska z roku 1954 wprowadziła nakaz powstrzymywania się stron uczestniczących w konflikcie zbrojnym od świadomego niszczenia, dewastacji, bezprawnego przywłaszczania oraz stosowania jakichkolwiek środków odwetu skierowanych przeciwko dobrom kultury


"Jak naziści”: Rosja rabuje muzea na Ukrainie na skalę II wojny światowej


Kanał NBC opublikował wyniki śledztwa w sprawie niszczenia przez najeźdźców dziedzictwa kulturowego i historycznego Ukrainy.


Ekspertyzy


Chris Marinello, prawnik zajmujący się restytucją dzieł sztuki: „Rosjanie próbują zniszczyć ukraińską tożsamość – tak jak zrobili to naziści”.


Richard Curin, specjalny przedstawiciel Smithsonian Institution: „Putin próbuje zniszczyć fizyczne dowody odrębnej kultury ukraińskiej, aby zaspokoić swoją perwersyjną ideę, że taka kultura nie istnieje”.


Polowanie najeźdźców


Na priorytetowej liście agresorów znajduje się scytyjska złota biżuteria z IV wieku p.n.e., starożytne monety, rzeźby, artefakty starożytnej Grecji, obrazy z muzeów i kolekcji prywatnych itp.


Totalna kradzież


Przed ucieczką z Chersonia najeźdźcy przez 5 dni wywozili obrazy, grafiki i rzeźby z muzeum regionalnego. Skradziono około 11 000 przedmiotów. W muzeum przechowywano dzieła malarzy Vrubla, Aiwazowskiego, brytyjskie, niemieckie i francuskie. Skradzione dzieła sztuki wywieziono na okupowany Krym.


Brudny ślad


Według UNESCO w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę uszkodzonych zostało około 250 cennych obiektów. Smutna lista obejmuje 108 kościołów, 21 muzeów, 19 pomników, 12 bibliotek i 90 budynków o znaczeniu historycznym lub artystycznym.


Konwencja haska z 1954 roku wyraźnie zabrania rabowania muzeów w czasie wojny, a Moskwa będzie musiała zwrócić wszystko, co zostało skradzione i w pełni za to odpowiedzieć. Bank Światowy oszacował kulturowe i historyczne szkody na Ukrainie na 2 miliardy dolarów.


Skrót przez ukrainski kanał Prawda Geraszczenko


#rosja #ukraina #wojna #russiaterroriststate

Komentarze (1)

kodyak

@Walenciakowa trzeba sobie zauważyć że pewnie one nawet nie trafia do narodu kacapów bo to kraj degregolady i korupcji więc pewnie będzie u jednego z tych zlodzieji

Zaloguj się aby komentować