Koniec WIBOR-u. POLSTR zastąpi WIBOR

Koniec WIBOR-u. POLSTR zastąpi WIBOR

Money.pl - portal finansowy
Rusza największa reforma finansowa od lat. WIBOR, na którym oparte są m.in. kredyty, ma zostać wygaszony, a na jego miejscu pojawi się nowy wskaźnik: POLSTR. W grze są kredyty, obligacje i instrumenty warte ponad 6 bilionów złotych.
TL;DR
Czym różni się POLSTR od WIBOR-u? Przede wszystkim sposobem wyliczania. WIBOR to wskaźnik oparty na deklaracjach banków dotyczących tego, po jakim koszcie byłyby skłonne pożyczać sobie pieniądze. POLSTR natomiast bazuje na rzeczywistych transakcjach – ile faktycznie pożyczyły sobie instytucje finansowe.

Dla wielu osób najważniejszą kwestią będzie jednak to, co stanie się w związku z tym z ich obecnymi kredytami, opartymi na WIBOR-ze. W tym przypadku rozważane są dwa scenariusze: zmiana wskaźnika dobrowolna lub obowiązkowa. Jak wskazuje prezes ZBP, pojawi się rekomendacja dotycząca zasad konwersji "starego" portfela. Czy klient musi czekać na ruch banku? – Myślę, że możliwe będą obie ścieżki. Inicjatywa zapewne wyjdzie od banków, ale także aktywność ze strony klientów będzie mile widziana – odpowiada prezes ZBP.
#finanse #finanseosobiste #kredythipoteczny #ekonomia #banki
16

Komentarze (16)

Na polsterze będą j⁎⁎ać bardziej niż na wigorze?

@kitty95 czytałeś?! Raczej nie - przeczytaj i dopiero potem komentuj

@Yes_Man rzeczywiste transakcje vs. wyimaginowane transakcje. Ale ja się pytam o co innego, bo chyba nikt nie wierzy, że banki altruistycznie zrezygnują z zysku.

@kitty95 dyskusja z Tobą zwyczajnie nie ma sensu. Gdybyś zrozumiał to, co przeczytałeś to byś wiedział że aktualnie polster jest niższy od WIBOR o 0,5 pkt bazowego. To bardzo dużo. A bank to firma handlowa - handluje pieniądzem

@kitty95 przy swoim kredo mam zapis, że jak WIBOR zostanie zastąpiony przez inny indeks, to marżę dostosują tak, że finalne oprocentowanie się nie zmieni ¯\_(ツ)_/¯ więc chuj mi w dupę i na imię

@serel brzmi jak cos co można podważyć i warto to zbadać AI, a potem u adwokata

@Yes_Man ty chyba jednak czytać ze zrozumieniem nie potrafisz, ale luz, częsta przypadłość obecnie. Tylko nie płacz potem jak miniratka jednak nie spadnie.

@serel niektórzy są po prostu naiwni, myśląc, że rząd powie hurr-durr obniżajcie oprocentowanie, a banki grzecznie to zrobią. Tu mowa o miliardach w portfelu kredytowym.

@serel Może coś pomieszałeś? Ja u siebie mam w umowie zapis, że jeżeli wibor zniknie to będzie on po prostu zastąpiony nowym wskaźnikiem wskazanym przez KNF a jeżeli go nie wyznaczy to średnia WIBORU z jakiegoś tam okresu lat (nie pamiętam).


Więc wzór na oprocentowanie kredytu jest cały czas ten sam: STAŁA_MARŻA_BANKU + WSKAŹNIK REFERENCYJNY (będzie to POLSTR)


@Yes_Man - jak patrzę na wartość 6M to jest na korzyść WIBORU na ten moment


https://gpwbenchmark.pl/

c63a9008-7578-4c65-aabe-909546c196e6

@inty tru story, w sobotę mogę podrzucić skan. Może po tym jak brałem kredo (grudzień '21), to taki zapis trafił na listę klauzul abuzywnych i nie piszą już tak. Jak będzie się zbliżał termin zejścia ze stałego oprocentowania, to będę szukał


@kitty95 rząd sobie może gadać. Ale KNF może wymagać - albo się bank dostosuje, albo kara, w tym zabranie licencji. Przynajmniej tak powinno działać w sprawnym państwie

czyli, spokojnie można sprawdzić historycznie wibor vs rzeczywiste transakcje i policzyć różnice o ile banki nas ojebaly i zakładać sprawy. tyczy się to trwających jak i splaconych kredytów.

@666 w tekście masz wzmiankę o procesie wybranym w pierwszej instancji

@666 Biorąc optymistycznie , że coś się zmieni.Jak znam życie będzie jak było tylko pod inną nazwą.

@artu3131 ja jednak patrze optymistycznie na to. Frankowicze wygraywaja i znam osobiscie taki przyklad. Czemu tutaj mialoby by inaczej?

@666

Inna skala.


„Prognozowane straty banków w związku z kredytami frankowymi w Polsce oscylują wokół 100 miliardów złotych, „


„, a na jego miejscu pojawi się nowy wskaźnik: POLSTR. W grze są kredyty, obligacje i instrumenty warte ponad 6 bilionów złotych.”

Słowem ruchania ciąg dalszy.


Sławek (prezes banku a): Mariusz ja ci pożyczę 100 mln na 6 procent na 6 miesięcy

Mariusz (prezes banku b): ja ci Albert pożyczę 100mln na 6 procent na 6 miesięcy

Albert (prezes banku c): ja ci Sławek pożyczę 100mln na 6 procent na 6 miesięcy


3 rzeczywiste transakcje.


Polstr = 6%

Zaloguj się aby komentować