Kometa C/2022 E3 (ZTF) - Zdjęcia z dziś (08.02.2023) z Krakowa

Kometa C/2022 E3 (ZTF) - Zdjęcia z dziś (08.02.2023) z Krakowa

hejto.pl
Dzielę się krótkim gifem, który powstał z dziesięciu zdjęć wykonanych dziś z Krakowa około godz. 18:30. Zdjęcia wykonywałem ja wraz z uczniami. Pojedyncze klatki nie były modyfikowane, redukowane ani podbijane. Zdjęcia surowe przekazane są podopiecznym i może niebawem będzie dostępny ciut dłuższy filmik.
Kometa C/2022 E3 jest fenomenem. Nie z powodu jej natury, o nie. Ta kometa jest po prostu nijaka (tu apel do przyjaciół z sekcji kometarnej, proszę mnie nie zabić). Ot, zwykła, niespecjalnie jasna kometka długookresowa. Fenomenem jest to, jaki rozgłos zyskała w mediach. To jest świetny przykład, jak portale potrafię nakręcić czytelników na zjawisko klasy B (B+). Kometa jest obecnie widoczna przez niewielkie teleskopy jako niewyraźna mgiełka. Pomimo że już traci na jasności, to teraz będzie najlepszy czas, by ją obserwować. Powód: Księżyc wschodzi coraz później i tło nieba jest ciemniejsze wieczorami.
Foto wykonane Canonem 700D, czas ekspozycji jednej klatki t=15 sek, czułość 1600 ISO. Obiektywem był teleskop 350/3300 mm. Czas trwania filmiku to niespełna trzy minuty.
Niech żyje tag: #badespace
A poza tym: #ciekawostki #astronomia #astrofotografia (?) #kometa

Komentarze (8)

roadie

żal, ja myślałem że ja będzie można gołym okiem zobaczyć

bade

@roadie Właśnie dla mnie niezrozumiała była ta medialna nagonka na "zieloną kometę", która nas "odwiedza raz na 50 000 lat" i "zobacz coś, co widzieli ostatnio neandertalczycy". No nie widzieli właśnie. Szkoda trochę, bo jak są potem faktycznie interesujące zjawiska, to już ludzie są przesyceni i zniechęceni.

bimberman

wygląda jakby coś święciło do nas przez firmament, pamiętacie to zjawisko (hale Bopp) mówią że to kometa tylko dlaczego ma dodatkowe niebieskie światło ? płaska ziemia firmament ? ktoś coś ?

https://duckduckgo.com/?q=hale+bob+comet&t=brave&iax=images&ia=images

bade

@bimberman To jest warkocz jonowy. Jeden z dwóch/trzech warkoczy każdej komety. Tutaj warkocz jest niebieski, bo wiatr słoneczny (elektrony, protony) zderza się z czadem, który ta kometa bardzo dużo emitowała. Czad po zjonizowaniu emituje wymuszone błękitne światło.

bimberman

@bade dziękuję za info zderza się z czadem ? to ten trujący gaz? ok brzmi logicznie tylko na jakiej podstawie coś emituje czad w temperaturze zera absolutnego ? jakieś papiery naukowe które mogę potwierdzić samodzielnie w garażu? czy mam zaufać naukowcom na słowo ?

Johnnoosh

@bimberman bimbermament

shiranai

Wytoczyłem ostatnio swój teleskop i polowałem na kometę, a jedyne co zobaczyłem to jakąś mgiełkę >: Bardziej czułem się oszukany tylko po złapaniu galaktyki Andromedy.

KrzysKO

Swietne! Dziekuje! za ten wpis!

Zaloguj się aby komentować