Kolego @GotyckaPrzemoc jaką książkę z tematu okultyzmu polecasz?
#przegryw
GotyckaPrzemoc

@EpiktetLOL

Miała to być krótka lista ksiązek ale zrobie to trochę inaczej. Podziele je na dwie kategorie. Pierwsza kategoria to ksiązki o okultyzmie/magii jako zjawisku. Druga to podręczniki i książki użytkowe.


KSIĄŻKI O ZJAWISKU

  1. "Złota Gałąź" - Frazera. Książka na temat historii wierzeń i magii (głównie tej drugiej). Stara i momentami archaiczna ale jest tam masę na temat wierzeń ludów starożytnych i mniej starożytnych. Wazne w okultyzmie i magii jest zrozumieć że jest to mega stare zjawisko, więc zbadanie tego jak to robili ludzie starożytni i dzikie plemiona jest ważne. Ogólnie jest tam mnóstwo na temat róznych rytuałów, ofiar z ludzi, wcieleń bóstw w człowieka itd. Wszystko napisane w klasycznym, pewnym siebie stylu późnego XIX wieku gdzie biały człowiek uważał się za koronę stworzenia i mógł swobodnie pisać o "zabobonach" bez obawy o rejsizm.

  2. "Szamanizm" - Mircea Eliade. O archaicznych wierzeniach, a bardziej rytuałach i magii szamanów. "Kowale i alchemicy" są bardziej o alchemii i duchowej stronie kowalstwa. Ogólnie trochę naukowe i nudnawe, ale ciekawe na swój sposób (paradoks Eliade).

  3. "Bunt przeciw nowoczesnemu światu" Evoli - wbrew pozorom nie jest to książka polityczna a o wierzeniach, a właściwie mitach tradycyjnego świata. Ogólnie Evola pisał na temat jogii, róznych wierzeń i był takim trochę polityko-czarodziejo-uj wie kim.


Żaden z tych gości nie pisze bezpośrednio o historii okultyzmu współczesnego, trochę na ten temat jest w biografii Aleistera Crowleya "Dziedzictwo Bestii" napisanej przez Gustawa Sustera. Tam masz opisane te Zakony Złotego Świtu i inne takie...


PODRĘCZNIKI/PORADNIKI. Tutaj nie mogę "polecić" bo żadnych nie stosowałem w praktyce. Czytałem ale jestem mocno sceptyczny co do prawd w nich zawartych.

  1. "Goecja" - A. Crowleya. Opis demonów z przypisanymi im cechami. Oczywiście to bzdury w które nie wierzę, ale fajnie sobie zrobić przeglad tych fantazji ery dojrzałego okultyzmu angielskiego. Inne książki Crowleya też można przejrzeć.

  2. "Wtajemniczenie do hermetyzmu" Franza Brandona. Ciężka, nudna, ogólnie nie wierzę w skuteczność magii rytualnej/ceremonialnej bo uważam że wszelkie czary biorą się z ingerencji demonów/bogów/własnego umysłu (niepotrzebne skreślić).

  3. Ksiązki Rudolfa Stainera.

  4. Peter J. Carroll "Psychonauta" - ksiązka o magii chaosu. - Nowoczesny wynalazek, nie wiem co o tym myśleć.


Jest jeszcze Bławatcka i Allan Kardek ("Księga duchów"), ale jestem sceptyczny do spirytyzmu jako takiego, bo uważam że duchy jako dusze zmarłych nawet jeśli są to raczej nie mają możliwości kontaktu z nami, a to co "przychodzi" gdy je wzywamy to raczej stworki które wzywał król Salomon według żydowskiej tradycji ehhh...


Ogółem powiem tak... W książkach magów jest wiele zwodzenia i wszystko jest jakby za taką mgłą... Religioznawcy i inni autorzy zaś próbują odkryć bardziej rolę magii i opisać co robiono kiedyś co też nie daje wglądu w świat duchowy. Ksiązki o opętaniach i wyznania egzorcystów to skutki walki osób atakowanych przez siły nieznane, może być przydatna w badaniach. Mitologia też jest przydatna.

GotyckaPrzemoc

@EpiktetLOL W skrócie nie mogę polecić żadnej, trzeba przekopywać się przez książki o zwyczajach, szamanach, historii religii itd. bo tak naprawdę nie wiemy (przynajmniej ja) nie wiem z kim lub czym mamy do czynienia i nie wolno zawierzyć jednej recepcie magicznej ehhhh


Magia to jest jakby próba zapalenia żarówki siłą woli. Nawet jak się zapali to naprawdę jest większa szansa że to ktoś włączył światło niż że to Ty zrobiłeś to swoją siłą woli.

ErwinoRommelo

@EpiktetLOL @GotyckaPrzemoc ale koledzy sciezka lewej czy prawej reki?

GotyckaPrzemoc

@ErwinoRommelo Ja bardziej lewej, nawet kiedyś w śnie całowałem diabła po kopytach, ale się tego wstydzę i nigdy nie otworzyłem się na magię w pełni. Zawsze mam jakieś resztki (rozsądku? obaw?) przed wejściem w świat abrakadabrowania ehhh

Zlasu

@GotyckaPrzemoc @EpiktetLOL Eliade, Frazer, Evola - klasyka. Z tym że jakie jest znaczenie i aktualność Eliadego dla współczesnego religioznawstwa, to rzecz złożona. Evola, to myśl religijno-mistyczno-poltyczna, te aspekty są nierozłączne. Na okultyzmie się nie znam. Natomiast istnieje tradycja gnozy, hermetyzmu i ezoteryki, w sensie właściwym, nie popkulturowym. To ważny wątek europejskiej kultury. Steiner wydaje się mi mocno nowoczesny, trudno rozplątać te wątki bez podbudowy: greckiej filozofii, starozytnych religii basenu morza śródziemnego, a zwlaszcza manicheizmu, gnostycyzmu, neoplatonizmu, pozniej kabały itd.

GotyckaPrzemoc

@Zlasu Świetnie to ująłeś. W sumie nie wiem co dodać ehh

Zaloguj się aby komentować