Już za miesiąc pierwsze miodobranie w mojej pasiece. Będzie to miód rzepakowy.
Właściwości prozdrowotne miodu rzepakowego (w skrócie):
Miód rzepakowy to doskonałe źródło dobrze przyswajalnych witamin, minerałów i substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 
Miód ten zawiera niemal w całości przyswajalne żelazo i bor (niezwykle cenne dla ludzkiego zdrowia pierwiastki) oraz witaminy z grupy B, C i K. Jest źródłem biopierwiastków, olejków eterycznych, garbników, związków goryczkowych, flawonoidów...
Stwierdzono, że miód rzepakowy pomaga w leczeniu schorzeń układu krwionośnego, usprawnia pracę wątroby, pęcherzyka żółciowego i pomaga w schorzeniach nerek. Osłabia kaszel, wzmacnia odporność i pomaga w leczeniu zapalenia dróg oddechowych. Ułatwia gojenie stanów zapalnych dwunastnicy i żołądka w chorobie wrzodowej.
Poza tym pomaga w redukowaniu obrzęków, gdyż usuwa zbędną wodę obecną w tkankach. 
Zawarte w miodzie enzymy pszczele są katalizatorami przemian chemicznych w organizmie, dlatego miód usprawnia detoksykację.
(Załączone zdjęcie jest mojego autorstwa).
Źródła:
  1. Milena Bąkowska, Katarzyna Janda, w: "właściwości prozdrowotne wybranych miodów", Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Zakład Biochemii i Żywienia Człowieka.
  2. Baczmiański J, Gruszczyński R. Miód to zdrowie. Ekonatura 2008;10:8-9.
  3. Hołderna-Kędzia E. Charakterystyka miodu rzepakowego. Pszczelarstwo 2001;52(4):7.
#zdrowie #miod #pasieka #pszczoly
50fe3f3e-5af0-4729-97c6-3f680473b22a
Macer

@Pszczelarz jak sie robi takie miody owocowe?

_Pszczelarz_

@Macer najpierw miód rzepakowy poddawany jest kremowaniu, czyli niejako rozcieraniu, żeby uzyskał konsystencję miękkiego masła. Później miesza się go z odpowiednią ilością sproszkowanych owoców liofilizowanych i innych dodatków, w zależności od tego jaki miód smakowy szykujemy (na przykład cynamon, goździk, żurawiną, itp.).


Najważniejsze, żeby do miodu nie dostała się wilgoć i żeby było higienicznie.


To dość zajmujacy proces, a owoce liofilizowanej są dość drogie, dlatego też miody smakowe są nieco droższe (30 zł za słoik 450 gram). Ale zapewniam, że smak takich miodów wart jest swej ceny.


Moim faworytem jest miód malinowy. Ale zauważyłem, że najwięcej klientów chwali miód z jabłkiem i cynamonem.

Vuaaas

@Pszczelarz Ile masz rodzin? Jak pszczoły przezimowały? Jak zabezpieczasz je przed chorobami? Często się roją?

_Pszczelarz_

@Vuaaas mam 80 uli. Pszczoły przezimowały bardzo dobrze. Przez zimę spadło mi tylko 5 rojów, około 10 jest osłabionych, reszta to średnie, silne lub bardzo silne. Więc jak na razie wszystko idzie bardzo dobrze. Jeśli pogoda dopisze j nie stanie się nic niespodziewanego, to powinien być dobry sezon.


Pszczoły Roją się rzadko jeśli mam czas, żeby w okresie rojliwości robić regularnie przeglądy w celu zerwania mateczników i 9slabienia nastroju rojowego (na przykład poprzez zabieranie ramek z czerwiem na odkłady, lub w celu wzmocnienia słabszych rodzin).


W mojej pasiece poscinalem wysokie drzewa, lub je poprzycinałem tak, że nawet jak pszczoły się wyroją, to siadają na niskich gałęziach i mogę je łatwo zebrać do rojnicy. Wtedy tworzę z nich nowy ul, lub po prostu spowrotem daje do tego samego ula, a nastepnie osłabiamy w nim nastrój rojowy (to zależy od sytuacji).


Moja pasieka jest pod kontrolą powiatowego weterynarza, któremu muszę dostarczać próbki i który przyjeżdża na kontrole.


Przed chorobami pszczoły zabezpiecza się na różne sposoby, od prewencji po leki. Po pierwsze mój magazyn z ramkami, korpusami jest czysty, a na zimę sirkuję pomieszczenie magazymu w celu zabicia potencjalnych zagrożeń ogniskami chorobowymi.


Korpusy czyszczę, ramki z odzysku również i siarkuję je lub opalam płomieniem.


Likwiduję stare ule, które parcieją, murszeją, pozbywam się ryzyka zawilgocenia, gnicia.


Pomagam pszczołom w czyszczeniu ula, czyszczę ścianki, dennicę, pomagam wiosną usunąć osyp pszczół.


Nigdy nie zakładam nowych uli z użyciem pszczół z niewiadomego źródła, albo z pszczół dzikich, które mogą mieć choroby. Najgorszą jest chyba zgnilec - jeśli coś takiego się przypałęta, to cała pasieka może mieć poważne kłopoty.


Na zimę, gdy skończą się zbiory miodu, zakładam pszczołom paski z lekarstwem na warozę (varoa desteuctor).


Te zabiegi zazwyczaj wystarczą i wszystko jest w porządku.

Vuaaas

@Pszczelarz Ekstra, no to życzę udanego sezonu!

fiveoglock

@Pszczelarz Gdzie można kupić?

_Pszczelarz_

@fiveoglock jak chcesz mogę ci wysłać. Sprzedałem tak już mnóstwo miodu.

fiveoglock

@Pszczelarz Jak najbardziej, piszę się na rzepakowy. Masz gdzieś cennik, fb itp?

_Pszczelarz_

@fiveoglock fejsbuka pasieki założyłem dopiero tydzień temu i jest tam jeszcze dosyć skromnie. Na priv napisałem ci szczegóły cen i formy sprzedaży.

pjoter

@Pszczelarz wysli mi tez prosze na priv. Pozdrawiam

pjoter

@Pszczelarz dotarla do mnie Twoja przesylka i jestem zachwycony pieczolowitoscia z jaka to bylo zapakowane - fantastycznie! Poki co zaczelismy pierwszy sloik i jest genialny! Bardzo dziekuje za szybka przesylke i sprawne doradztwo. Na pewno zglosimy sie po wiecej.

Polecam!

yeebhany

Chce kupic, gdzie i jak i za ile i jakie rodzaje masz?

Dzikie_oregano

@Pszczelarz Gratuluję! Coś wspaniałego! Czy myślałeś kiedyś o pokuszenie się o miód bartny? Kiedyś tylko o tym czytałam, że można przygotować w drzewie takie miejsce dla dzikich pszczół

_Pszczelarz_

@Dzikie_oregano takie dziuplę, to taka zabawa dla hobbystów, jeśli mają czas. Czemu nie, na emeryturze może.

tomek-k

@Pszczelarz też jestem zainteresowany zakupem, odezwij się na pw.

Coala

Ile miodu bys proponował w codziennej diecie dla bardzo aktywnego człowieka?

_Pszczelarz_

@Coala nie jestem dietetykiem, ale wiem, że "co za dużo, to nie zdrowo". Dzienna dawka cukru, jaką potrzebuje Twój organizm jest ograniczona. I to dotyczy również miodu. Miod w około 80% składa się bowiem z cukrów prostych (głównie glukozy i fruktozy) łatwo przyswajalnych weglowodanow, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu (na przykład glukoza potrzebna jest do pracy mózgu).


Ale zalecane dzienne spożycie cukrów jest ograniczone. Jeśli jadłbyś zbyt dużo jakichkolwiek cukrów (na przykład miodów), to naraziłbyś się na różne choroby z tym związane.


Bardzo ogólnikowo rzecz ujmując można powiedzieć, że codzienne jedzenie łyżki miodu jest bardzo korzystne dla organizmu. Jeśli od czasu do czasu zjesz sobie więcej miodu, bo masz ochotę, to oczywiście wszystko będzie w porządku. Ale jeśli będziesz notorycznie przesadzać z miodem, to sobie zaszkodzisz tak, jakbyś przesadzał z każdym innym cukrem. I to pomimo tego, że miód oprócz cukru ma w sobie inne skarby: witaminy, mikroelementy, enzymy...


Jeśli chcesz być bardzo precyzyjny i przykładasz do diety dużo uwagi, to twoje zapotrzebowanie na węglowodany, cukry musisz sobie obliczyć indywidualnie, najlepiej u dietetyka.

Zaloguj się aby komentować