Jeśli na klatce będzie B20 to czy w mieszkaniu można dać " różnicówkę" 20 i "esy" 16 ? #elektryka
glebogryzka

@i_am_not_a_robot dzięki

mejwen

@i_am_not_a_robot

Nie ufałbym tego typu odpowiedziom - tak/nie. Można sobie w ten sposób jaja robić.

Pjorun

@glebogryzka A kto ci to powie? Stare czy nowe budownictwo? W nowym "RACZEJ" wszystko się kładzie pod 16A, w starym to może być wszystko - nawet amelininowe kable w ścianach. Wtedy raczej bym się max 10A trzymał.


Nie wiesz do czego te bezpieczniki są podpięte na klatce. Może jest 1 bezpiecznik 20A na 2 mieszkania, wtedy kable w domu mogą być zrobione na 10A, nie 16. Pamiętaj, bezpieczniki mają chronić KABLE w ścianach (ergo przed pożarem) i tyle. Musisz wiedzieć co tam w ścianie masz zanim będziesz bezpiecznik montować.

glebogryzka

@Pjorun na klatce będzie nowe 3fazy z zabezpieczeniem B20 w mieszkaniu całkiem nowa instalacja. Do gniazdek 3x2,5 do świateł 1,5 a z mieszkania na klatkę 5x6.

glebogryzka

@Pjorun a i jeszcze do indukcji 5x coś tam (nie pamiętam) na klatce instalacja zmieniana kilka lat temu . To nie moje mieszkanie tak pytałem (kolega kupił i przy piwie mieliśmy dyskusje o remontach)

Pjorun

@glebogryzka 2.5mm są rated na 16A, więc B16 spokojnie do czegoś takiego. Dziwne, że światła tylko 1.5mm, co jest 10A, tutaj musicie uważać, bo jak dacie B16, i poleci zwarcie, to może przepalić kabel w ścianie i będzie kucie. Ale jak światła zabezpieczycie B10, a resztę B16 to powinno być ok. Jak pisałem, bezpiecznik zabezpiecza kable w ścianach na wypadek zwarcia, i tylko na to patrzycie. Indukcja na 99% nie weźmie więcej niż 16A na kablu, zwłaszcza jak jest 3 fazowa i między fazowo się zasila.


Disclaimer: nie jestem elektrykiem!

Marchew

@glebogryzka Różnicówkę nie "możesz" a MUSISZ dać. I nie "20", bo takich nie ma. Standardem jest 30mA typu "A".

Chyba że masz na myśli wyłącznik kombinowany = RCD 30mA + nadprądowy B 20A w jednym.

Te "esy" to wyłączniki nadprądowe. Te standardowo użytkowane w mieszkaniówce mają dwa człony: przeciążeniowy i zwarciowy.

"B" oznacza typ charakterystykę członu zwarciowego. Może być np. B 16A, C 16A, D16A. W mieszkaniach standardem jest charakterystyka "B".

W mieszkaniówce zazwyczaj każdy obwód o przekroju 2,5mm2 zabezpiecza się wyłącznikiem B 16A.

Obwody oświetleniowe zazwyczaj 1,5mm2 zabezpiecza się B 10A.

Całość jest często niestety tylko pod jednym wyłącznikiem RCD 30mA "AC".

Osobiście dałbym minimum 2 RCD "A". Jedno na gniazda, drugie na oświetlenie.


Na koniec warto zrobić pomiary impedancji pętli zwarcia L-PE, L-N oraz RCD. Tak dla pewności, aby wyeliminować obecność błędów montażowych, tak dla bezpieczeństwa. Pomiary są oczywiście wymagane przepisami, również dla ubezpieczyciela w razie potrzeby. Warto jednak dodatkowo samemu zrobić dobrze aby mieć pewność.


@Pjorun Te indukcje są zasilane często dwufazowo. I nie między fazowo, a po prostu dwa razy po 230V. Każda z dwóch "sekcji" płyty ma zazwyczaj własny "zasilacz" wymagający 230V.

Zaloguj się aby komentować