#hitzarroyo #historiazarroyo
Tajski piechur trenujący walkę z użyciem bagnetu w 1941 r. Nosi zielonkawy, lekki bawełniany mundur i stalowy hełm Adrian wz. 1915. Zwężane półbryczesy były czasem zakładane z owijaczami, a czasem bez nich. Żołnierz ten trzyma w ręku japoński karabin Arisaka typ 38 kal. 6.5mm, które z czasem zastępowano Mauserami tajskimi typ 46 kal. 8mm. Produkowano je w Japonii w arsenale Koishikawa (Tokijskim Arsenale Cesarskiej Armii Japońskiej)
Tajlandia w latach 1940-41 toczyła wojnę z Francją o terytoria Laosu i Kambodży. W styczniu 1941 r. Cesarstwo Japonii zaoferowało mediację w tym konflikcie, na co zgodzili się i francuscy i tajscy przedstawiciele. W wyniku rozmów Francuzi zgodzili się odstąpić Tajlandii część Kambodży, w której mieszkała ludność tajska. W zamian Tajowie zobowiązali się do zapłacenia reparacji wojennych Francji w wysokości 6 mln piastrów.
Co warte uwagi, Tajlandia (a w zasadzie do 23 czerwca 1939 r. Syjam) miała traktat o nieagresji, a z czasem i sojusz wojskowy i polityczny z Cesarstwem Japonii od 1940 r. W 1944 r. jednakże odsunięto od władzy rząd popierający Japonię, by uniknąć pomówień o współpracę Tajów z państwami Osi.
Zdjęcie pochodzi z kolekcji Philipa Jovetta, autora opracowań poświęconych wojskom kolaborującym lub współpracującym z Japonią.
a4e99fee-892b-416b-915a-7c694122311d
Polinik

Jakby ktoś chciał sobie kupić taki karabin to w Stef-Marze za jedyne 4650 złociszy.

https://www.stef-mar.pl/index.php?id_product=8765&controller=product


Ale to chyba dla samego miecia, kolekcjonersko, bo ammo tak niszowe, że raczej nie do kupienia. Ewentualnie jak się dostanie jakąś partię to chuchanie i dmuchanie na każdą łuskę i wytwarzanie własnej amunicji.

Zaloguj się aby komentować