Hej (to)
Chciałam się pobawić w elektronika, mam sobię diodę IR, 1,2V (konkretnie to transoptor, ale to mniejsza), i źródło zasilania 30V (tego nie zmienię, tak będzie docelowo). Użyłam rezystora 3k3, co daje jakieś 9mA prądu (zmierzone, zgadza się). Moc w sumie znikoma. Tymczasem rezystor grzeje się do ok. 96*C. W załączniku zdjęcie rezystora - typowe tanie badziewie z zestawu "50 różnych rezystorów na każdą okazję".

To jest normalne? Czy te rezystory jakieś popieprzone?

PS. Wiem, ale nie powiem #pdk

#elektronika #diy
bb1e8b5c-0f2a-4b73-a204-ee97521b8ac6
UncleFester

przekroczona moc znamionowa tych rezystorów 0,25W - ty pompujesz 0,27W

otoczenie_sieciowe

@UncleFester hm, wydawało mi się, że tam jest 1W spokojnie, a tu źle coś rozczytałam. I kolor też mnie zmylił. Myślałam, że niebieskie to te "lepsze".


Masz rację. Wrzucę 5kOhm, będzie 6mA, transoptor jeszcze zadziała, a wyjdzie mi 0,17W.


Ale w sumie jeszcze teoretyczna rozkmina - jeżeli chciałabym obciążenie rezystorów rozłożyć na kilka - to co się dzieje jak rezystory są w szeregu? załóżmy 1k + 2,3k (wiem, nie znajdę takiego)? Wtedy przez pierwszego tak czy siak przechodzi moc 0,27W czyli za dużo, nie?


I tylko łączenie równoległe pozwoli mi zachować ok. 3,3k rezystancji (np. 4,7k + 10k = 3,2k), przy rozłożeniu mocy na kilka oporników, więc będzie im lżej.


Czy to złe myślenie?

em-te

@UncleFester Przekroczenie mocy spowoduje jedynie spalenie tego rezystora. Można i RAT założyć tylko nie tu problem.

UncleFester

@otoczenie_sieciowe 

Przy szeregowym łączeniu dla 1k+2k3 i tak prąd będzie 9mA czyli przekroczysz.

Przy równoległym prąd się proporcjonalnie rozłoży .... ale przy 4,7k + 10k i tak 4k7 weźmie większość na siebie, lepiej składać z takich samych rezystorów np. 3x10K, będzie OK, masz wynikowo 3k3, a prąd na rezystor 3 razy mniejszy.

myoniwy

@otoczenie_sieciowe spadki napięć będą proporcjonalne do rezystancji. A moc strat to U*I lub I²R. Dając dwa rozbijasz straty na dwa rezystory. Daj ze 4szt takich samych np 1k.

Cosmo77

Może ceramiczny większej mocy

otoczenie_sieciowe

@Cosmo77 Przetestuję na 5k, 6mA powinno wystarczyć diodzie do świecenia, będzie 0,17W, nie ma tragedii. Jeżeli zmierzę i wyjdzie nadal za ciepło to najwyżej faktycznie kupię jakiś większej mocy.

em-te

@otoczenie_sieciowe Moc odkłada się zawsze w postaci ciepła i jest czystą stratą. Obniż napięcie przetwornicą na np. 5V.

UncleFester

@em-te


> i źródło zasilania 30V (tego nie zmienię, tak będzie docelowo).

cec

@UncleFester źródło zasilania 30V nie wyklucza użycia lokalnej przetwornicy DC-DC do obniżenia napięcia ¯\_(ツ)_/¯

Tym bardziej, że zaraz się okaże, że dojdzie tam jakiś mikrokontroler, kilka tranzystorów, przekaźnik, a transoptor wcale nie będzie potrzebny.

UncleFester

@cec 

Oczywiście tak, ale na temat założeń konstrukcyjnych niech się Op wypowie.

Ja podałem typowe rozwiązanie ad hoc, przy będących do dyspozycji rezystorach 0,25W.

otoczenie_sieciowe

@em-te 0,17W (tak obecnie docelowo planuję, na rezystorze 5k) to żadna strata, to nie jest nic na bateriach.


Inna sprawa, że to 30V to jest z kabla sygnałowego innej płytki. To nie jest 30V z zasilacza. Więc raczej mam tam limit natężenia do pobrania, podobnie jak z Arduino można z pina pobrać 40mA, bo inaczej mogę spalić. Nie chciałabym, żeby sobie przetwornica pociągnęła coś więcej. No i nie wiem jak z opóźnieniami też.

otoczenie_sieciowe

@cec:


> Tym bardziej, że zaraz się okaże, że dojdzie tam jakiś mikrokontroler, kilka tranzystorów, przekaźnik, a transoptor wcale nie będzie potrzebny.


Mam bramę, które ma możliwość wyprowadzenia kabli sygnałowych na zewnątrz, są to sygnały od krańcówek. Jedyne czego potrzebuję, to, żeby urządzenie kontrolowane przeze mnie (Arduino) miało tę informację u siebie. Z racji różnicy napięć to chciałam zastosować transoptor, żeby moje Arduino było wyizolowane od bramy i mi wysyłało do MQTT informację o stanie otwarcia bramy. Koniec układu.


Więc nic więcej tam nie potrzebuję.

otoczenie_sieciowe

@UncleFester @cec przetestowałam z ciekawości większe wartości rezystora, o dziwo nawet 10k, 20k dalej transoptory reagował. Najwyższy opór przy jakim transoptory działa to 68k. Czyli jakieś 0,45mA bodajże, 0,01W. Od ok 20k nie zauważam różnicy w nagrzewaniu się rezystora, ale mniejsza strata to chyba zawsze na plus... Chyba, że?


Czy tak mały prąd szkodzi jakoś diodzie? Zaraz poszukam w datasheecie czy jest coś na temat minimalnego natężenia. Jedyne co może być problemem to ew. że się dioda nie zaświeci, albo zaświeci za mało, żeby transoptor zareagował, co może też z czasem i zużyciem materiału nastąpić. Tylko czy tak niskie natężenie jakoś przyspiesza ten proces?

UncleFester

@otoczenie_sieciowe Raczej spowalnia, ale z czasem może być niewystarczające do wysterowania fototranzystora, lepiej żeby dioda pracowała z prądem zalecanym przez producenta.

cec

> Czy tak mały prąd szkodzi jakoś diodzie?

Nie.

> Tylko czy tak niskie natężenie jakoś przyspiesza ten proces?

Nie. Dioda przy niższym prądzie wytrzyma dłużej, bo będzie się mniej nagrzewać. Problemy się zaczną gdy napięcie zasilania będzie się wahać i okaże się zbyt niskie do prawidłowego zasilenia diody. Lepiej zostawić trochę zapasu ponad wartość minimalną i trzymać się typowej podanej w nocie katalogowej. Dioda po pewnym czasie też się może zużyć, ale myślę, że nie są to jakieś spore różnice, a czas (zakładając pracę w warunkach znamionowych) jest liczony w latach.

otoczenie_sieciowe

@UncleFester @cec na granicy na pewno tego nie zostawię, skoro przy 65k działa to dam 50k, dzięki za odpowiedzi

Zaloguj się aby komentować