Ej dobra, czy chcecie zrobić ogólno portalowy projekt.
Który zakończy sie budową open-sourcowego urządzenia do lookania na #hejto
Wołam
#elektronika #programowanie #diy #druk3d
Ej dobra, czy chcecie zrobić ogólno portalowy projekt.
Który zakończy sie budową open-sourcowego urządzenia do lookania na #hejto
Wołam
#elektronika #programowanie #diy #druk3d
@tylko_grzanki @kalimer Projekt z założenia ma być edukacyjny + budowanie pozytywnej społeczności na #hejto
Taka zabaweczka mogłaby pokazywać statsy użytkownika - posiadacza zabawki + jakieś info o powiadomieniach.
Generalnie przy takim projekcie jest parę ciekawych tematów,
trochę elektroniki
trochę podstawowego lutowania
obsługa ekranów typu e-papier
projektowanie obiektów 3D
druk 3D
Można by dorzucić opcjonalnie pracę z ploterem laserowym
programowanie Arduino - ESP32
aktualizacja OTA, bardzo ciekawy temat do zgłębienia
podsystem zajmujący się konfiguracją urządzenia
trochę designu, grafiki
ewentualny mały backend w Golangu, żeby trochę pocachować
Nauczenie się jak współpracować z innymi na GitHube
Może jakieś GitHub Actions ?
Tak, czy siak, to może być fajna zabawa, okazja do wymiany doświadczeń.
Wysłałem w poprzednim poście, mój bardzo podobny projekt, tylko do wyświetlania danych meteo z paru publicznych API, więc taki #hejtowy projekt jest wykonywalny.
@jenot jako projekt edukacyjny - czemu nie? Mogę pomóc przy druku 3D i hardware a chętnie i poduczę się programowania. Ale nadal chciałbym zacząć od user story - czyli co konkretnie ma ten diwajs robić
@Gitler Malinka jest spoko ale jej obecne ceny to pełen overkill
@tylko_grzanki @kkdawid @Lazyguynowak Ogólnie projekt by luźno bazował na tej mojej stacji meteo.
W sensie jak coś się stanie problemem, to będzie można podlookać rozwiązania.
Idea była by taka, żeby zamiast pogody wrzucić np podsumowanie konta usera.
Ja to widzę tak.
( ogólny opis + opis software )
Klient dostaje urządzonko, epapier wyświetla instrukcje w stylu "podłącz mnie do prądu a potem połącz się z siecią wifi cośtam-kawałek-mac-adresu"
Klient się łączy do wif, przekierowanie wszystkich requestów na stronę setupu.
Tam wklepuje dane typu, sieć wifi do pobierania danych, login na #hejto, może będzie potrzebne wklepanie klucza API ?
Po wklepaniu ustawień i kliknięciu zapisz urządzenie łączy się do Backendu ( a może bezpośrednio API Hejto ?)
Wyświetla trochę grafiki, jakieś statsy usera, co np 5 min ekran zamienia się na listę powiadomień, gdzie dostaje ilości docenień, odpowiedzi etc ...
Urządzenie co np 15 min pobiera dane.
Ważne, aktualizacja OTA, od początku, dzięki temu będzie można wymieniać/aktualizować kod automatycznie.
Jak nam coś wpadnie do głowy to załatwia update bez potrzeby podpinania zabawki pod serial-usb i Arduino IDE.
Z tego co obczajam to jest opcja spięcia tego z GitHubem, czyli kod oznaczony jako ten do release jest kompilowany przez Github actions w cloudzie, dostaje wersje, przechodzi testy i jest wypuszczany. Pojawia się w zakładce releases i tutaj wchodzi biblioteka do ESP32, która okresowo jak widzi nową wersje pociąga ją z GitHuba i się samo-aktualizuje.
Hardware / elektronika
Trzeba rozwiązać jeden problem związany z resetowaniem płytki.
Może dorzucić jakiś jeden czujnik ?
Może fotorezystor / fototranzystor i np dać do softu info o ilości światła.
Żeby np jak jest ciemno nie tracić prądu na aktualizacje e-papieru, może też zmienić czas aktualizacji danych z API po WIFI na 2 razy dłuższy niż zwykle ?
Takie luźne propozycje.
Co do druku 3d i design
To bym po prostu od Zera zrobił obudowę
Lasery
Można by próbować podpisać przyciski na obudowie laserem po wydrukowaniu.
Trzeba by zrobić eksperyment. Laser mam
Ciekawe jak się zachowuje PLA, gdyby się udało na PLA zrobić czarne/czarnawe napisy.
To by wyglądało już pro. Jak z biednej ale jednak fabryki
I dochodzimy do kosztów.
Development board z epapierem i ESP wychodzi około 60-70
Bo na tej płytce byśmy bazowali, ten model jest optymalny i najtańszy z ESP zintegrowanych z epapierem.
Zaloguj się aby komentować