Dzieeeeń dobry wszystkim! to znowu ja

Dziś zostawiam Was na weekendzik z wpisem o #ciekawostki dotyczące #php PSR 

PHP-FIG i standardy PSR
https://gildia-developerow.pl/php-fig-i-standardy-psr/ 

Jak wygląda kod-spaghetti, wiemy wszyscy. Jest on tworzony bardzo często przez programistów, którzy swoją naukę zakończyli wraz z nauką języka programowania. Próbują oni odkrywać koło na nowo, osiągając coraz to nowsze pokłady nieporządku i niezrozumienia. Dla wszystkich tych, którzy właśnie przeczytali coś o sobie, jest właśnie ten wpis.

Tagi: #programowanie, #naukaprogramowania i #programista15k w #symfony. Nawet o #laravel coś tam jest
sierzant_armii_12_malp

@MarcinKuklinski Spaghetti kod jest często tworzony również przez doświadczonych ludzi. Wystarczy, że manager powie: „nie ma mowy, nie możemy zrefaktoryzować tego kodu - musisz to naprawić/dopisać dzisiaj do końca dnia, i musisz ograniczyć do minimum ryzyko regresji; porządki zrobi się w lepszym momencie”.


Raz, drugi, trzeci - i mamy spaghetti code.

MarcinKuklinski

@sierzant_armii_12_malp i tak i nie. Doświadczony programista moim zdaniem często stosuje zasadę dobrego harcerza i sprząta więcej, niż sam nabrudził. Nie tłumacząc się biznesowi. Bo koniec końców on pracuje przy tym kodzie. To trochę tak, jakby budowlaniec miał kłaść wylewkę bez wcześniejszego oczyszczenia podłoża. Bo biznes mu powiedział, że on chce wylewkę. Że nie chce sprzątania.


Ale to wszystko też zależy od tego, co stoi za słowem "doświadczony programista". Bo to może być ktoś, kto klepie dziesięć lat pietnastotysięczniki, a może to być osoba, która zna wzorce architektoniczne, zna ich wady i podejmuje decyzje roztropnie. Jeden doświadczony programista klepie kodziki tylko do nowych ficzerów, bo biznes tak kazał, a drugi doświadczony programista planuje mikro-refactoring z taska na task, aby długu ubywało.

sierzant_armii_12_malp

@MarcinKuklinski Nie ma „i tak i nie” - albo tak, albo nie. Micro-refactoringiem wszystkiego nie poprawisz, a każdy nietrywialny refactoring to dodatkowe ryzyko regresji.

Biznesowi trzeba wytłumaczyć, że refactoring jest potrzebny, chociażby pokazując analogię do tego, co on robi - ale jeśli trafi się manager na tyle głupi, że tego nie pojmie, to „naś klijent naś pannnnn”. Dostaniesz raz czy drugi ochrzan za regresję, to zaczniesz inaczej pojmować świat.

Zaloguj się aby komentować