Dlaczego warto wiedzieć więcej o tym, jak w naszym organizmie funkcjonuje łój skórny?

Dlaczego warto wiedzieć więcej o tym, jak w naszym organizmie funkcjonuje łój skórny?

hejto.pl
Być może nie brzmi najbardziej zachęcająco i nie jest najseksowniejszym słowem świata, ale jednocześnie jest bardzo ważny i pojawia się w każdym organizmie ludzkim. Sebum, bo o nim mowa, to specjalna substancja, która jest związana z pielęgnacją skóry, zwłaszcza tam, gdzie porośnięta jest ona włosami – np. na brodzie czy głowie, ale nie tylko. To od niego zależy, czy Twoje ciało będzie wyglądało tak, jak tego byś chciała.
Jak zdefiniować łój skórny?
Sebum, a więc łój skórny, jest tłustym płynem ustrojowym wydzielanym przez gruczoły łojowe. Ludzkie sebum jest specyficzne pod względem ilości i właściwości, a efektem ubocznym jego występowania może być na przykład trądzik. Jak pokazują szczegółowe badania w niektórych częściach ludzkiego ciała dochodzi do produkcji nawet 150-300 µg sebum na centymetr kwadratowy. Co ciekawe jakiś rodzaj sebum występuje u większości ssaków.
A z czego zbudowane jest sebum w ludzkim ciele? Łój jest wydalany na powierzchnię skóry i tam mieszany, między innymi, z wydzielinami z gruczołów potowych. U ludzi tworzy warstwę o pH 4-6 na powierzchni ciała. Jest to warstwa, która chroni ciało przed infekcją niektórymi patogennymi drobnoustrojami. Ponadto ten płyn ustrojowy zmniejsza utratę wody ze skóry i utrzymuje jej nawilżenie. U ludzi składa się między innymi z trójglicerydów (w 45%), wosków (25%), skwalenu (12%), wolnych kwasów tłuszczowych (10%), estrów cholesterolu i sterolu (4%) oraz diglicerydów (w 2%).
Jak produkowane jest sebum?
Ludzki gruczoł łojowy jest pęcherzykiem o kształcie worka, który otoczony jest na obwodzie płaskimi komórkami bogatymi w rybosomy. Komórki te mnożą się i stopniowo docierają do środkowej części, gdzie wypełniają się kroplami tłuszczu i stopniowo umierają. Z tych martwych komórek powstaje sebum, które dostaje się do mieszków włosowych, a stamtąd na powierzchnię skóry dzięki skurczom mięśni gładkich. Odżywcze sebum, które daje skórze bardzo wiele, między innymi chroniąc ją przed drobnoustrojami, jest jedną z przyczyn rozwoju zapalenia mieszków włosowych i trądziku.
Warto mieć świadomość, że ilość wydalanego tłuszczu jest zmienna. Osiąga wysoki poziom u noworodków, podczas gdy u dzieci aktywność gruczołów łojowych jest niższa. W okresie dojrzewania ilość wydalanego tłuszczu ponownie wzrasta, stąd też nasilone problemy z trądzikiem. Łój skórny osiąga maksimum dla kobiet w wieku od 20 do 40 lat, a dla mężczyzn w wieku od 30 do 50 lat. Wydzielanie sebum jest również kontrolowane przez poziomy testosteronu (u mężczyzn) i androgenów z nadnerczy (u kobiet). To ważna substancja, której nie może być za dużo i nie może zabraknąć.
Źródło artykułu:
https://e-clover.pl/dlaczego-warto-wiedziec-wiecej-o-tym-jak-w-naszym-organizmie-funkcjonuje-loj-skorny/
Źródło zdjęcia:
https://www.zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,140283,24080349,gruczoly-lojowe-co-to-takiego-i-jakie-pelnia-funkcje.amp
#ciekawostki #obrzydliwostki #czlowiek

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować