Czym jest pierwsza pomoc i co się z tym wiąże?
Pierwsza pomoc to zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, wykonywanych przez osoby znajdujące się na miejscu zdarzenia.
Pierwsza pomoc a prawo.
Art. 162 §1 Kodeksu karnego
Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Art. 162 §2 Kodeksu karnego
Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.
Art. 4 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym wskazuje:
Kto zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub jest świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności ma obowiązek niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu podmiotów ustawowo powołanych do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Art. 4 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (moim zdaniem bardzo ważny w kontekście strachu przed udzielaniem pomocy)
  1. Osoba udzielająca pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz podejmująca medyczne czynności ratunkowe korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.) dla funkcjonariuszy publicznych.
  2. Osoba, o której mowa w ust. 1, może poświęcić dobra osobiste innej osoby, inne niż życie lub zdrowie, a także dobra majątkowe w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia osoby znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Zaczynamy od prawa ponieważ jego znajomość pozwala na odważniejsze działanie i daje obraz jakie konsekwencje niesie za sobą nieudzielenie pomocy znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Mam nadzieję, że seria się spodoba i dociągniemy ja do końca. Pamiętajcie jednak, że taki cykl wpisów nie zastąpi wam prawdziwego szkolenia z zakresu pierwszej pomocy a da jedynie zarys możliwości. Postaram się dodawać wpisy regularnie, żeby was nie zaskakiwać ale nie wykluczam, że jak wydarzy się jakaś ciekawa historia dodam wpis z zaskoczenia.
6316b234-522e-423b-aa53-aaa0fef1776a
gacek

@RatownikMagiczny super, mega pomocny wpis! Jak obiecal tak zrobil!

JustMe

@RatownikMagiczny od młodzieńczych lat jestem zdania, że pomoc drugiej osobie w zakresie "ratowania życia" nie powinnna być regulowana prawnie, ale nie oznacza to od razu, że nie rozumiem takiego zabiegu

Czekam na więcej co tam ciekawego naskrobiesz

pukpuk

@RatownikMagiczny czekalem na Twoj wpis i sie nie zawiodlem, najbardziej czekam na jakies historie, ale taki wpis edukujący jest tez git

pescyn

Kudosy za wpis i wincyj, WINCYJ!

Zaloguj się aby komentować