Czy wiesz, że…

… miliarder może nienawidzić kapitalizmu?

Dziś Amazon kojarzy nam się głównie jako bezwzględnie kapitalistyczna firma, nastawiona wyłącznie na zysk. Międzynarodowa korporacja jest często poddawana krytyce za sposób traktowania swoich pracowników, zwłaszcza w magazynach i centrach dystrybucyjnych. Zarzuty dotyczą m.in. wyczerpującego tempa pracy, rygorystycznej kontroli czasu, niewystarczających płac i braku stałego zatrudnienia. Wszystko to rysuje obraz firmy, która, mimo swojego ogromnego sukcesu finansowego, pozostaje przedmiotem zaniepokojenia i krytyki w kontekście praw pracowniczych. Co jeżeli jednak powiem wam, że jeden z twórców sukcesu Amazona jest zaciekłym socjalistą?

Nick Hanauer to amerykański miliarder i wszechstronny inwestor, który zaczynał swoją karierę w rodzinnej firmie Pacific Coast Feather Company. Urodzony w Nowym Jorku, Hanauer zdobył wykształcenie z filozofii na University of Washington. W latach 90. był jednym z pierwszych inwestorów w Amazon.com i służył jako doradca firmy do 2000 roku. Jego portfolio obejmuje założenie, zarządzanie lub finansowanie ponad 30 różnych firm w różnych branżach, od e-commerce i mediów cyfrowych po opiekę zdrowotną i finanse. M.in. stworzył on aQuantive (sprzedane Microsoftowi za 6,4 miliarda dolarów), czy też zarządzał Insitu Group (sprzedanej za Boeingowi za 400 milionów dolarów), czy Market Leader (sprzedanej za 350 milionów dolarów).

W 2012 roku wokół osoby Nicka Hanauera wybuchła jednak kontrowersja medialna. Kilka serwisów internetowych doniosło, że prelekcja Nicka została ocenzurowana przez TED Talks i nie została opublikowana. W sprawie tej głos zabrał kurator firmy TED, Chris Anderson, który powiedział, że wystąpienie Hanauera było „wyraźnie stronnicze” i zawierało szereg błędnych argumentów, takich jak „wykluczenie inicjatywy przedsiębiorczej jako głównej przyczyny tworzenia miejsc pracy”.

W sieci zawrzało, a na Andersona spadła fala niesamowitej krytyki. Niespodziewanie w obronie kuratora TED stanął sam Nick Hanauer, który miał stwierdzić, że rozumie decyzję Chrisa i nie ma jej mu jej za złe, co więcej uważa, że fala krytyki jaka na niego spadła, jest nie współmierna do tego co zrobił i poprosił swoich fanów o uspokojenie. Panowie ostatecznie doszli do porozumienia, które poskutkowało opublikowaniem w 2014 roku dłuższej prelekcji Hanauera na ten sam temat.

O czym więc była prelekcja Nicka, która została ocenzurowana? Otóż Hanauer skrytykował szeroko popieraną w Stanach Zjednoczonych tezę, mówiąca że: „jeśli podatki dla bogatych wzrosną, tworzenie miejsc pracy spadnie” – która nazwał „artykułem wiary dla Republikanów”. W jak największym skrócie, przemówienie Nicka można skrócić do tych dwóch zdań wypowiedzianych przez niego podczas prelekcji:
Firmy i bogaci nie tworzą miejsc pracy. Miejsca pracy są tworzone przez pętlę sprzężenia zwrotnego między klientami a firmami, która jest uruchamiana przez zwiększenie popytu przez konsumentów.

Całe przemówienie Nicka Hanauera można znaleźć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=CKCvf8E7V1g .

#ciekawostinwestycyjne
d6c226bd-ec52-4580-9d0a-91a5c2614f19

Zaloguj się aby komentować