Czy programiście potrzebne są studia? - devszczepaniak.pl

Czy programiście potrzebne są studia? - devszczepaniak.pl

devszczepaniak.pl
Zbliżające się Święta i koniec roku nie sprzyjają tworzeniu twardych artykułów technicznych. Udało mi się jednak dowieźć artykuł, który powstawał przez ostatnie pół roku. Pewnie widziałeś/aś dziesiątki artykułów i treści gdzie twórcy odpowiadają na pytanie, czy programista potrzebuje studiów, czy warto iść na studia informatyczne lub inne warianty tego pytania. Postanowiłem dołożyć do tego swoją cegiełkę i przygotowałem artykuł na wskazany temat, gdzie przedstawiam mój punkt widzenia. Opisałem swoje wnioski i obserwacje, jakie mam po ukończeniu studiów informatycznych.

#informatyka #programowanie #programista15k #studia #edukacja #nauka #naukaprogramowania

Komentarze (9)

koszotorobur

Oszczędzam Wam czytania - nie trzeba być po studiach a także nie trzeba mieć studiów informatycznych by zostać programistą - nawet takim profesjonalnym.

Jedyne co trzeba to mieć łeb i zacięcie - nie trzeb nawet uczyć się od kogoś bo cała wiedza by osiągnąć poziom średniozaawansowany jest dostępna w książkach i internecie.

elszczepano

@koszotorobur to prawda, ale dobrze wykorzystane potrafią mocno pomóc

elszczepano

> nie trzeb nawet uczyć się od kogoś


Nie trzeba ale BARDZO się opłaca. Miesięczny staż dał mi więcej niż 4 lata nauki w technikum. Pół roku w zespole programistów dało mi o wiele więcej niż kilka lat samodzielnej nauki. Wiadomo, wszystkiego można nauczyć się samemu.

koszotorobur

@elszczepano - to fakt, studia to jedynie narzędzie - zwłaszcza do zdobycia pierwszej pracy lub pozostania na uczelni i wykonywania pracy naukowej.

Niemniej studia są zapóźnione w stosunku do tego co potrzebuje świat więc czasami okazuję się, że studia dały jedynie podstawy a nauczenie się praktycznych umiejętności dalej pozostawione jest nam samym (co tak naprawdę dziwić nie powinno - ale jednak niektórych dziwi).

koszotorobur

@elszczepano - dokładnie tak jest. Posiadanie mentora akceleruje nasz rozwój.

tmg

@koszotorobur studnia informatyczne w segmencie oprogramowania to sto lat za murzynami niestety. Przypomnę, że jeszcze parę lat temu na UMCS w Lublinie był pewien docent który wymuszał na studentach naukę jego własnego łajnowego języka oprogramowania którego był jedynym użytkownikiem. Jego koledzy też nie lepsi, zamiast C++ to cisnęli schyłkowego Pascala. Ale i tak nie jest dobrze. Wystarczy popatrzeć w programy studiów podyplomowych z informatyki i programowania by się wyleczyć z chęci studiowania. A szkoda, bo powinny one dać solidną porcję wiedzy programistycznej i algorytmiki by sobie poradzić na rynku bo krótkim przygotowaniu. A tak to lepiej samemu kupić coś na Udemy.

koszotorobur

@tmg - wiadomo, że mówimy tu o uczelniach w Polsce (z bardzo małymi wyjątkami) - bo na świecie są jeszcze dobre uczelnie, które nie tylko dobrze uczą ale także wymyślają nowe i przydatne rzeczy.

W szybko zmieniającym się świecie lepszym podejściem jest ustawczne samokształcenie pod okiem mentora (jeśli to możliwe), który praktykuje daną dziedzinę.

Oczywiście świat jest skomplikowany i każdy musi znaleźć swoją ścieżkę dostosowaną do swoich możliwości - niemniej trzeba samemu sobie stwarzać szanse.

Orbita500

Zdarza się, że papierek jest wymagany przez rządowe koncerny, po prostu nie będziesz mógł wziąć udziału w projekcie dla takiego podmiotu, ze względu na wymóg formalny. Tak więc papier czasem się przydaje.

koszotorobur

@Orbita500 - dlatego dobrze, że istnieją studia zaoczne, by wymogi formalne móc szybko spełnić (wtedy kiedy się to naprawdę opłaca)

Zaloguj się aby komentować