1. Co myślicie o decentralizacji usług, w tym internetu?
  2. Czy stawianie na lokalnego twittera tj. instancję mastodona na przykład na osiedlu ma sens? Wiem, że kiedyś istniały fora osiedlowe, ale możeby tak wrócić do tych czasów zamiast wspierać monopolistów (FB, Reddit)? Niedawno znalazłem przywrócony kod biulletin boarda https://github.com/LemmyNet/lemmyBB od Lemmiego?

#technologia #pytanie #internet #decentralizacja
MostlyRenegade

@mejwen w kontekście biznesowym nie ma to sensu. Serwis musi przyciągać jak najwięcej użytkowników i generować ruch. W przeciwnym razie wymrze.

Basement-Chad

Decentralizacja Internetu to wspaniała inicjatywa i powrót do korzeni. Nie wiem tylko jak to można realizować w praktyce. Z komercyjnego punktu widzenia duże platformy są wygodniejsze bo mogą dawać większe zasięgi i dotarcie do większej liczby odpowiednio sprofilowanych odbiorców.

Z drugiej strony w przypadku inicjatyw niekomercyjnych decentralizacja może się udać.


Odnośnie samego Mastodona - główna wada to brak możliwości tworzenia zamkniętych grup i zarządzania nimi. Mastodon to raczej otwarty zamiennik Twittera. W praktyce trochę bez sensu. W większości przypadków ludzie nie chcą żeby treści ich grup tematycznych były publicznie dostępne i nie zależy im na zasięgach. Sam kilkukrotnie poszukałem czegoś o funkcjonalności klasycznego forum ale nie ma. Ostatecznie i tak kończy się na jakimś kanale na jedynym z komunikatorów albo grupie FB czy jakimś innym Discordzie.

Zaloguj się aby komentować