Chińczycy strzegli tego sekretu przez wieki. Tak w Europie poznano tajniki produkcji „białego złota”

Chińczycy strzegli tego sekretu przez wieki. Tak w Europie poznano tajniki produkcji „białego złota”

WielkaHistoria
Chińska i japońska porcelana była niezwykle poszukiwanym towarem na dworach nowożytnych europejskich monarchów. Mimo wielu prób przez stulecia nikomu w Starym Świecie nie udało się poznać sekretu wytwarzania tego „białego złota”. Na przełom trzeba było czekać aż do początku XVIII wieku. Odkrycia dokonał alchemik pracujący dla władcy Saksonii i Rzeczpospolitej Augusta II Mocnego.

Porcelana z Dalekiego Wschodu zaczęła trafiać na szerszą skalę do Europy w XVI stuleciu za sprawą portugalskich i hiszpańskich kupców. Jej nazwa wywodzi się zresztą od portugalskiego słowa porcella, które oznacza muszlę. [...]

Jak czytamy w książce Sekrety alchemii materiał „miał lepsze parametry techniczne niż ceramika produkowana dotychczas w Europie”.
Był twardy, nieprzesiąkliwy i można go było zdobić na przeróżne sposoby. Wkrótce stał się znany jako kamionka böttgerowska i pod tą nazwą funkcjonuje do dzisiaj. Do jej wykonania wykorzystywano glinkę zabarwioną na czerwono przez tlenki żelaza. Wypalone przedmioty miały różne barwy: od czerwonej, przez brąz, do szaroczarnej.

#swiat #chiny #europa #polska #kultura #sztuka #historia #porcelana #ciekawostki

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować