2.      Warunki zabudowy. Zapewnienie dostawy, warunki o przyłączenie, mapa zasadnicza
Działka posiadała warunki zabudowy, jednak były one wydane przed podziałem działki oraz na poprzedniego właściciela. Chcieliśmy wystąpić o warunki które nam by pasowały do naszej wizji. W urzędzie gminy poradzili wystąpić o nowe niż o przepisanie oraz zmianę istniejących (bez opłaty ale dłużej). Na początku zaczęliśmy od kompletowania załączników potrzebnych do dołączenia do wniosku o wydanie warunków zabudowy. Było to jakoś w połowie lipca. Wysłaliśmy wnioski o wydanie zapewnień dostaw oraz wydanie warunków przyłączenia do miejscowych dystrybutorów energii elektrycznej oraz wody.
  • Prąd:
U dystrybutora energii wnioski były na tyle proste, że wypełniliśmy je bez zbędnego kłopotu. Załączyliśmy mapkę wydrukowaną z geoportalu oraz akt notarialny. Obydwa dokumenty wraz ze szkicem umowy o przyłączenie do sieci dostaliśmy po dwóch tygodniach. Znając terminy realizacji umowy (10 miesięcy na projekt, 5 miesięcy na roboty) od razu podpisaliśmy umowę z zawnioskowaną mocą 13 kW na przyłączu trójfazowym. Faktura za przyłączenie na 760 PLN brutto zostanie wysłana po wywiązaniu się energetyki z umowy.
  • Woda:
U dystrybutora wody było już trochę ciężej. Wniosek był dla nas kompletnie niezrozumiały. Nigdy bowiem nie zastanawialiśmy się jakie zapotrzebowanie średniodobowe oraz maksymalne godzinowe na wodę zużywa przeciętnie człowiek. Do dziś nie wiem czy dobrze obliczyłem sumę wszystkich normatywnych wypływów z punktów czerpalnych. Posiłkowaliśmy się jednak internetowymi kalkulatorami oraz publikacjami naukowymi gdzie te rzeczy zostały rzeczowo wyjaśnione. Mimo otrzymania zapewnienia które już wystarczyło jako załącznik do wniosku o wydanie warunków zabudowy, zabrakło warunków przyłączenia. Okazało się, że dołączyliśmy zły załącznik mapowy. Nie było na nim opisów rur jakie będą zamontowane, zaznaczonego miejsca gdzie będzie wodomierz, oraz błędnie naszkicowaliśmy przebieg przyłącza. Planowo chcieliśmy się wpiąć w (jedyną zaznaczoną na geoportalu w okolicy działki) magistralę idącą przy wschodniej stronie działki – w drodze powiatowej. Jednak zgodnie z zaleceniem wodociągów powinniśmy mieć przyłącze z magistrali biegnącej wzdłuż drogi gminnej na polu sąsiada. Był to wybór dużo prostszy do realizacji i od razu byśmy to uwzględnili na mapce, gdybyśmy mieli wiedzę, że cokolwiek takiego się tam znajduje. Po paru bardzo miłych rozmowach z kierownikiem wodociągów udało się sprostać ich wymaganiom co do załącznika graficznego i w odpowiedzi dostaliśmy wydane warunki przyłączenia. Z wodą nam się nie śpieszyło, dlatego nie szukaliśmy jeszcze wykonawcy robót.
  • Mapa zasadnicza:
W starostwie powiatowym pojawiłem się osobiście z wypełnionym wnioskiem o wydanie map zasadniczych. Cała procedura była krótka do załatwienia w 15 minut. Zdecydowałem się na mapę w skali 1:1000, gdyż w skali 1:500 była by czterokrotnie większa. Mapa musiała obejmować odległość 150 m od działki w każdą stronę od jej granicy jako, że jej front od planowanej drogi dojazdowej ma długość 50 metrów. Nawet w takiej skali była już wystarczająco duża, aby nie dało się jej skserować ani zeskanować w domowych warunkach. Za wydanie dwóch map zapłaciłem około 120 PLN.
Podsumowanie wydatków:
  • Działka: 148.000 PLN
  • Koszt aktu notarialnego: nadal nie uzupełnione
  • Koszt mapy: 120 PLN
Dla tych którzy dotrwali do tego momentu mam pytanie - wolicie wpisy dłuższe czy krótsze? Nie wiem czy taka forma jest czytelna.
#budownictwo #budowadomu #budowaszeretleka
Poprzednie wpisy:
  1. Wybór działki
1ea365aa-af3e-43c0-b2b2-13af1776c730
SuperSzturmowiec

@Szeretlek poprzednich wpisów brak

Szeretlek

@SuperSzturmowiec Wiesz co, link prowadzi do wpisu ale ale pojawił się banner pomiędzy zdjęciem a wpisem który prowadzi do Błąd 404 nie wiem dlaczego

d-yf

@Szeretlek jakbyś zadzwonił do spółki wodnej to podaliby zapotrzebowanie. Na domek jednorodzinny przyjmuje się stała. Tak samo ścieki. Jak będziesz występował o warunki to rób budynek na maxa. Największy jaki się da. Nie ważne czy taki będziesz chciał. Ale zawsze będzie jakiś margines w razie czego

bartek555

@Szeretlek nie lepiej zamiast studzienki z licznikami szpecacej podjazd/ ogrod zamontowac je w garazu/ pomieszczeniu gospodarczym? Do odczytu i tak musi gosc wejsc na posesje (i wkurwiac sie na studzienke) albo nakladka radiowa.

Szeretlek

@bartek555 chcąc mieć wodę na budowie gdzie najbliższy sąsiad jest 200 metrów dalej, to jedyna możliwość oprócz wykonania studni

Zaloguj się aby komentować