Jeszcze fotki #42042 RC, bo się nie zmieściły w poprzednim wpisie.
Mam też dla części z Was smutną, dla większości obojętną wiadomość - ze względu na małe zainteresowanie mocno ograniczam wpisy pod tagiem. #niepoprawnelego schodzi do podziemi
No, naprawiłem #42042 RC. Udało mi się, mimo że nie mam właściwych elementów. Problemem strzelania w przekładni był.. źle złożony mechanizm różnicowy. Zębatki chyba nie wskoczyły na swoje miejsca, choć dziwne, że dało się go zamknąć. Chodził bardzo ciężko. Dopiero za 3 razem udało się go złożyć jak trzeba. Dodatkowo po złożeniu i opanelowaniu okazało się, że gdy jedna z gąsienic porusza się, otwiera się także chwytak. Przyczyną tego także był brak wspomnianych elementów (są minimalnie węższe) przez co belka przyciskała zbyt mocno przekładnię powodując ruch dwóch funkcji na raz. Tymczasowo rozwiązałem to poprzez zastąpienie blokady na axlu jej węższą wersją. Obie poprawki widać na drugim zdjęciu. Dziwi mnie też, że autor MOC nie zdecydował się na białe łączniki, dedykowane do przekładni a zastosował zwykłe (foto 5). Nie ma tego specyficznego kliknięcia informującego o zmianie funkcji. Chyba to potem zmienię, jak będę miał komplet. Będzie dokładnie jak w #8043
Model jest fantastyczny, choć udźwigiem nie grzeszy. Trzeba też umiejętnie operować linkami odpowiadającymi za opuszczanie/podnoszenie oraz zamykanie/otwierania chwytaka.
Najnowsze zamówienie z BL. Wziąłem głównie dlatego że były klocki-żaróweczki w przecenie z 17 na 10zł/szt. Ale trafiłem tam tez nowy arkusz naklejek do Mindstorms NXT 1.0 (#8527) oraz trochę uzupełnień. Drogie te zielone krzesła, ale się pomylił i wyszły taniej
Odbudowałem też częściowo jeden z dodatkowych wagonów zestawu #60197 Pociąg Pasażerski oraz robię listę do przebudowania ostatniego członu z lokomotywy na wagon. Póki co zmniejszyłem wózek o jeden stud z 9 do 8 a dolną dobudówkę zwiększyłem z 4 na 6 studów, dzięki czemu wszystko się lepiej dopełnia.
Zacznę od instrukcji - jest miejscami trudna, utrzymana trochę w stylu startych instrukcji technic, gdzie w jednym kroku przybywało mnóstwo klocków a nie ledwie parę jak to dziś jest u lego. Przykładowo w jedynym kroku mamy axla i dwa piny a w kolejnym prawie cały chwytak Parę razy musiałem się srogo zastanawiać.
W trakcie budowy wpadłem na pomysł, że wypadałoby może to przetestować zanim wszystko zabuduję. Okazało się, że najprawdopodobniej zjebał się jedne battery box Tego jeszcze nie grali. Gdy uruchamiałem pod obciążeniem dwa silniki na raz chwilę pracowały i powoli zdychały. podmieniałem baterie, ale dopiero jak zmieniłem pojemnik to ruszyło. MEH.
Druga rzecz, że niestety w trakcie kompletowania części pomyliłem 35186 z 32187 (foto 2, żółty element). W 3 miejscach i tak działa ok, ale już w czwartym ten element okazał się kluczowy. Znalazłem jeden taki właściwy element, ale to chyba za mało i w skrzyni coś strzela. Tzn mam że to jest przyczyna. Warto wspomnieć, że działa tylko 2/3 funkcji - jazda obu gąsienic niezależnie w każdym kierunku, obrót w okół własnej osi (tu mam pewne zastrzeżenie co do geometrii zębatek) oraz podnoszenie/opuszczanie masztu. Nie działa podnoszenie/opuszczanie chwytaka oraz jego zamykanie/otwieranie. A musi zadziałać, bo auto nagrał film jak się nim bawi.
Mimo tego jestem i tak pod wielkim wrażeniem pomysłowości projektanta, który wykorzystując ciężarki zrobił zdalne otwieranie/zamykanie chwytaka bez dodatkowych przewodów innych wiszących rzeczy. Sam mechanizm działa perfekcyjnie po pociągnięciu linki ręcznie. Dodatkowo przy użyciu mechanizmu różnicowego podnoszenie/opuszczanie chwytaka sprawia, że pozostaje on w zadane pozycji (otwarcia lub zamknięcia), bo jego linka nadal jest stale napięta względem tej podnoszącej całość
Będę musiał na koniec jak już go opaneluję po naprawie przekładni, jakoś sensownie umieścić odbiorniki IR, bo autor korzysta z SBricka a nie oryginalnego IR.
Dziś przyszło ostatnie zamówienie z BL. Są w końcu wszystkie przeciwwagi do MOCa. Reszta kupiona przy okazji. Na szczęście poczta dostarczyła. Za każdym razem jak mam z nimi do czynienia to się trochę boję.
Chciałem zweryfikować na BL, ale nie chce mnie zalogować Odkąd lego ze swoim kontem się wpierdoliło to pojawiaj się od czasu do czasu takie coś
Nie daliście się nabrać, ale tradycji musiało się stać za dość
Dziś do zestawu dołączył kolejny modular, który mimo braków wydaje się w dobrej cenie. Jest to póki co najstarszy jaki mam. Na Brickset.com skatalogowany w "Advanced models collection", #10218 Sklep zoologiczny.
Niestety wg sprzedawczyni "Rozłożony jest na większe kawałki nie na pojedyncze klocki :)" oznacza to co na zdjęciu, więc c⁎⁎j wie co przyszło Wg opisu z ogłoszenia brakowało ledwie paru elementów konstrukcji, kota, szczura oraz części figurek (sprawdziłem i da się dokupić). Są też odbarwienia klocków. Mimo tego jest to nadal ekonomicznie opłacalny zakup. Musze posłużyć się zdjęciem z ogłoszenia. Przyznam, że trochę się wkurwiłem, bo nie wiem teraz jak uzupełnić braki. Pewnie będzie trzeba przeliczać zgodnie z BL, czego nienawidzę :/
Pierwszy zestaw, to wspominany wcześniej zakup z Niemiec, czyli #42030 Koparka VOLVO L350F. Kolega musiał go nieco rozmontować, a i tak w paczkomat nie weszło. Miałem mały dylemat, czy próbować to złożyć od widocznego stanu na podstawie zdjęcia, czy rozmontować i poskładać od podstaw. Wybrałem to drugi, bo i tak każdy technic wcześniej czy później to u mnie przechodzi. Zestaw widać, że postarany. Na uwagę zasługuje przepiękne pudełko. Modelem B jest.. wozidło Nawet jest do niego osobny arkusz naklejek, którego Niemiec nie wykorzystał.
Drugi zestaw, to #42029 Ciężarówka po tuningu. Dorwany na OLX. Wziąłem pobranie. Sprzedawca zdawał się wiarygodny. Nie straciłem. Jest kilka tego typu zestawów z serii Technic. Ten wydaje mi się najfajniejszy. Wyceniony racjonalnie, zwłaszcza że zawiera komplet opcjonalnego power functions (ze światłami). Sądzę jednak, że z czasem przybędą 2 silniczki i będzie też sam jeździł. Przedmuchałem i wytarłem wilgotną ścierką. Z funkcji to ma elektrycznie sterowane podnoszenie paki i wciągarkę, otwieraną tylną burtę, napęd 4x4 z silnikiem V6 oraz zawieszenie niezależne każdego koła. Z tego co patrzyłem zmotoryzowanie powinno być łatwe bo jest sporo miejsca
Jednak znalazłem drabinkę w kolorze do pociągu
Ludzika ostatecznie rozwierciłem bo igłą nawet na gorąco nie chciało iść. Dremelem najpierw z małym potem z nieco większym wiertłem i poszło.
Uzupełniłem braki ciężarówki z zestawu #76946 Blue & Beta Velociraptor Capture Zamiast maski był zwykły czerwony plate. nie było dachu i paru detali. W sumie wykończenia paki nadal brakuje - dorzuciłem do listy bo nie mam w kolorze. Resztę zestawu odpuszczę.
Przejrzałem też resztę zestawów z półki, ale wydają się kompletne
Wczoraj z kolei skompletowałem ramię i wnętrze kabiny z zestawu #60181 traktor leśny. Resztę zestawu odpuszczam, bo tylko się poniewiera po półkach (foto 1).
Znalazł się już komplet od ludzika przy okazji powyższego (foto 2)
Sklep przysłał jednak niewłaściwą rolkę (foto 3, po lewej). Znalazłem właściwą w swoich klockach.
Przy okazji poszukiwań zwątpiłem w ilość tego. Wstępny plan jest taki, żeby odbudować jak najwięcej (sporo zestawów jest tam częściowo złożonych). Mowa o tym zakupie. Tylko kompletując je ma szansę się to wszystko pomieścić w szufladkach.
Czeka mnie chyba precyzyjne wiercenie, bo kupiłem rączkę, ale muszę najpierw usunąć pozostałość starej (foto 4).
Stała się tragedia - najnowszy czerwony pociąg ucierpiał i znalazłem na podłodze połamany element (foto 5). Nie wygląda na to, żebym miał w tym kolorze, ale jeszcze poszukam.
@PanNiepoprawny raczej bym nie wciskal igly pomiedzy ramie, a resztki dloni, tylko wbil pod katem w resztki dloni i probowal wydlubac tak zeby ramienia nie pokaleczyc
Takie skromne coś wczoraj młodemu skompletowałem. W zasadzie brakowało ledwie paru popularnych klocków, a autko było wcześniej jakoś złożone, jednak na bank źle. Minifigiem sobie nie zawracam głowy - może gdzieś jest. Oni i tak jest zamieniają, więc szkoda czasu szukać.
Lokalny strzał z dziś. +3 modulary w rewelacyjnej cenie:
#10264 Warsztat na rogu
#10260 Bistro w śródmieściu
#10243 Paryska restauracja
Do dwóch z nich jest też komplet oświetlenia.
Zestawy kompletne, poza jednym ludzikiem do warsztatu. Sprzedający znalazł go przy mnie, ale brakuje mu właściwych włosów. Teraz czeka mnie kompletowanie do woreczków dla Janka. Sprzedawca bardzo fajny człek - też lubi lego, więc pogadaliśmy chwilę i podesłałem link do tagu
P.S. udało mi się anulować zakup zamkniętego 10264. Z tym była niezła historia, bo pewnie byłby już u mnie, gdyby olx nie dało d⁎⁎y i sprzedający mógł pobrać etykietę. Ostatecznie kupiłem go wczoraj po zwrocie pieniędzy tylko po to, żeby dziś anulować. Głupio mi z tym, ale co zrobić.
Młody poskładał #10255 Plac Zgromadzeń. Strasznie mu się podoba - już chciał brać kolejny zestaw.
Zestaw jest przepiękny. Zwłaszcza z zewnątrz. W środku większość pomieszczeń też większość jest świetna. Jedynie pomieszczenie z fortepianem i otwarta kuchnia na górze są takie se.
Dziś młody doczekał się po paru mieisącach złożenia tramwaju z zestawu #60271 Rynek. Mamy tylko to, ale reszta szczerze mówiąc to średniawka. Oczywiście stary popierdolił kompletowanie i jeszcze musieliśmy parę klocków dobrać Na szczęście zwykłych i były Pasuje do zwykłych torów kolejowych, ale nie ma własnego napędu, choć są MOC przerabiające go na model rc.
Zdecydowałem się na podsumowanie zanim przyszła ostatnia paczka, bo chcę już sobie to wszystko porozdzielać do docelowych zestawów.
Na zdjęciu pogrupowałem sobie braki do woreczków, choć część z nich trafiła już do zestawów, które akurat miałem na wierzchu. Jeden worek jest specjalny - są to zakupy na zapas. Jest tam sporo siedzeń, duże tryby technic oraz trochę paneli i części kolejowych.
Na pierwszym screenie jest obecna kompletność, na drugim to co zostało do kupienia, czyli 27 unikalnych klocków/figurek. Max co póki co pokazuje w europie to 13 szt w jednym sklepie, więc nie zdecyduję się. Będą to klocki dorzucane do koszyka przy okazji innych zakupów. Jakich? Nie wiem, bo obecnie brak nowych zestawów. Pewnie pojawi się coś przy kompletowaniu tych z miksów.
Skompletowałem też figurkę stojącą obok pudełka na zdjęciu. Głownie dlatego, że mi się podoba, bo wartość nie jest jakaś oszałamiająca. Tors i nogi dokupiłem za lekko ponad 5zł, a całość jest warta 7 Ale fajna jest. Jestem pewien pewien że gdzieś było brakujące ostrze miecza.
Janek odbudował wagon z zestawu #4564 pociąg towarowy. Jest na mojej liście, ale póki co się nie udało. Trafił się natomiast sam wagon i nie dałem mu przepaść. Sprzęgi ma nowszego typu i brakuje listów, bo klocki są dość ciężkie do trafienia, ale poza tym jest cały. Te drzwi do niego były drogie
@PanNiepoprawny matko, mam ten zestaw! Albo przynajmniej jakaś jego wariacje, bo chyba tylko niebieski wagon pocztowy się zgadza. Dwa pozostałe były inne, a lokomotywa chyba żółta.
Dostałem od rodziców na święta gdzieś w latach 90., kupione w Niemczech.
Potem udało się jeszcze dokupić zestaw torów, ale nigdy nie trafiliśmy już na zestawy z rozjazdami.
PS. W międzyczasie znalazłem - rzeczywiście mam zestaw 4564.
@PanNiepoprawny kiedyś bym oddał. Miałem taki moment w wieku nastoletnim, że myślałem sobie „ja się już nie bawię, to dam jakiemuś dziecku, niech się cieszy”.
A teraz jestem starym dziadem z sentymentem i strasznie się cieszę, że takie skarby zachowały się na strychu u rodziców i być może kiedyś je wyciągnę dla swojego dziecka.
Podobnie zresztą z sankami ;)
Dziś pokazuję 2/3 zamówenia na BL. Podsumowanie wrzucę na dojdzie trzecie.
W każdym razie na amazonie udało mi się kupić 50m odpowiedniego to lego technic sznurka o grubości 1.18mm Foto 2 i 3 to porównanie. Przyszły też części pozwalające odbudować wagon pocztowy, kiedyś znaleziony w miksie
przyszło jedno z trzech zamówień z BL i jest lipa. Linka 180 cm 1.2mm czarna okazała się cieńszą wersją. Sprzedający deklarował, żebym sprawdził i najwyżej odda kasę, ale nie zamawiałbym w ogóle, bo to było clue zamówienia Na foto 1 porównanie. Ori z zestawu 42042 z lewej, w środku 2 inne od sprzedawcy oraz ta nieszczęsna po prawej. AI podpowiada, żeby szukać Paracord 1.18mm "o najczęstszy wybór dorosłych fanów LEGO (AFOL). Microcord ma średnicę ok. 1.18 - 1.25 mm, jest niezwykle wytrzymały, nie strzępi się i ma identyczny splot jak oryginał LEGO Technic.". BTW 1.2mm i medium thickness to wg ai dokładnie to samo. Jakby mało było z tymi linkami namieszane.
młody ma dziś fazę na zabawę. Jest chory więc został w domu i ułożył sobie miasto. Mimo, że jeszcze jeden etap 10255 mu został, to już włączył go do miasta, dodał ostatnio kupiony pociąg i intensywnie się bawi w różne scenariusze
Trafiłem na olx #10264 Warsztat na rogu (kolejny modular, foto 5)