Fun fact: jeśli do finału wejdzie San Antonio Spurs, to obojętnie która drużyna wygra Jeremy Sochan dostanie pierścień :-) Na razie jest mistrzem wschodu.
Spurs in 6! Jazda z flopmanami!
#koszykowka #nba #nbaplayoffs
@maaRcel Czy dostanie to zdecyduje właściciel Spurs (i pewnie Popovich), a nawet jeśli mu zaoferują pierścień to raczej sprawia wrażenie osoby, która by takiego pierścienia nie przyjęła - szczególnie po porażce w finale z drużyną, która go zwolniła
Niestety floplahoma wygrała 2 mecz. Ciężko się ogląda jak te ... cwaniaki przewracają się przy minimalnym kontakcie. SAS in 6!
#koszykowka #nba #nbaplayoffs
Wpis @bojowonastawionaowca zainspirował mnie, żeby w końcu coś więcej tu wrzucić. A jako że lubię sport, to nie będę się wysilał i stworzę krótką (a kto wie, może nie taką krótką ( ͡~ ͜ʖ ͡°)) serię o sporcie.
Dużo aktualnie się dzieje - play-offy #nba (Go NYK, Go SAS), ligi piłkarskie się kończą #pilkanozna (Arsenal w końcu to zrobił!) itd. itp.
Dlatego ja skupię się na rzeczach z przeszłości, a konkretnie na rzeczach… które się nigdy nie wydarzyły, a mogłyby. Albo inaczej - miały wielkie prawdopodobieństwo, żeby się wydarzyc. O tym właśnie chcę z Wami pogadać. Wrzucę kilka wpisów pod tagiem #cojesli , w których opiszę największe moim zdaniem historie „what if?” w sporcie. Jeśli nie lubicie sportu, to tym bardziej zachęcam, bo będzie krótko, zwięźle i najczęściej krwawo albo ogólnie smutno.
Zaczynajmy! Dzisiaj #tenis
#cojesli jakiś szajbus nigdy nie zaatakowałby nożem Monici Seles? Na korcie, PODCZAS MECZU!
Nawet jak nie śledzicie tenisa, to znacie pewnie Serenę Williams. Mówi się, że to najlepsza tenisistka w historii. Jak ktoś już trochę śledzi tenis, to równie często mówi się o Steffi Graf w kwestii bycia najlepszą w historii. A co, jeśli powiem Wam, że 30 lat temu była taka gówniara z paletką, tyle że z Rumunii, która w 3 lata zdobyła 8 tytułów wielkoszlemowych (więcej niż nasza polska gówniara) i wyrosła na dominatorkę całego damskiego tenisa aż do momentu, w którym… fan Steffi Graf wbił jej nóż w plecy w trakcie meczu przeciwko… Steffi Graf.
Na szczęście nie doszło do tragedii i Monica Seles przeżyła, a nawet wróciła później do grania. Udało jej się wygrać jeszcze jeden turniej wielkoszlemowy, ale sama poszkodowana powiedziała, że to wydarzenie całkowicie zmieniło jej życie i nigdy nie potrafiła wrócić na poziom, jaki prezentowała wcześniej.
Jeśli znaliście tę historię, to czy uważacie, że Seles byłaby teraz w jednym rzędzie z Sereną jako GOAT? Jeśli nie znaliście, to co o tym myślicie?
@onlystat @bojowonastawionaowca
Choć tenisem się nie interesuję, to kojarzyłem tę historię z pewnego kanału na YT. Jak lubicie taką formę, to podrzucam linka:
https://youtu.be/mDb_LLbK0fA?is=zWh2OBM4eo8TuGbL
W ogóle polecam ten kanał. W swojej kategorii moje top 1. Oglądam wszystko, nawet jak coś jest zupełnie nie z mojej bajki.
@onlystat tak teraz patrzę jeszcze - ONA MIAŁA NIECAŁE 20 LAT i już miała na koncie 3x z rzędu AO, 3x z rzędu RG i 2x z rzędu US Open. Nawet przy pamiętaniu o tym, że wtedy kariera zawodnicza często była sporo krótsza niż obecnie, to i tak potencjał miała gigantyczny na spokojnie tyle co Serena, wow
@bojowonastawionaowca dokladnie. "Run" miala lepszy niz Martina Hingis, a jej szczyt formy przypadlby na lata lekkiej posuchy wiec pozbierala by tych szlemow dwucyfrowa liczbe na pewno...
Shams Charania, ESPN: Chicago Bulls zatrudnili byłego asystenta GM-a w Orlando Magic, Stephena Mervisa, w roli starszego wiceprezesa ds. koszykarskich operacji, a także Ace’a Law, pierwotnie związanego z Brooklyn Nets, który będzie pełnić funkcję wiceprezesa ds. personelu zawodników.
Marc J. Spears, ESPN: Jazz negocjują z Wizards ich pierwszy pick, żeby wybrać AJ-a Dybantsę w drafcie.
Adam Finkelstein, CBS Sports: AJ Dybantsa chciałby grać dla Utah Jazz.
Adam Aaronson, The Philly Voice: Daryl Morey próbował pozyskać Brandina Podziemskiego, ale Warriors odrzucili ofertę. Morey próbował też ściągnąć Najiego Marshalla z Mavericks, Donte DiVincenzo z Timberwolves i Ryana Dunna z Phoenix Suns.
Bobby Marks, ESPN: istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli LeBron James opuści Lakers, podpisze z inną drużyną mid-level exception w postaci 15 mln dolarów albo minimum dla weterana.
Dace McMenamin, ESPN: LeBron James miał wrażenie, że Lakers go zlekceważyli, gdy Rob Pelinka nie dał mu piłki meczowej ze spotkania, w którym James pobił rekord największej liczby zwycięstw w NBA.
The Atlantic: podobno Adam Silver dużo czasu spędza na Twitterze, żeby analizować to, co ludzie piszą o NBA i krytykę ligi.
Jared Weiss, The Athletic: od kiedy Gregg Popovich przeszedł udar, Tim Duncan spędza z nim każdy dzień na rehabilitacji.
Brett Siegel, ClutchPoints: Stephen Curry zadeklarował, że chce grać w NBA przynajmniej przez 20 sezonów.
Dan Woike, The Athletic: raporty medyczny Luki Doncicia w Hiszpanii wskazuje, że było to naciągnięcie mięśnia udowego trzeciego stopnia.
Legion Hoops, X: bukmacherzy dają 6,3%, że OKC Thunder zrobią 16-0 w tych play-offach.
Shams Charania, ESPN: odszedł Jason Collins, były zawodnik NBA z 13-letnim stażem, który przez lata walczył z glejakiem wielopostaciowym.
Shams Charania, ESPN: Brandon Clarke, zawodnik Memphis Grizzlies, zmarł w wieku 29 lat.
Shams Charania, ESPN: Milwaukee Bucks słuchają ofert za Giannisa Antetokounmpo, ale jednocześnie nie zamykają się na to, żeby pozostawić Greka w szeregach drużyny. Klub może chcieć wymienić Kyle’a Kuzmę, Bobby’ego Portisa i dołożyć pierwszorundowe picki, żeby wzmocnić skład.
Shams Charania, ESPN: liga zakończyła śledztwo w sprawie Milwaukee Bucks i Giannisa Antetokounmpo, który nie dokończył rozgrywek i ostatni mecz, w jakim zagrał, był w połowie marca. NBA nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości w tym, że klub formalnie “wyłączył” Greka pod koniec sezonu.
Shams Charania, ESPN: Boston Celtics próbowali pozyskać Giannisa Antetokounmpo przed trade deadline.
Shams Charania, ESPN: Daryl Morey i Philadelphia 76ers rozwiązali umowę za porozumieniem stron. Nick Nurse i Bob Myers będą odpowiedzialni za znalezienie następcy za Moreya, który zawiadywał wszystkimi koszykarskimi operacjami Sixers.
Shams Charania, ESPN: Steve Kerr i Golden State Warriors przedłużyli umowę. Trener podpisał dwuletni kontrakt z klubem.
Shams Charania, ESPN: Dallas Mavericks zatrudnili Mike’a Schmitza w roli generalnego menedżera.
Shams Charania, ESPN: Charlotte Hornets przedłużyli umowę z trenerem Charlesem Lee.
The Athletic: Deandre Ayton może zrezygnować z opcji gracza w swoim kontrakcie i poszukać nowego klubu, który da mu więcej niż 8,1 mln dolarów za sezon.
The Athletic: Austin Reaves może zażądać około 40 mln dolarów za sezon. Reaves będzie wolnym agentem tego lata.
The Athletic: Luka Doncić nie chciałby, aby Lakers wytransferowali Austina Reavesa w zamian za Giannisa Antetokounmpo.
The Athletic: Luka Doncić przeszedł na bardzo restrykcyjną dietę, żeby zacząć offseason w najwyższej formie. Przed podpisaniem przedłużenia umowy Lakers obiecali Luce Donciciowi, że tworzą mu skład, który będzie przypominał roster Mavericks z 2024 r.
Tony Jones, The Athletic: Joel Embiid nie był zadowolony z tego, jak działa front office Sixers i nie pasowało mu to, że klub wymienił Jareda McCaina.
Jake Fischer, Stein Line: osoby blisko ligi uważają, że wymiana Joela Embiida za Domantasa Sabonisa mogłaby mieć ręce i nogi.
Jake Fischer, Stein Line: Washington Wizards mogą rozważyć wymianę pierwszego picku w drafcie i przesunięcie się niżej w drafcie.
Gary Woelfel, X: osoby blisko ligi uważają, że Cavs mogą chcieć pozyskać Giannisa Antetokounmpo za paczkę zawierającą Evana Mobleya.
Brett Siegel, ClutchPoints: Orlando Magic mogą wymienić Jalena Suggsa tego lata.
Brett Siegel, ClutchPoints: Brad Stevens przyjrzy się bliżej Jaylenowi Brownowi i będzie chciał sprawdzić jego wartość transferową na rynku.
Sam Amico, Amico Hoops: Golden State Warriors mogą chcieć wymienić Jimmy’ego Butlera na assety, które pomogą im pozyskać gwiazdę tego lata.
Masz pioruna na zachęte, starałem się to przeczytać, ale niy w ząb nie ogarniam takiego kontentu. Mógłbyś dodać własny komentarz, który wyklarowałby tą niezręczną sytuację.
Wiem ze poniewczasie ale uważam ze trener Orlando powinien stracić pracę za to co zobaczyłem w 3 i 4 kwarcie 6 meczu z Detroit.
14 minut bez trafionego rzutu z gry i bodaj 23 niecelne rzuty w tym czasie. Prawie wszystkie to TRÓJKI ! Trójki drużyny która zwykle średnio je trafia. W tym czasie zaprzepaszczona różnica 24 punktów z 2 kwarty ponieważ w całej 3 i 4 kwarcie zdobyli jedynie 19 punktów.
Ja rozumiem że ceglarze byli zamroczeni dobra defensywą Detroit ale od tego jest trener by im powiedzieć coś typu - Macie nie rzucać za 3. Jeszcze raz któryś z was spróbuje rzutu za 3pkt a wyląduje w szatni. Skoro pierwszej piątce zupełnie siadł mental to trener powinien przygotować na ławce drugą piątkę, rozpisać im zagrania. Może są gorsi jako zawodnicy ale po zagrzaniu do walki może będa chcieli coś udowodnić trenerowi. Rozpisać izolacje, siciny pod kosz, zasłony, pickandrolle i mają grać tylko wejścia pod kosz. Nawet jeśli nie trafią to może będzie faul.
I co więcej Detroit właśnie tak grało. Im tez bardzo słabo szło ale ciułali punkty właśnie faulami rywali.
Ranking 40 najdroższych sportowych drużyn świata. Aż 19 pierwszych miejsc przypada zespołom z USA. Dopiero na 20 miejscu jest Real Madryt (6,75 mld $), który ma jednak wartość dwukrotnie niższą od grającego w NFL Dallas Cowboys (13 mld $). Absurdalne pieniądze i dominacja drużyn NFL i NBA. Na 40 wypisanych drużyn tylko 4 spoza Ameryki.
Koniec lockoutu w WNBA - Panie wreszcie zaczną zarabiać w najlepszej kobiecej lidze świata lepiej niż w Europie i Rosji.
(to nius z bardzo #niepopularnaopinia jednak zanim skomentujecie przeczytajcie cały tekst, choć na wyrywki)
Szczegóły:
️Supermaks rośnie z 249 tysięcy dolarów do 1.5 miliona $
️Nowe salary cap skoczy z 1.5 mln $ w 2025 do 7 mln $ w 2026
️Minimalna pensja skoczy z 66 tysięcy $ do około 300 000 $ (przypominam, supermaks 2025 to było 249 000$)
️Średnia pensja wzrośnie ze 125 000 $ w 2025 do 600 000 $ w 2026
️Zawodniczki dostaną na przestrzeni nowej umowy około 20% BRI (basketball related income). W poprzednim CBA podziału BRI praktycznie nie było (technicznie był ale bardzo zagmatwany). Dla kontekstu w NBA zawodnicy dostają między 49, a 51% BRI.
Dodajmy na koniec, że mimo tych wszystkich zmian, supemaksa za 1.5 mln dolarów...
Gwiazdy NCAA nie będą zarabiać mniej od nich - Flau'jae Johnson (LSU) zarobiła z NIL w tym sezonie 2 miliony dolarów, Aaliyah Chavez (Oklahoma) około 1.5 milionów dolarów, a Juju Watkins (USC) 1,2 mln.
Pensja w WNBA dla gwiazd będzie tylko dodatkiem finansowym dla najlepszych jej zawodniczek:
Caitlin Clark w 2025 roku zarobiła z reklam około 16 milionów $
Sabriona Ionescu - około 10 milionów $
Angel Reese - około 9.4 miliona $
Bardzo dobre wiadomości i choć gwiazdy, jak Caitlin Clark dalej będą zarabiać dużo za mało, to chociaż ogólna dystrybucja kasy w lidze wreszcie wejdzie na godny poziom.
To też podobna sytuacja do NBA, gdzie największe gwiazdy zarabiają wielokrotnie mniej niż zarabiają dla ligi, ale "dzielą" się kasą z zawodnikami z poziomów średniego i niższego, którzy z punktu widzenia produkcji, są przepłacani.
Rewolucja w WNBA, wreszcie zaczynamy mieć do czynienia z poważną ligą...
...choć najlepsze zawodniczki NCAA ciągle będą zarabiały więcej niż gwiazdy "dorosłej" ligi.
i teraz idźmy krok dalej...
Rentowność NBA, a WNBA - pogadajmy o faktach.
Pod postem o zmianie CBA WNBA pojawiła się cała masa komentarzy, o ogólnym wydźwięku:
Znowu biedni mężczyźni będą musieli do nich dopłacać
(Biedni, 12 miliardów przychodu NBA w tym roku, przy łącznym prognozowanym salary cap WNBA na poziomie 105 milionów, a w 2025 wynoszącym 20 milionów)
Liga WNBA nie ma szans się spiąć
(Najbogatsi ludzie świata kupujący kluby WNBA są najwyraźniej idiotami)
Gdyby nie NBA to WNBA już dawno by zbankrutowała
(Cóż, nie każdy słyszał o idei inwestycji długoterminowej. Czy jak kupujecie betonowe złoto, w sensie mieszkania na inwestycję, to się złościcie że nie zarabia dla Was co miesiąc, czy zakładacie, że za X lat zarobicie dwukrotność zainwestowanej kwoty?)
To wszystko w ramach jakiejś bzdurnej walki o równouprawnienie
(Zupełnie jakby jedno miało coś wspólnego z drugim w tym przypadku)
"Nie ma kasy nie ma wypłat"
(Ciekawe czy Zuckerberg tak mówił pracownikom rosnącego FB przed monetyzacją, Musk pracownikom Tesli kiedy leciała na stracie i poprzedni właściciel Twittera, także przed monetyzacją i przy monstrualnych stratach)
"Kobiety mają dużo świadczeń socjalnych, więc nie powinny się kłócić o pensje"
(Rozumiem, że Wam wystarczają owocowe czwartki i karta Multisport, żeby nie prosić o zasłużoną podwyżkę)
I nawet nie będę głębiej dyskutował z tymi opiniami.
Jednak pogadajmy o kilku faktach:
Według nowej umowy telewizyjnej, roczne dochody WNBA tylko z tego źródła, skoczyły z 25 do 200 lub nawet 260 mln dolarów rocznie. Umowa była negocjowana "wspólnie" z umową telewizyjną NBA, co według ekspertów mogło okazać się błędem, bo NBA nie doceniła dramatycznego wzrostu zainteresowania swoim kobiecym odpowiednikiem. Z tego powodu jest spora szansa na to, że w 2027 roku, umowa będzie renegocjowana i może być sporo wyższa.
Na czym polega to niedoszacowanie WNBA?
Na tym samym na czym polega obecne postrzeganie koszykówki kobiecej w Polsce. Nie widzimy w tym produktu, a patrzymy poprzez stary stereotyp. Zapraszam na kilka liczb.
Najlepiej oglądalne spotkania koszykarskie ostatniej dekady:
1. Game 7 Finałów NBA 2016 - Cleveland Cavaliers vs Golden State Warriors - 31.0 mln widzów
2. Finał NCAA Kobiet 2024 - South Carolina vs Iowa - 18.9 mln widzów
3. Game 6 Finałów NBA 2019 - Toronto Raptors vs Golden State Warriors - 18.3 mln widzów
4. Finał NCAA Mężczyzn 2025 - Florida vs Houston - 18.1 mln widzów
5. Finał NCAA Mężczyzn 2024 - UConn vs Purdue - 14.8 mln widzów
6. Półfinał NCAA Kobiet 2024 - Iowa vs UConn - 14.4 mln widzów
7. Game 6 Finałów NBA 2022 - Warriors vs Celtics - 14,2 mln widzów
Tak - na sześć najlepiej oglądalnych spotkań koszykówki ostatniej dekady, dwa to koszykówka kobieca.
Zatkało? No to czytajcie dalej.
Wielu ludzi patrzy na WNBA przez pryzmat tego, że jeszcze 6 lat temu oglądalność ligi spadała i wynosiła średnio raptem 200 000 widzów na mecz, co wyglądało śmiesznie przy wielkim bracie z NBA.
Cóż, teraz to wygląda "nieco" inaczej. Spójrzmy na zakończone sezony w obu ligach.
W sezonie 2024-25 średnia oglądalność NBA w telewizji ogólnokrajowej wynosiła 1.53 mln (w obecnym sezonie jest prawie 2x więcej - zasługa przeniesienia się do dużo większej NBC)
W sezonie 2025 średnia oglądalność WNBA w ogólnokrajowej telewizji wyniosła... 1.3 mln - to aż 85% średniej oglądalności NBA.
Czyli:
WNBA ma średnią telewizyjną oglądalność na poziomie 85% oglądalności NBA
WNBA zarabia z praw telewizyjnych 7.5% tego co NBA
WNBA ma salary cap (to nowe, rewolucyjne) na poziomie 4.2% tego co w NBA
Wiem oczywiście, że zarobki NBA się biorą też z miliona innych rzeczy, ale same te 3 liczby powinny dać wszystkim do myślenia.
Faktem jest, że w 2024 roku, przed rozpoczęciem wpływów z nowego dealu telewizyjnego, WNBA zanotowała stratę 40 milionów dolarów.
Sama strata wynika z wielu rzeczy - niedoskonały zarząd jest jedną z nich, ale nie główną.
Najważniejsze są inwestycje w rozwój i podniesienie standardu w lidze - straty w 2018 roku wynosiły tylko 10 mln, a w 2024 urosły do około 40 milionów. Jednak większość tej straty można zrzucić na przerzucenie się drużyn WNBA na loty czarterowe - sam ich koszt w sezonie 2024 wyniósł 25 mln dolarów. Gdyby drużyny podróżowały po staremu - strata byłaby w okolicy 15 mln dolarów, w pełni usprawiedliwiona intensywnymi inwestycjami w marketing i rozwój ligi.
(Nie ma pełnego raportu za rok 2025, ale wygląda na to, że liga wygenerowała w nim 10 milionowy zysk według raportu Związku Zawodniczek).
Dodatkowo - liga ma podbić nowe rynki i wzrosnąć do aż 18 zespołów, a wpisowe, które musiały zapłacić zespoły z Cleveland, Detroit i Filadelfii za dołączenie do WNBA w latach 2028-2030, wyniosło 250 mln dolarów od sztuki.
Dla kontekstu - Charlotte Bobcats za dołączenie do NBA w 2004 roku zapłacili 300 mln $, co po uwzględnieniu inflacji wyniosło by teraz około 516 mln $, a Raptors i Grizzlies w 1995 roku płacili po 125 mln $ - 266 mln $ na obecne - wartość porównywalna do obecnego rozszerzenia WNBA.
To pokazuje, że WNBA jest wartością drużyn zaledwie jakieś 30 lat za NBA (zarobkami zawodniczek jakieś 60)
Wróćmy do strat WNBA, czy to takie straszne?
Nie, niemal każda szybko rosnąca firma na początku przynosi straty i wymaga inwestycji. Tak było z Metą, Twitterem, Teslą, wybieraj co chcesz.
Ale przede wszystkim... tak było z NBA.
Od założenia ligi, przez bite 40 lat NBA przynosiła straty, rzadko nawet zbliżając się do wyjścia na zero. Dopiero w erze Magica i Birda (lata 80), NBA na stałe zaczęła bilansować zyski i straty, a pod zarządem Davida Sterna i po przyjści do ligi Jordana, liga eksplodowała i zaczęła JAKO CAŁOŚĆ przynosić zyski.
Do tego momentu, właściciele NBA dopłacali do prowadzonych zespołów, niektórzy dla rozrywki, a inni traktując to jako inwestycję długoterminową.
Jednak przełom finansowy dla NBA przyszedł dopiero po 2011roku, bo jeszcze w 1999 roku, w trakcie lockoutu, według raportu właścicieli... 80% zespołów NBA przynosiła straty, a za łączny zysk ligi odpowiadało pozostałe 20% drużyn.
I teraz, jeśli chcesz wiedzieć, czy gracze podeszli do tego ze zrozumieniem, a nie tak jak te "roszczeniowe baby" (Pay us what you owe us)...
Zarabiający wtedy 17 milionów dolarów rocznie w Knicks, Prezydent Związku Graczy - Patrick Ewing tak argumentował konieczność poprawy sytuacji finansowej zawodników i przekazanie im większego procentu BRI:
"We make a lot of money, but we spend a lot of money."
I najwyraźniej takie argumenty wystarczyły do przeforsowania postulatów graczy, mimo 80% ligowych klubów przynoszących straty.
W trakcie kolejnego lockoutu, w 2011 roku David Stern stwierdził, że 2/3 zespołów NBA przyniesie straty.
Dopiero w 2017 roku, NBA po raz pierwszy zaraportowała, że żadna z drużyn ligi strat nie przyniosła - po 70 latach istnienia ligi (tymczasem WNBA ma dopiero 28 lat).
Na koniec, powiedzcie szczerze - czy taki wzrost zarobków w WNBA nie jest absolutnie uzasadniony?
Czy to jednak lewacka walka o równouprawnienie kosztem zdrowego rozsądku i feministyczny wymysł?
@4pietrowydrapaczchmur dla mnie WNBA to zawsze będą tacy górnicy koszykówki - jakby się uczciwie dzielili zyskami, to a) dopłacałyby do biznesu z własnej kieszeni, bo zysków nigdy nie było
b) CC miałaby wypłatę porównywalną z sumą tych reszty zawodniczek, bo bez niej oglądalność spadła, po sprawdzeniu na szybko, o 50%
I to są rzeczy, które dotarły do mnie, gdzie się nie zagłębiałem w temat w ogóle.
Ale życzę dziewczynom, żeby zaczęły przynosić pieniądze, chociaż jak widzę ich drugą największą gwiazdę Angel Reese to mam wrażenie, że sam bym ją rozjebał i trochę wstyd mieć taką gwiazdę.
na początku przynosi straty
WNBA jest starsze niż ja, więc "na początku" jest chyba trochę nad wyraz. Chyba że mówimy o początku nagłego wzrostu, to niech będzie