Zdjęcie w tle
Smart home

Społeczność

Smart home

66

Od smart żarówek przez smart głośniki po smart ekspresy do kawy i lodówki

Czy mógłby mi ktoś doradzić jaki sprzęt wybrać na potrzeby TrueNAS Scale + Next Cloud + Home Assistant? Moze ewentualnie jeszcze Plex.
Kryteria raczej standardowe, czyli w miarę energooszczędne rozwiązanie i w rozsądnych pieniądzach.

Zaloguj się aby komentować

Poszukuje jakieś inteligentne gniazdko które uciągnie bojler elektryczny ok 3kw, miałem już dwa gosound i dwa padły po pół roku. Teraz chce coś z większym zapasem mocy. Może coś Polecacie?
Krogulec

@Dzika_kaczka_bez_dzioba niby tak, wydaje mi się ze on jest na tranzystorze i to on pada.

Krogulec

@Dzika_kaczka_bez_dzioba z drugiej strony, nie lepiej ci kupić najtańszy moduł, i nim sterować jakiś mocny przekaźnik/stycznik?

Dzika_kaczka_bez_dzioba

@Krogulec panie jakbym się ja się znał to bym kombinował

Zaloguj się aby komentować

Cześć smart Tomki
Dziś pytanie mniej techniczne. Jakbyście podeszli do tematu ogrzewania.
Mam grzejniki z klasycznymi termostatami i główny termostat elektryczny załączający zawór przekaźnikiem.
I tu rodzi się pytanie, czym lepiej sterować? Poszczególnymi grzejnikami, głównym zaworem, czy wszystkim jednocześnie?
#smarthome #homeassistant #ogrzewanie
Krogulec

@Reminev @zomers główny termostat sam mierzy temperaturę, tylko problem z nim jest taki, że jest na samym końcu holu w miejscu gdzie powietrze praktycznie się nie wymienia, a ciepło w tamtym miejscu mnie nie interesuje. Jak wieje na zewnątrz, zdąży mi się zrobić zimno, a termostat dopiero po jakimś czasie włączy grzejniki, te odpalają się na pełnej bo się wychłodziło, mimo ustawień temperatury na termostacie (np. 3), w holu lekko wzrośnie temperatura, znowu je wyłącza. Ogólnie jakoś udało mi się to "skalibrować" i mam różne temperatury w pomieszczeniach tak jak chciałem, ale nie mogę tego wyłączyć gdy nie ma mnie w domu, a po co ma aż tak grzać.

Docelowo wymyśliłem sobie, że HA będzie jeszcze sterować roletami i sprawdzać nasłonecznienie, bo skoro mogę dogrzać słońcem to po ciula odpalać grzejnik gdy mnie nie ma, jak słońce może podbić trochę tego ciepła. A gdy jest duża różnica temperatur to opuści rolety i nie będzie się tak wychładzać. Taki jest mój ogólny zamysł, czy dobry, nie wiem

Reminev

@Krogulec Slonce w zime raczej nic Ci nie nagrzeje, najlepiej by bylo wymienic termostat na jakiś smart w takim wypadku bo wyglada na to ze to jest problemem. Wtedy dorzucić jakiś termometr w miejscu najbardziej optymalnym np ten z aqary i na jego podstawie zmieniac temperature na termostacie. Mozna tez kupic termostat radiowy i postawic gdzies indziej

Krogulec

@Reminev jeśli chodzi o termostat główny to mogę go wymienić na cokolwiek co będzie podawać 230v, nawet nada się dopuszkowiec. Czujniki temp mam. Potem się napisze automatyzację ze jeśli w pomieszczeniu x jest zimno otworzyć główny zawór. I zastanawiam się teraz tylko czy warto to rozbudować o smart termostaty przy grzejnikach.

Zaloguj się aby komentować

Cześć ponownie. Ma ktoś z was HP T620? Mam problem
Nie chce mi wstać po zaniku sieci gdy mam wpiętego TYLKO dongla.
Wstaje gdy go wypnę, lub gdy podepnę cokolwiek dodatkowo, coś na usb lub monitor.
Bios najnowszy. Wydaje mi się że kolejność w biosie też jest ssd na pierwszym miejscu.
Gdzie popełniam błąd?
#homeassistant #smarthome #proxmox
milew

Poczytaj sobie to https://forum.openmediavault.org/index.php?thread/28503-no-boot-device-after-initial-install-on-hp-t620/&pageNo=1

Twierdzą tam, że te maszynki mają problem z bootowaniem i można by wgrać inny bootmanager. Nie robiłem nigdy czegoś takiego ale może to mieć sens. Jeśli komp jest w trybie EFI to te urządzenie USB powoduje jakiś problem ze startem bootmanagera. Ewentualnie w trybie Legacy nie byłoby problemu, chyba że masz dysk powyżej 2TB to musi być EFI.

Krogulec

@milew @tylko_grzanki panowie, SUKCES! Nie wiem która rzecz pomogła, ale zrobiłem tylko dwie jednocześnie, reszta ustawień jest bez zmian. Mianowicie reset biosu i wygrzebałem w jednym menu i wyłączyłem możliwość bootowania (nie bootowanie) przez sieć. Śmiga jak marzenie

Dziękuję za wszelką pomoc Tomaszki Do następnego problemu

tylko_grzanki

@Krogulec fajne że się udało ale mimo wszystko namierz logi hosta. Będziesz na przyszłość wiedział gdzie szukać jak coś idzie nie tak.

Zaloguj się aby komentować

Witajcie smart Tomki.
Zacząłem swoją przygodę z HA i jak na tę chwilę mam już postawiony T620 z proxmoxem i HA. Czekam teraz na bramkę i zabawki.
Społeczność hejto się rozrosła więc liczę, że więcej osób będzie w temacie i odpowie mi na kilka pytań, bo tematu sieci jeszcze nie miałem okazji liznąć.
Chcę użyć Cloudflare żeby mieć zdalny dostęp. Do kompletu mogę kupić domenę. Macie jakieś rady, lub poradnik jak zrobić to bezpiecznie dla mojej sieci? Większość poradników olewa ten temat pisząc tylko jak to uruchomić, ale wydaje mi się, że takie beztroskie wystawianie się publicznie nie jest najbezpieczniejsze. Więc chętnie wysłucham porad.
Druga sprawa to integracja, również zdalna, z HomeKit. Widziałem masę poradników jak to spiąć, również przez Cloudflare, ale z Google Home. Wiem, że jedną z opcji jest kupno i łączenie się przez HomePoda, lub przystawkę AppleTV, ale czy to jedyne rozwiązanie? Samo kupno ich sprzętu rozwiąże chyba tylko problem łączenia się z aplikacja Dom, a nie samym HA? Również prosiłbym o radę, lub jakiś poradnik.
#homeassistant #smarthome #homekit #cloudflare #sieci #informatyka #cyberbezpieczenstwo
Krogulec

@tylko_grzanki spoko, też na mobilce przewijam po 10 razy żeby nic nie pominąć

Kolejna garść przydatnej wiedzy, dzięki bardzo


No właśnie ten HomeKit mi spędza sen z powiek. Chyba poszperam najpierw czy są do tego w ogóle jakieś wtyczki czy rozwiązania bez dodatkowych urządzeń od Apple, bo jeśli nie to zostanie mi zmiana kursu i dalsze drążenie tematu z samym zdalnym HA. Myślałem że jedno łączy się z drugim ale to bez sensu bo to dwa osobne byty

Krogulec

@tylko_grzanki na chwilę obecną dowiedziałem się, że samo sparowanie HA z HomeKitem to banał. Dodaje się integrację HomeKit, w apce Dom skanuje kod i to tyle, faktycznie działa Wygrzebałem też na chwile obecna, że samo łączenie zdalne jest po appleTV/HomePod, tu też bez żadnej konfiguracji, wystarczy wpiąć do routera, ale szukam dalej czy jest inne rozwiazanie

tylko_grzanki

@Krogulec no niestety jak wspomniałem tu Ci nie pomogę; od jabłek dostaję wysypki

Zaloguj się aby komentować

Po przywitaniu się chciałbym dodać coś od siebie. Osoby zainteresowane #homeassistant zapewne znają urządzenia z grupy Tuya (nie oszukujmy się, najtańsze na rynku urządzenia IOT, no może nie biorąc pod uwagę #diy na bazie wemosa lub esp32).
Ostatnimi czasy wpadło mi w ręce gniazdko jednej z tańszych na aliexpress firm AUBESS działające po wi-fi (np takie
Link), a że lubię czasami coś zepsuć, to postanowiłem wgrać CFW. Z początku był pomysł, żeby była to Tasmota, ale wgryzając się w temat okazało się, że na rynek urządzeń IOT zaczęli wprowadzać nowe chipy zamiast esp8266 m.in:
  • BK7231T
  • BK7231N (w omawianym gniazdku znalazłem taki chip)
Na które nie można wgrywać Tasmoty... Problem z głowy? Nie! Na słynnym forum z zasilaczami z czarnej listy zrobili to link, dzięki czemu powstał soft OPENBEKENIOT (link do githuba). Dzięki temu można wgrać CFW na urządzenia z chipami m.in BEKEN, wymaga to jednak rozebrania urządzania jak w moim przypadku "inteligentnego gniazda" przylutowania paru kabelków i wgrania softu.
Tutaj z pomocą przychodzi tuya cloud cutter (link do githuba), gdzie we wspieranych urządzeniach odnalazłem interesujące mnie gniazdko, co dało mi możliwość wgrania softu OPENBEKENIOT przez wifi (OTA) korzystając z tuya cloud cutter, a nie lutując kabelki do płytki.
Jakie plusy? Można skalibrować gniazdko, nadawać po MQTT, zwiększyć częstotliwość próbkowania poboru mocy itp. A robimy to korzystając z klikając w "Launch Web application" i wpisując komendy dostępne na githubie OPENBEKEN w logach.
Jakie minusy? Staram się nie korzystać z urządzeń wi-fi tylko zigbee, więcej czasu straconego na rozkminianiu itd.
#homeassistant
c477bc21-d3e4-4eb5-8b7b-2a2716f0df5c
b2ff2ba5-97d0-4983-836d-2467449e654e
kudlaty

@tylko_grzanki jeśli to takie kwadratowe gniazdka, to póżniej doczytałem, że najlepiej w imadło i ściskać po trochu z każdej strony gdzie jest zgrzane, powinno puścić. Ja robiłem to kluczem do rur (niby owinąłem zęby) i ślady pozostawiało. Są na nacie filmiki jak to zrobić, ale kluczem, chociaż imadło to moim zdaniem lepszy pomysł.

tylko_grzanki

@kudlaty Tak, to kwadratowe bezpośrednio od Chińczyka. Imadło nie dało rady, stąd w ruch poszła opalarka. Mała strata, wygląd za kanapą nikomu nie przeszkadza.

kudlaty

@tylko_grzanki jak będziesz miał problem i pytania, a będę mógł pomóc to pisz śmiało.

Zaloguj się aby komentować

no jest wilgotno, jest kurwa wilgotno...
#smarthome #homeassistant
8d87d3b2-0233-4792-82d9-2fddbbceec99
Diablo

@jaki_piorun Robisz coś źle

b4692f54-598f-40e8-b138-35600a34b05b
Lakafior

Możliwe że pada Ci na czujnik albo się osadziła rosa od rana, ja mam swój w takim plastikowym małym pudełeczku z osłoniętym tylko dołem i jest git :) z ciekawości jaki to czujnik?

jaki_piorun

@Diablo @Lakafior

to jest raczej błąd softu, ten czujnik jest od stacji pogodowej na 433mhz i zbieram z niego dane z pomocą tunera i rtl_433

Zaloguj się aby komentować

Robił ktoś przesiadkę z HA OS na obraz dockerowy czy tam proxmox (nigdy nie używałem proxmoxa - co tam się odpala, obraz iso)? Planuję przesiadkę z rpi na na terminal i chciałbym wszystko przenieść na wersję dockerową, ale nie wiem, czy dużo z tym roboty. Ostatnio migrowałem wszystkie automaty z Node-RED na natywne automations, więc z tym nie będzie dużo problemu. Mam też coordinator zigbee, ale widziałem, że można robić backup urządzeń. Pytanie jak z integracjami, czy to też można eksportować? Config etc to zapewne tylko kopiowanie z FS.
#smarthome #proxmox #homeassistant
tylko_grzanki

@niebieska_cegla


ha jobs options --ignore-conditions healthy


Warningi dalej lecą do loga ale nic już nie jest blokowane

niebieska_cegla

@tylko_grzanki motyla noga! A dlatego się przesiadłem na hassos. Jakoś na to nie trafiłem, a faktycznie banał! Dzięki:)

niebieska_cegla

@tylko_grzanki motyla noga! A dlatego się przesiadłem na hassos. Jakoś na to nie trafiłem, a faktycznie banał! Dzięki:)

Zaloguj się aby komentować

Korzystam z urządzenia shelly 1, wraz z adapterem i trzema czujnikami temperatury.
W sumie jestem zadowolony z tego urządzenia. Służy mi głównie do pomiaru temperatury kotła na ekogroszek oraz wyjścia oraz powrotu na podłogówkę.
Używam shelly ponieważ zdarza się, że ekogroszek potrafi zerwać klin na podajniku, bądź węgiel zawiesza się w zasobniku. Po ustawieniu sceny, gdy temperatura spadnie poniżej wyznaczonej granicy dostaje powiadomienie na telefon.
Mierzę również temperaturę podłogówki, ponieważ w przyszłości chciałbym założyć pompę ciepła i muszę wiedzieć jaką temperaturę potrzebuję aby ogrzać dom.
Jest to fajne rozwiązanie ale dość drogie, shelly 1 plus adapter plus czujniki to wydatek około 150 zł.
Znajdę coś tańszego na rynku?
#elekrtonika #ekektryka #homeassistant
101ca020-6498-4d94-9945-9a824b6ff8a7
zomers

@smiejsiezzycia Sonoff Basic z Ds18B20, z wgraną Tasmota, to rozwiązanie maks do 70zł z jednym czujnikiem - można chyba nawet 4 podłączyć. Na Allegro znajdziesz tego trochę. Oczywiście najlepiej się zgra z HA, aczkolwiek nie tagowałeś.

Zaloguj się aby komentować

Czy jest tu ktoś kto ogarnia Home Assistant i mógłby mi powiedzieć jak zacząć?
Chce moc pstrykać światłami, znać ich stan, mieć kilka różnych czujników, gniazdek najlepiej z pomiarem i sterowników do rolet, a kiedyś pomiar w skrzynce elektrycznej. Fajnie by było jak by dało się to spiąć z HomeKit i odpowiednikiem na androida i działało poza siecią domową.
O ile z samymi urządzeniami nie ma problemu, bo wiem że najlepiej szukać czegoś z zigbee, to już z zbudowaniem „serwera” mam.
Wiem że potrzebna jest bramka. Myślę że ConBee 2 powinno być dobre.
Do postawienia Home Assistant potrzeba jakiegoś komputera, mam stary tablet na win 8.1, ale chyba nie uciągnie, bo ma tylko 1gb ram. No to muszę coś kupić. Najłatwiej, ale chyba nie najtaniej jest kupić RaspberryPi 4b (nie wiem czy 4, czy 8 gb). Niektórzy kupują coś pod serwery, ale jak na bank nie będę tego używać, więc interesuje mnie typowo HA z małym zużyciem energii.
Chciałbym mieć możliwość kontroli poza domem, czy do HomeKit będę potrzebować czegoś od Apple? Czy potrzebny będzie jakiś VPN?
Dobrze kombinuje? O czymś zapomniałem? Macie jakieś rady, ewentualnie fajne poradniki w necie, jakieś wątki na forach?
Diablo

@paweoszek

  • popularny standard

  • działa w pełni lokalnie (bankructwo producenta, brak internetu itp. nie spowoduje że urządzenie przestanie działać)

  • tworzy własną sieć mesh - większość urządzeń zasilanych z sieci robi za router (rozszerza jej zasięg)

  • jest bardziej energooszczędne niż wifi (i nie zapycha wifi)

Krogulec

@paweoszek czy najlepiej to nie wiem, ale tak mi się wydaje. Skrętki już ciągnąć nie mogę. Wifi jest łase na prąd i w bloku jeszcze bardziej zasyfi sieć.

Eh @Diablo ładnie to opisał.

malix

@Krogulec 1. Imho najlepiej terminal - będziesz miał zapas mocy na przyszłość, na jakiegoś NAS czy serwer. W dodatku nie jestes ograniczony do architektury ARM. ja mam Fujitsu T620 4 rdzeniowy z 10GB ramu i sobie pięknie hula na proxmoxie, całość mnie wyniosła jakoś 300zł może? Dodatkowo żre 50W max, to jest ile, z 5zł miesięcznie?

  1. Polecam Home Assistant na proxmox ze względu na lepsze działanie systemu.

  2. Co do wypuszczenia w sieć - wpisz w google Cloudflared Home Assistant, znajdziesz sporo poradników. U mnie elegancko hula a opcja za darmo, nie licząc wykupu domeny.

Zaloguj się aby komentować

Poprzednia