zgodnie z obietnicą @tymszafa pilot chusteczkowego kącika kadrowo-płacowego:
DZIEŁO - KOSZTY FAKTYCZNIE PONIESIONE
Umowa o dzieło, zaliczana do tzw. "Śmieciówek", jest umową cywilno-prawną, w której zlecający zleca do wykonania przyjmującemu dzieło. Przyjmujący nabywa prawo do wynagrodzenia z chwilą wykonania, oddania i zaakceptowania dzieła przez zlecającego.
Standardowo dzieło jest opodatkowane haraczem na rzecz państwa (progi chwilowo nie są dla nas istotne), za to koszty uzyskania przychodu nalicza się w jednym z dwóch progów - 20% lub 50% (dla dzieł z przeniesieniem praw autorskich).
Jednakże, jeśli faktycznie poniesione koszty uzyskania przychodu były wyższe, niż ustalone progi procentowe, wtedy jest możliwość rozliczenia się wg tych faktycznie poniesionych kosztów.
Przykład:
Na zlecenie fundacji robisz serię szkoleń. Masz ustalone wynagrodzenie, które opiewa na full service - oni załatwiają Ci widownię, a Ty sobie wynajmujesz salę i opłacasz dojazdy, a potem błyszczysz na scenie. Od takiego dzieła powinieneś odliczyć 20% kosztów uzyskania przychodu.
Okazuje się, że kwota na koszty poniesione - czyli paliwo i wynajmy przewyższa 20% ustawowe (min. paliwo na Orlenie poszło w górę) i zliczając wszystko, faktycznie Twoje koszty wyniosły prawie 40%.
Co robisz?
Dokumentujesz faktycznie poniesione wydatki - czyli niestety zbierasz stos paragonów i faktur, i na ich podstawie podajesz, ile sianka poszło. A potem niestety te wszystkie kwity trzymasz razem z rozliczeniem, ponieważ Izba Skarbowa może (i zapewne tak zrobi) poprosić o udokumentowanie wydatków, aby potwierdzić prawdziwość zeznania podatkowego.
-----
Jeśli mój wpis się spodobał - super, mogę takich więcej.
Jeśli chcielibyście, abym omówiła jakiś konkretny temat z zakresu kadr i płac - dajcie znać w komentarzach, będę rozpisywać
GordonLameman

Zwracam tylko uwagę, że seria szkoleń niekoniecznie musi być dziełem. Skarbówka i ZUS dość mocno naginają interpretacje przepisów, a sądy im wtórują i wychodzi na to, że żeby szkolenia były dziełem to muszą być bardzo unikalne, co często jest trudne do udowodnienia. Także akurat przy tym przykładzie trzeba być bardzo ostrożnym

chusteczka_haftowana

@GordonLameman wiem wiem, ale na przykładzie szkoleń łatwo pokazać to wygenerowanie kosztów

HaHard

@chusteczka_haftowana jeszcze nie przeczytałem, ale daję plusa na zachętę

chusteczka_haftowana

@HaHard to najpierw poczytaj, bo co jak się rozczarujesz?

HaHard

@chusteczka_haftowana to zabiorę plusa

chusteczka_haftowana

@HaHard a to bier


ale potem poczytaj

HaHard

@chusteczka_haftowana jest ok, kiedyś zawierałem tego typu umowy z podwykonawcami, ale to było lata temu i w sumie mało już pamiętam. Dlaczego umowy tego typu są obwarowane tak wysokim opodatkowaniem? Z czego to wynika?

chusteczka_haftowana

@HaHard to nie jest opodatkowanie, tylko właśnie pomniejszenie przychodu.


Opodatkowanie rozkłada się tak, że do 200 zł masz ryczałt bodaj 18% bez uwzględnienia kosztów uzyskania, powyżej zaś koszty uzyskania i progi podatkowe 17% i 32%, zgodnie z rocznie uzyskiwanym dochodem

Zaloguj się aby komentować