Zatopili stary lotniskowiec. Teraz mogą się zacząć problemy

Zatopili stary lotniskowiec. Teraz mogą się zacząć problemy

WP Tech
Przed kilkoma dniami Brazylia dokonała kontrolowanego zatopienia wycofanego ze służby lotniskowca São Paulo (A 12). Wbrew deklaracjom władz z jednostki nie usunięto wszystkich niebezpiecznych dla środowiska materiałów. Ekolodzy, którzy już wcześniej ostrzegali, że okręt może skazić wodę, nie kryją oburzenia.
Jak informuje Zespół Badań i Analiz Militarnych, międzynarodowe organizacje zajmujące się ochroną środowiska są zaniepokojone ogromną ilością szkodliwych materiałów, które mogły pozostać na lotniskowcu. Ekolodzy zwracają uwagę, że na São Paulo może znajdować się m.in. rakotwórczy azbest.
Swoje oświadczenie ws. zatopienia jednostki wydała już organizacja Greenpeace, która nazwała to wydarzenie "największym naruszeniem umów dotyczących chemikaliów i odpadów, jakiego kiedykolwiek dopuścił się konkretny kraj". Marynarka wojenna postanowiła jednak posłać lotniskowiec na dno także pomimo apeli brazylijskiej minister środowiska Mariny Silvy. Przyjrzyjmy się bliżej temu zatopionemu niedawno okrętowi.
Lotniskowiec São Paulo - tykająca bomba chemiczna?
Jak pisał Łukasz Michalik, do niedawna São Paulo był flagowym okrętem marynarki wojennej Brazylii. Pierwotnie ta 265-metrowa jednostka wypierająca ponad 32 tys. ton wody była użytkowana przez Francję, która wycofała ją ze służby w 2000 r. (po 43 latach użytkowania), zastępując ją lotniskowcem z napędem jądrowym Charles de Gaule R 91. Brazylia, która zakupiła okręt São Paulo (wtedy występujący jeszcze pod nazwą Foch), wycofała go natomiast w 2018 r. W sierpniu 2022 r. jednostka wyruszyła w swój ostatni rejs przez Atlantyk. Jej celem była Turcja, gdzie miała być złomowana.
Ankara zrezygnowała jednak z utylizacji okrętu, ponieważ okazało się, że wykryto na nim nie tylko toksyczne farby i azbest, ale również odpady radioaktywne. Jednostka pełna niebezpiecznych substancji wywołała protesty w Turcji i wielu państwach europejskich. Manifestanci apelowali, aby zrezygnować ze złomowania São Paulo zarówno teraz, jak i w przyszłości.
#brazylia #ekologia #wojsko

Komentarze (1)

Basement-Chad

Oburzenie jest zrozumiałe, bo takie działanie to nic innego jak zwykle zatapianie śmieci w oceanie, które tworzy niebezpieczny precedens. Nie powinno być zgody na coś takiego. Z drugiej jednak strony taki lotniskowiec zatopiony na głębokości 5km w praktuce nie stanowi żadnego realnego zagrożenia dla środowiska. Dno oceanu jest całe usiane wrakami z o wiele bardziej niebezpieczną zawartością niż farba i azbest.

Zaloguj się aby komentować