Wybrane rocznice wypadające 9 grudnia.

Nietypowe święta: Dzień Dziewic, Dzień Przeciwdziałania Korupcji, Dzień Medycyny Weterynaryjnej.

  • 536 – Wojska wodza bizantyjskiego Belizariusza zajęły bez walki opuszczony przez Ostrogotów Rzym.
  • 1410 – Zawarto polsko-krzyżacki rozejm w Nieszawie.
  • 1531 – W Meksyku miało miejsce pierwsze objawienie Matki Bożej z Guadalupe.
  • 1582 – Francja przeszła na kalendarz gregoriański.
  • 1687 – Józef I Habsburg w wieku 9 lat został koronowany na króla Węgier, które stały się w ten sposób lennem Habsburgów.
  • 1688 – Chwalebna rewolucja: zwycięstwo wojsk Wilhelma III Orańskiego nad zwolennikami króla Anglii i Szkocji Jakuba II Stuarta w bitwie pod Reading.
  • 1803 – Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął 12. poprawkę do Konstytucji dotyczącą sposobu wyboru władzy wykonawczej.
  • 1824 – Zwycięstwo wojsk pod dowództwem gen. Antonio José de Sucre nad Hiszpanami w bitwie pod Ayacucho, które zadecydowało o niepodległości kolonii hiszpańskich w Ameryce Południowej.
  • 1893 - Anarchista Auguste Vaillant dokonał zamachu bombowego we francuskim Zgromadzeniu Narodowym, raniąc około 50 osób.
  • 1898 - Powstała Republika Krety, będąca autonomicznym państwem pod protektoratem osmańskim.
  • 1898 - W Kenii zastrzelono pierwszego z dwóch tzw. lwów z Tsavo, które w ciągu 9 miesięcy zabiły co najmniej 28 robotników budujących most kolejowy.
  • 1905 - We Francji przyjęto ustawę o rozdziale Kościoła od państwa.
  • 1909 – W amerykańskim stanie Pensylwania ukończono budowę Zapory Austin. Budowano ją szybko i oszczędnie, co spowodowało jej przerwanie w 1911 roku i śmierć 78 osób.
  • 1916 – Weszła do obiegu marka polska.
  • 1919 – Ustąpił rząd Ignacego Jana Paderewskiego.
  • 1921 – Założono Polski Związek Łyżwiarski.
  • 1922 – Gabriel Narutowicz został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na pierwszego prezydenta RP.
  • 1931 - Kortezy przyjęły nową konstytucję, Hiszpania po raz drugi stała się republiką.
  • 1931 – Przeprowadzono drugi Powszechny Spis Ludności w RP.
  • 1936 – Krótko po stracie z Londynu rozbił się lecący do Amsterdamu holenderski samolot pasażerski Douglas DC-2. Zginęło 15 spośród 17 osób na pokładzie, w tym były premier Szwecji Arvid Lindman i hiszpański pilot, wynalazca i konstruktor lotniczy Juan de la Cierva (pionier wiatrakowców, przodków śmigłowców).
  • 1937 - II wojna chińsko-japońska: Japończycy zaatakowali stolicę Republiki Chińskiej - Nankin.
  • 1941 – Wojna na Pacyfiku: Japończycy przeprowadzili desant na Filipinach.
  • 1943 – Wojna na Pacyfiku: w Jesselton na Borneo Północnym wybuchło anty-japońskie powstanie. Słabo uzbrojonym powstańcom udało się na jeden dzień opanować Jesselton. Rebelia szybko została jednak stłumiona przez japońską armię. Przywódców powstania ujęto i stracono, a na skutek masowych represji życie straciło około 3–4 tys. mieszkańców Borneo Północnego.
  • 1944 – W Kaliszu zakończyły się pokazowe procesy Polaków działających w ruchu oporu oraz współpracujących z nim osób narodowości niemieckiej.
  • 1945 – Amerykański generał George Patton został ciężko ranny w wypadku samochodowym w niemieckim Mannheim, w wyniku czego zmarł 21 grudnia w szpitalu w Heidelbergu. Istnieją publikacje dowodzące, że został on zabity przez agentów NKWD na rozkaz Stalina we współpracy z agentami OSS i za zgodą niektórych wyższych polityków rządu Stanów Zjednoczonych. Patton również dość głośno wyrażał swoje poglądy antysowieckie (m.in. krążyła plotka, iż chciał doprowadzić do konfliktu z Armią Czerwoną, aby w ten sposób wywołać z ZSRR wojnę. W tym celu miał podobno utrzymywać w gotowości całe oddziały jeńców niemieckich). Dodatkowo swoją wiedzą na temat nieudolności swoich przełożonych (Dwight Eisenhower) i współpracowników (Bernard Law Montgomery), mógł zaszkodzić w budowaniu ich późniejszych karier zawodowych i politycznych. Na potwierdzenie swoich teorii, ich twórcy wysuwają szereg faktów (m.in. zaginięcie dokumentów ze śledztwa, brak jakichkolwiek ran czy nawet zadrapań u kierowcy i drugiego pasażera, zeznania Douglasa Bazata – agenta OSS, brak sekcji zwłok, podmieniony samochód Pattona w muzeum mu poświęconym)[
  • 1946 – Przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze rozpoczął się tzw. proces lekarzy.
  • 1947 – Wojna o niepodległość Indonezji: holenderscy żołnierze dokonali masakry 431 mieszkańców wsi Rawagede w prowincji Jawa Zachodnia.
  • 1948 – Została podpisana Konwencja ONZ w sprawie Zapobiegania i Karania Zbrodni Ludobójstwa.
  • 1950 – Szpieg atomowy Harry Gold został skazany przez amerykański sąd na karę 30 lat pozbawienia wolności.
  • 1952 - Skończył się Wielki Smog Londyński który od 5 grudnia przyczynił się do śmierci ok. 12 tys. osób.
  • 1956 – Istniejąca od 4 lutego 1951 roku Sekcja Piłki Nożnej Głównego Komitetu Kultury Fizycznej powróciła do nazwy Polski Związek Piłki Nożnej.
  • 1960 – Wyemitowano premierowy odcinek brytyjskiej opery mydlanej "Coronation Street". Spośród nadal produkowanych seriali jest to najdłużej emitowana opera mydlana na świecie. Elementem łączącym setki postaci i wątków które przewinęły się przez serial, jest tytułowa Coronation Street – fikcyjna ulica w Manchesterze, gdzie kręcony jest serial. To właśnie perypetie kolejnych pokoleń jej mieszkańców są główną osią fabuły. W Polsce krótko emitowana przez TVP Regionalna od 7 kwietnia do 6 sierpnia 1999.
  • 1965 - Miał miejsce Incydent w Kecksburgu. Rzekomo rozbiło się tam UFO w kształcie dzwona. Nad wschodnimi stanami USA i Kanadą przeleciał nietypowy bolid, któremu towarzyszył głośny huk. Miejsce upadku obiektu szybko otoczyło wojsko co tylko podsyciło emocje.
  • 1966 - Urodził się Dana Murzyn, kanadyjski hokeista. Z tak nietypowym nazwiskiem nie mogłem oprzeć się by go tutaj dodać.
  • 1967 – Nicolae Ceaușescu został przewodniczącym Rady Państwa Rumunii. Barwna postać, nazywany propagandowo "Geniuszem Karpat". Zachciało mu się wielkiej Rumunii, więc zakazał antykoncepcji i aborcji aby rodziło się więcej Rumunów. Skutek? Przepełnione sierocińce i setki tysięcy niechcianych dzieci, część z których przez lata nie widziała światła dziennego. Kobiety, które po ukończeniu 25 lat nie zaszły w ciążę, musiały płacić podatek w wysokości 10–15% swojej pensji. Inne grzechy "Geniusza Karpat" to załamanie gospodarki, powszechna bieda, gigantomania w postaci budowy największego i najcięższego budynku świata czy kanału Dunaj-Morze Czarne który nie będzie rentowny przez co najmniej 500 lat. Na początku jego rządów gospodarka się rozwijała, ale w latach 70. doszło do takiego krachu że "Geniusz Karpat" nakazał eksport wszystkiego co nie jest absolutnie niezbędne. W latach 80. XX wieku Rumunia była krajem o największej nędzy wśród krajów żelaznej kurtyny. Krytykował reformy Gorbaczowa w ZSRR i brnął w coraz większy despotyzm i nepotyzm. Znienawidzony dyktator został obalony w rewolucji z 1989 r. i rozstrzelany. Jego małżonka to też było niezłe ziółko, mąż załatwił jej tytuł naukowy i uczynił ją "autorką" kilku prac naukowych. W rzeczywistości pani Ceausescu nie należała do najbystrzejszych ludzi. Z nielicznych dobrych rzeczy warto nadmienić że prowadził dość niezależną od ZSRR politykę zagraniczną.
  • 1968 – Amerykański naukowiec Douglas Engelbart przedstawił demonstrację komputerową, zwaną dziś Matką Wszystkich Demo, podczas której zaprezentował wiele rozwiązań wyprzedzających swoje czasy i stosowanych do dziś, m.in.: okna, hipertekst, wideokonferencję, mysz komputerową i procesor tekstu.
  • 1971 - Wojna indyjsko-pakistańska: usiłujące zbombardować lotnisko w stolicy Bangladeszu Dhace indyjskie samoloty omyłkowo zrzuciły bomby na pobliski sierociniec, w wyniku czego zginęło ok. 300 dzieci.
  • 1978 – Próbniki amerykańskiej sondy Pioneer Venus 2 wylądowały na Wenus. Żaden z próbników nie był zaprojektowany do wytrzymania momentu upadku. Pomimo tego próbnik Night nadawał sygnał przez 2 sekundy od upadku, natomiast próbnik Day funkcjonował po wylądowaniu przez 67,5 min. Wszystkie cztery próbniki miały jedynie zbierać informacje podczas przelotu przez atmosferę Wenus i przekazywać je na Ziemię. Niespodziankę sprawił próbnik Day, przekazując informację, że uniesione podczas jego upadku cząstki pyłu opadły dopiero po upływie trzech minut. Sprawiła to niewątpliwie gęsta atmosfera Wenus.  
  • 1979 - Ospa Prawdziwa została uznana za eradykowaną.
  • 1980 – W Krzywopłotach pod Karlinem podczas prac wiertniczych doszło do erupcji i zapłonu ropy naftowej. Niewielka miejscowość stała się z dnia na dzień znana na całym świecie. Prawdopodobną przyczyną erupcji było złe zamocowanie prewentera w podłożu. Ewakuowano mieszkańców pobliskiego gospodarstwa i zamknięto szosę (DK nr 6). Spłonęły baraki robotników, a czterech z nich zostało poparzonych. Następne dni to oprócz szalejącego pożaru próby jego poskromienia. Na miejscu pracowały: wojsko, straż pożarna, milicja, ratownicy górscy i specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej. 16 grudnia przybyli ratownicy radzieccy i węgierscy. Zdecydowano że resztki prewentera zniszczy się ostrzałem artyleryjskim. Armata 85 mm nie dała rady, ale ostrzał pociskami przeciwbetonowymi z haubicy 155 mm okazał się skuteczny. Na początku stycznia 1981 r. zaczęto brać się za gaszenie pożaru. Na samochodach zamontowano silniki turboodrzutowe z myśliwców MIG-17. Tę konstrukcję nazwano agregatem gaśniczym AGWT. Wytworzony przez nie ciąg powietrza tłumił płomienie. Metoda gaszenia za pomocą AGWT, działek wodnych oraz wytwornic pianowych okazała się skuteczna, co spowodowało stłumienie ognia. Ponieważ jednak ropa naftowa wypływała pod dużym ciśnieniem i nie było jej gdzie zbierać, co groziło poważnym zanieczyszczeniem środowiska, powtórnie zapalono słup ropy i gazu strzałem z rakietnicy. 10 stycznia ponownie przeprowadzono gaszenie pożaru, po czym założono na odwiert sprowadzony z Rumunii nowy prewenter. O godzinie 16:30 zatamowano wypływ ropy. Pożar skończył się po 32 dniach. W akcji gaszenia pożaru i opanowania erupcji ropy brało udział około 1000 osób, ropa wytryskiwała pod ciśnieniem około 560 atmosfer na wysokość do 40 metrów. Łunę było widać z kilkunastu km. Była to największa dotychczasowa erupcja ropy w Europie. Erupcja i pożar sprawiły, że Karlino stało się sławne. Miasto przeżywało najazd dziennikarzy. Radio i telewizja prowadziły na żywo transmisje z akcji ratunkowej, co było ewenementem w ówczesnych czasach cenzury mediów przez władze. A co z ropą? No nie wyszło. Wydobyto raptem 780 ton ropy po czym zaprzestano wydobycia.
  • 1981 – Dziennikarz i działacz polityczny Mumia Abu-Jamal rzekomo zastrzelił podczas kontroli drogowej w Filadelfii policjanta Daniela Faulknera, za co został skazany na karę śmierci. Jego sprawa nabrała rozgłosu na całym świecie, a wyrok śmierci na nim stał się polem bitwy dla przeciwników i zwolenników tego rodzaju kary. Zwolennicy Abu-Jamala twierdzą, że jest niewinny i że jego aresztowanie i skazanie ma podłoże polityczne oraz że jest on więźniem politycznym. Natomiast jego krytycy uważają, że jego proces był sprawiedliwy i że słusznie i zgodnie z prawem został skazany za morderstwo. W grudniu 2001 wyrok śmierci na Abu-Jamalu, lecz nie sam wyrok skazujący, został unieważniony przez sędziego federalnego sądu okręgowego Williama Yohna. Zarówno oskarżenie, jak i obrona złożyły apelacje do tego orzeczenia. Obecnie nadal siedzi w więzieniu.
  • 1987 - Premiera filmu "Imperium Słońca" w reżyserii Stevena Spielberga. Film opowiada losy brytyjskiego chłopca który samotnie musi przetrwać w okupowanym przez Japończyków Szanghaju. W roli głównej wystąpił młodziutki Christian Bale. Jeden z nielicznych przykładów gdy aktor dziecięcy stał się znanym i odnoszącym sukcesy aktorem w dorosłości.
  • 1987 - Zaczęła się pierwsza Intifiada w strefie Gazy.
  • 1988 - Dokonano oblotu szwedzkiego myśliwca wielozadaniowego Saab JAS 39 Gripen.
  • 1988 – Francuz Jean-Loup Chrétien, jako pierwszy astronauta spoza USA i ZSRR, odbył spacer kosmiczny.
  • 1990 – W II turze wyborów prezydenckich Lech Wałęsa pokonał Stanisława Tymińskiego.
  • 1991 – W Rzymie odbyła się prezentacja Fiata Cinquecento.
  • 1991 – W Toruniu rozpoczęło nadawanie Radio Maryja. Populacja moherowych beretów zwiększa się.
  • 1992 - Amerykańscy marines wylądowali na plażach Somalii w ramach operacji ONZ „Przywrócić Nadzieję”. Głównym celem operacji było zabezpieczenie dostaw humanitarnych i ich dystrybucja wśród mieszkańców Somalii.
  • 1992 - Premier John Major ogłosił w Izbie Gmin separację księżnej Diany i księcia Karola.
  • 1994 – Na stacji kolejowej w Bednarach koło Łowicza pociąg osobowy najechał na tył pociągu towarowego, w wyniku czego zginęła jedna osoba, a 66 odniosło obrażenia.
  • 1997 – Rada Języka Polskiego przyjęła uchwałę, zgodnie z którą imiesłowy przymiotnikowe z partykułą „nie” piszemy zawsze łącznie.
  • 2001 - We włoskim Cogne polska biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk zaliczyła pierwszy w swojej karierze start w zawodach pucharu świata.
  • 2002 - Partyzantka walcząca o niepodległość prowincji Aceh podpisała porozumienie o zawieszeniu broni z władzami Indonezji.
  • 2003 - 6 osób zginęło, a 44 zostały ranne w samobójczym zamachu bombowym dokonanym przez Czeczenkę na Placu Czerwonym w Moskwie.
  • 2005 - Rozpoczęto budowę Gazociągu Północnego (Nord Stream). Jego długość wynosi 1222 km, co czyni go najdłuższym gazociągiem morskim na świecie.
  • 2005 - W Londynie zakończono eksploatację piętrowych autobusów Routemaster.
  • 2006 – Christer Fuglesang został pierwszym Szwedem w kosmosie jako członek załogi wahadłowca Discovery.
  • 2006 - W rozegranym na stadionie Ruchu Chorzów meczu towarzyskim reprezentacja Śląska w piłce nożnej zremisowała 1:1 z reprezentacją Polski.
  • 2006 – 45 osób zginęło, a 200 zostało rannych w pożarze szpitalnego oddziału dla uzależnionych w Moskwie.
  • 2008 - Gubernator stanu Illinois został aresztowany za korupcję i próbę sprzedaży miejsca w senacie zajmowanego dotąd przez prezydenta elekta Baracka Obamę.
  • 2011 - 93 osoby zginęły, a kilkadziesiąt zostało rannych w pożarze szpitala w indyjskiej Kolkacie.
  • 2012 – Pod wpływem protestów społecznych prezydent Egiptu Muhammad Mursi anulował dekrety rozszerzające jego władzę.
  • 2016 - Prezydent Korei Południowej Park Geun-hye została usunięta z urzędu drogą impeachmentu. Za co? Za nadużycia władzy, korupcję i przekazywanie swojej przyjaciółce tajnych informacji.
  • 2019 - Na nowozelandzkiej wyspie Whaakari/White Island wybuchł wulkan. Tego dnia jak zwykle na wyspie było pełno turystów i towarzyszących im przewodników. Wulkan wybuchł nagle i zabił 22 z nich. Od tamtej pory zaprzestano wycieczek na wyspę. Polecam film Wulkan: Ewakuacja z Whakaari na Netflixie.
  • 2020 - Zmarł Paolo Rossi (ur. 1956), włoski piłkarz grający na pozycji napastnika. W 1982 został wybrany najlepszym piłkarzem Europy. Mistrz świata z 1982.
  • 2021 - W Meksyku 55 osób zginęło a ponad 100 zostało rannych po tym jak przewróciła się ciężarówka przewożąca nielegalnych imigrantów z Ameryki Środkowej.

https://youtu.be/FbEVp4j92YM

#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
0ae33f46-6af0-4240-aceb-3b64006c5e5a
eebab945-b98e-4fdd-875a-e8a4691a4ffc
65fd15e5-e004-458f-83f5-40115684e074
b7e3f3f4-eabd-4ad6-98a6-74f7fba42eeb
4275e418-7977-4c09-b5ce-cf2f7ed444a9

Zaloguj się aby komentować