Wybrane rocznice wypadające 7 stycznia.

Nietypowe święta: Dzień Dziwaka

  • 1131 – Książę Jutlandii i Szlezwiku Kanut Lavard został zamordowany przez swoich kuzynów Magnusa Silnego i Henryka Skadelaara w zasadzce zorganizowanej w lesie koło Haraldstedu na Zelandii.
  • 1355 – Na polecenie króla Portugalii Alfonsa IV została zamordowana Coimbrze Inês de Castro, żona jego syna, późniejszego króla Piotra I Sprawiedliwego.
  • 1520 – Król Zygmunt I Stary wydał przywilej toruński wprowadzający jeden dzień pańszczyzny tygodniowo, w miejsce 2–4 dni w roku.
  • 1551 – Na zamku Grimnitz zawaliła się podłoga komnaty, w której przebywali elektor Brandenburgii Joachim II Hektor i jego żona, królewna polska Jadwiga Jagiellonka, która w wyniku wypadku została kaleką. Jej mąż zdołał w ostatniej chwili chwycić się wystającej belki.
  • 1558 – Francja odebrała Anglii Calais, jej ostatnią posiadłość na kontynencie.
  • 1601 – Wojna polsko-szwedzka o Inflanty: wojska polsko-litewskie odniosły miażdżące zwycięstwo nad Szwedami w bitwie pod Kiesią. Ale tam była jatka: 700 żołnierzy (w tym 350 husarii) Rzeczypospolitej zmasakrowało 1,9 z 3 tysięcy Szwedów, samemu tracąc tylko 10 zabitych.
  • 1608 – Pożar strawił Jamestown w Wirginii, pierwszą stałą osadę angielskich kolonistów w Ameryce Północnej.
  • 1610 – Galileusz odkrył i nazwał trzy z czterech największych księżyców Jowisza, nazywanych później księżycami galileuszowymi.
  • 1611 – Wykonano wyroki śmierci na wspólnikach zbrodni węgierskiej księżnej Elżbiety Batory.
  • 1734 – Wojna o sukcesję polską: 10-tysięczny korpus saski przekroczył polską granicę w okolicy Tarnowskich Gór i rozpoczął marsz na Kraków.
  • 1760 – Została odkryta kometa C/1760 A1, zwana Wielką Kometą 1760 roku lub Kometą Paryską. Była widoczna gołym okiem.
  • 1782 – W Filadelfii otwarto pierwszy komercyjny amerykański bank Bank of North America.
  • 1785 – Francuz Jean-Pierre Blanchard i Amerykanin John Jeffries dokonali pierwszego przelotu balonem nad kanałem La Manche.
  • 1794 – Pod naciskiem carycy Katarzyny II Rada Nieustająca unieważniła Order Virtuti Militari i zakazała jego noszenia. Głupie babsko.
  • 1797 – W Reggio nell’Emilia poświęcono trójkolorowy sztandar Legionu Lombardzkiego, który później przyjęto jako flagę zjednoczonych Włoch.
  • 1814 – Król Hiszpanii Józef Bonaparte podpisał akt abdykacji. Starszy brat cesarza Francuzów Napoleona I. Niezły nepotyzm wtedy był w napoleońskiej Europie. Król Hiszpanii, król Holandii i król Westfalii to wszystko to byli bracia Napoleona.
  • 1822 – Pierwsza grupa wyzwolonych niewolników amerykańskich przybyła do Liberii. Paradoks chciał że wyzwoleni niewolnicy wkrótce sami zaczęli zniewalać miejscowych czarnoskórych.
  • 1839 - Louis Jacques Daguerre ogłosił, że używając srebra i miedzianej płytki wynalazł proces zwany dagerotypem. Data ta jest przyjęta za dzień narodzin fotografii.
  • 1839 - W nocy z 6 na 7 stycznia potężny huragan zdewastował Irlandię, powodując śmierć kilkuset osób.
  • 1882 – Dokonano pierwszego zimowego wejścia na Zugspitze w Alpach Bawarskich, najwyższy szczyt Niemiec (2962 m).
  • 1885 – Odbył się ślub rodziców Adolfa Hitlera.
  • 1888 – Amerykański astronom James Edward Keeler jako pierwszy zaobserwował jedną z przerw pomiędzy pierścieniami Saturna i nazwał ją Przerwą Enckego na cześć innego badacza Saturna, Johanna Franza Enckego.
  • 1894 - Thomas Edison nakręcił film kinetoskopowy przedstawiający kichanie. Tego samego dnia jego pracownik, William Kennedy Dickson, otrzymał patent na film kinowy.
  • 1902 – Po zdławieniu powstania bokserów cesarzowa Cixi powróciła do Pekinu.
  • 1904 – Ustanowiono morski sygnał alarmowy CQD. Wbrew powszechnej opinii, skrót CQD nie pochodzi od angielskiego come quick, danger (przybądź szybko, niebezpieczeństwo). Litery CQ brzmią w języku angielskim podobnie do seek you (szukam cię) i jest to wywodzący się z telegrafii lądowej sygnał oznaczający wiadomość skierowaną do wszystkich stacji (do dziś jest używany przez krótkofalowców przy próbie nawiązania łączności). Gdy radiotelegraf zaczął być stosowany na morzu, przedsiębiorstwo Marconiego przejęło sygnał CQ z telegrafii lądowej. Nie istniał jednak sygnał oznaczający zagrożenie, zatem żeby go stworzyć, do liter CQ dołożono D, uważaną za skrót od distress (niebezpieczeństwo). CQD oznacza więc raczej Do wszystkich stacji: niebezpieczeństwo. Następcą sygnału CQD jest sygnał SOS, wprowadzony 1 lipca 1908 roku.
  • 1921 – Powołano Radę Wojenną, organ doradczy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie głównych spraw wojskowych, a w szczególności zasadniczych ustaw oraz ważnych zmian w uzbrojeniu i zaopatrzeniu oraz systemie organizacji Wojska Polskiego II RP.
  • 1922 – Niższa izba irlandzkiego parlamentu ratyfikowała traktat angielsko-irlandzki kończący irlandzką wojnę o niepodległość.
  • 1924 - George Gershwin rozpoczął pracę nad swym najsłynniejszym utworem – Błękitną rapsodią.
  • 1927 - Przeprowadzono pierwszą transatlantycką rozmowę telefoniczną (Nowy Jork-Londyn).
  • 1928 - Dokonano oblotu radzieckiego samolotu Po-2 (kukuruźnika). Po-2 był wykorzystywany głównie do szkolenia pilotów, a także do zadań agrolotniczych, czyli opryskiwania pól. Podczas II wojny światowej wsławił się jako nocny bombowiec. Należące do Korei Północnej maszyny Po-2 były wykorzystywane na początku lat 50. podczas wojny koreańskiej. Po-2 zasłynął z tego, że był nieprzerwanie eksploatowany przez 35 lat i wyprodukowano go w liczbie ponad 33 000 egzemplarzy, a wraz z maszynami licencyjnymi przeszło 40 tysięcy. Na tym typie samolotu latały "latające wiedźmy", czyli 46 Gwardyjski Pułk Nocnych Bombowców. Był to oddział radzieckich pilotek które nocą zrzucały ze swoich kukuruźników bomby na niemców. Udźwig samolotu był ograniczony, więc bombardowano to co konieczne do normalnego funkcjonowania typowego niemieckiego żołdaka, a więc kuchnie polowe, szalety, łaźnie, baraki itp. Samoloty typu Po-2 znajdowały się w uzbrojeniu polskiego lotnictwa wojskowego do 1950 roku. W lotnictwie cywilnym służyły do końca lat 60. XX wieku. W służbie koreańskiej Po-2 zasłynął "zestrzeleniem" amerykańskiego myśliwca. Myśliwiec odrzutowy chcąc zestrzelić wolnego dwupłatowca za bardzo zwolnił i się rozbił gdy doszło do przeciągnięcia.
  • 1928 - W Londynie wezbrana z powodu nagłej odwilży Tamiza zatopiła centrum miasta, powodując śmierć 14 osób.
  • 1929 - Ante Pavelić założył we Włoszech faszystowską chorwacką organizację ustaszy.
  • 1932 – Amerykański sekretarz stanu Henry Stimson wystosował notę do rządu Japonii sprzeciwiającą się japońskiej agresji na Chiny.
  • 1932 - Zmarł André Maginot (ur. 1877), francuski sierżant, polityk, najlepiej znany z zaangażowania w budowę francuskich fortyfikacji, znanych powszechnie jako Linia Maginota, które powstały w latach 1929-1940 na wschodniej granicy państwa. 
  • 1936 – W Hiszpanii rozwiązano parlament.
  • 1937 – Odbył się ślub przyszłej królowej Holandii Juliany i niemieckiego arystokraty Bernharda zu Lippe-Biesterfelda. O królowej nie mam tym razem nic do powiedzenia, ale o jej mężu tak, bo to ciekawa postać: Wybór Niemca na małżonka przyszłej królowej był dla Holendrów bardzo kontrowersyjny. Przyszły mąż Juliany uchodził za zwolennika polityki niemieckiej, która groziła wybuchem wojny na skalę europejską. W czasie spotkania z Bernhardem Hitler wskazywał na szanse sojuszu niemiecko-holenderskiego, którego osoba księcia miała być gwarantem. W okresie dochodzenia do władzy Hitlera, książę odbywał służbę wojskową jako pilot i podjął później pracę w przedsiębiorstwie chemicznym IG Farben. Jego młodszy brat Aschwin publicznie poparł politykę Hitlera i NSDAP. On sam – co ujawniono w 1941 i potwierdzają to odtajnione w 2010 roku dokumenty – był członkiem konnej SS. Tu trzeba jednak zaznaczyć że książę udowodnił swoje oddanie nowej ojczyźnie: Po wybuchu wojny swoimi działaniami ks. Bernard zyskał uznanie Holendrów. Wspomagał rodzinę królewską w wyjeździe do Anglii po ataku niemieckim, wysłał następnie żonę z dziećmi do Kanady. Sam pozostał w Anglii, gdzie służył jako pilot (nie zaakceptowano jego oferty pracy w wywiadzie), wspierał holenderski ruch oporu w kraju oraz był osobistym sekretarzem królowej Wilhelminy. W 1944 został naczelnym dowódcą wojsk holenderskich, rok później wraz z rodziną powrócił do Holandii. Uczestniczył w rozmowach kapitulacyjnych w maju 1945. Po wojnie pozostał w służbie wojskowej, pełniąc m.in. funkcję szefa połączonych sztabów. Pracował także w wielu organizacjach międzynarodowych i miał opinię gospodarczego ambasadora Holandii. Był inicjatorem tzw. Grupy Bilderberg, forum debat liderów intelektualnych i gospodarczych Europy Zachodniej; na spotkaniach Grupy padła m.in. inicjatywa powołania Unii Europejskiej. W 1961 książę Bernhard współtworzył znaną fundację ochrony środowiska World Wildlife Fund. Był też "bohaterem" kilku skandali: Przyjął milion dolarów łapówki w zamian za wspieranie działalności firmy Lockheed w Holandii (nie on jeden zresztą, w aferę Lockheeda byli zamieszani politycy z wielu państw), Nelson Mandela z kolei zarzucał Bernhardowi że fundusz WWF współfinansował reżim apartheidu w RPA. Do skandali politycznych i gospodarczych należy dodać obyczajowe. Książę Bernhard był ojcem dwóch nieślubnych córek, jednej w Paryżu, drugiej w USA. Zmarł po długiej chorobie nowotworowej 1 grudnia 2004 r.
  • 1939 – W Warszawie odbyła się ostatnia część uroczystości pogrzebowych Romana Dmowskiego. Trumnę złożono na cmentarzu bródnowskim, do grobu włożono urnę z ziemią nadmorską i wodą z Bałtyku.
  • 1940 – Wojna zimowa: zdecydowanym zwycięstwem wojsk fińskich zakończyła się bitwa na drodze Raate. Kacapy straciły w tej bitwie od 7 do 9 tysięcy żołdaków, a dysponowali siłami rzędu 14 do 25 tysięcy ludzi i 44 czołgów. Finowie mieli ok. 10 tysięcy żołnierzy i stracili ich tylko 402. 
  • 1942 - Front Wschodni: ZSRR strategicznie i taktycznie triumfował w bitwie o Moskwę.
  • 1943 - Zmarł Nikola Tesla (ur. 1856), serbsko-amerykański inżynier, elektrotechnik, radiotechnik, wynalazca. Tesla był konstruktorem wielu urządzeń do wytwarzania i wykorzystania prądu przemiennego, konkurując skutecznie z Thomasem A. Edisonem, który uznawał tylko prąd stały. Był autorem blisko 300 patentów, które chroniły jego 125 wynalazków w 26 krajach, głównie rozmaitych urządzeń elektrycznych, wśród nich są silnik elektryczny i prądnica prądu przemiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, radio, elektrownia wodna (na wodospadzie Niagara), bateria słoneczna, turbina talerzowa i transformator Tesli (rezonansowa cewka wysokonapięciowa). Tesla stworzył m.in. jedne z pierwszych urządzeń zdalnie sterowanych drogą radiową. Tesla walczył z Marconim o patent na radio, dowodząc, że wynalazek Marconiego stosuje bez jego zgody wcześniej opatentowaną przez Teslę cewkę, ale długie procesowanie się doprowadziło Teslę do bankructwa. Ostatecznie dobił Teslę fakt przyznania Marconiemu Nagrody Nobla za skonstruowanie radia, mimo iż korzystał on przy tym z teorii stworzonych przez Teslę. Ostatecznie odwołanie Tesli w sprawie patentu na radio do sądu najwyższego USA zostało wygrane już po śmierci samego Tesli w 1943 r. Koncepcja wolnej energii była rodzajem obsesji Tesli, który pod koniec życia wykorzystywał każdą wolną chwilę na jej poszukiwanie.
  • 1945 – Rozpoczął działalność Instytut Nafty i Gazu w Krośnie (obecnie w Krakowie).
  • 1945 – Front zachodni: Adolf Hitler nakazał wycofanie niemieckich jednostek biorących udział w ofensywie w Ardenach. Aliantom pozostało tylko oczyszczenie obszaru niemieckiego ataku z maruderów.
  • 1946 – Miał miejsce trzeci atak UPA na Birczę. Według meldunku ukraińskiego, w walce zginęło 23 członków UPA, a 22 zostało rannych. Straty polskie ten sam meldunek szacuje na 70 zabitych i nieznaną ilość rannych. Polskie źródła podają, że UPA poniosła straty w wysokości 140 zabitych i 12 wziętych do niewoli, natomiast po stronie polskiej miało być tylko 9 rannych. Jednak ekshumacja podjęta w 1999 roku wykazała, że w miejscu wskazanym jako miejsce pochówku członków UPA znajduje się 28 szkieletów. Stan części szkieletów wskazywał, że część rannych w walce została pobita na śmierć, lub zabita strzałem w głowę z niewielkiej odległości. Stwierdzono, że w grobie oprócz 23 członków UPA znajdowały się ciała 5 osób cywilnych, więzionych wcześniej w miejscowym areszcie, zabitych następnego dnia rano.
  • 1948 - Urodził się Kenny Loggins, amerykański piosenkarz, muzyk, kompozytor. Kenny nagrywał z powodzeniem piosenki, które były wykorzystane jako ścieżki dźwiękowe do filmów, co sprawiło, że został nazwany „Królem ścieżki dźwiękowej”. Nagrał m.in. piosenkę „I'm Alright” do komedii Harolda Ramisa Golfiarze (Caddyshack, 1980). Hitami stały się „Footloose” i „I’m Free (Heaven Helps the Man)” z filmu muzycznego Herberta Rossa Footloose (1984), „Danger Zone” i „Playin' With The Boys" z dramatu akcji Tony’ego Scotta Top Gun (1986) oraz „Meet Me Half Way” z filmu przygodowego Menahema Golana Więcej niż wszystko (Over The Top, 1987)
  • 1948 - Pilot amerykańskiej gwardii narodowej, Thomas Mantel rozbił się w pościgu za rzekomym UFO.
  • 1950 – 41 osób zginęło w pożarze szpitala psychiatrycznego w Davenport w stanie Iowa.
  • 1953 – Prezydent USA Harry Truman ogłosił zbudowanie pierwszej bomby wodorowej.
  • 1958 – Rozpoczęła urzędowanie pierwsza Komisja Europejska pod przewodnictwem Niemca Waltera Hallsteina.
  • 1959 – USA jako pierwszy kraj na świecie uznały kubański rząd Fidela Castro.
  • 1961 – Na konferencji w Casablance spotkali się przywódcy radykalnych państw afrykańskich: Algierii, Egiptu, Ghany, Gwinei, Libii, Mali i Maroka, promując ideę utworzenia Stanów Zjednoczonych Afryki i podpisując Afrykańską Kartę Praw Ludności i Narodów.
  • 1962 – W Makassar na wyspie Celebes doszło do nieudanej próby zamachu na prezydenta Indonezji Sukarno.
  • 1963 - Urodził się Clint Mansell, brytyjski kompozytor muzyki filmowej. To on skomponował słynny motyw przewodni do filmu Requiem dla snu.
  • 1964 - Urodził się Nicolas Cage, amerykański aktor, reżyser i producent filmowy pochodzenia włosko-niemieckiego. Jego prawdziwe nazwisko to Coppola (bratanek reżysera Francisa Forda Coppoli), ale zmienił je by nie mieć łatwiej w zawodzie z powodu nazwiska. Nazwisko Cage przyjął od Luke’a Cage’a, jednego z superbohaterów Marvel Comics. Został laureatem Oscara i był jednym z najbardziej kasowych aktorów w Hollywood, zanim wystąpił w nieudanych produkcjach i był dziewięć razy nominowany do Złotych Malin, było to prawdopodobnie spowodowane tym, że brał każdą możliwą ofertę pracy z powodu długów. Mimo to powtarzał, że zawsze dawał z siebie wszystko, jeśli chodzi o aktorstwo. W drugiej dekadzie XXI wieku zaczął jednak grać także w niezależnych filmach docenionych przez krytyków np. Mandy (2018) i Świnia (2021), za rolę w którym dostał kolejną nominację do Złotej Maliny, lecz tym razem była to Złota Malina: Odkupienie za powrót do aktorskiej formy.
  • 1966 – Rząd RFN ogłosił poparcie dla amerykańskich działań w Wietnamie.
  • 1970 – W Soweto założono południowoafrykański klub piłkarski Kaizer Chiefs FC. To jeden z tych klubów reszty świata, co od niepamiętnych czasów jest dostępny w fifie.
  • 1971 – Bokser Jerzy Kulej zakończył karierę sportową. Jerzy Kulej był dwukrotnym mistrzem olimpijskim (Tokio 1964 i Meksyk 1968). Ponadto dwukrotny złoty i jednokrotny srebrny medalista mistrzostw europy.
  • 1971 – W katastrofie amerykańskiego bombowca strategicznego B-52 Stratofortress na Jeziorze Michigan zginęła cała 9-osobowa załoga.
  • 1972 - Na zakończenie dwudniowego szczytu w San Clemente w Kalifornii prezydent Richard Nixon i premier Eisaku Satō wydali wspólne oświadczenie przewidujące zwrot Okinawy Japonii 15 maja 1972 roku.
  • 1972 - W katastrofie hiszpańskiego samolotu Sud Aviation Caravelle w górach na Ibizie zginęły 104 osoby.
  • 1973 – Były żołnierz marynarki wojennej i członek „Czarnych Panter” 23-letni Mark Essex zastrzelił w Nowym Orleanie 8 osób (w tym 4 policjantów), a 11 ranił, po czym został zastrzelony przez policyjnego snajpera. 8 dni wcześniej zastrzelił w tym mieście jednego i postrzelił kolejnego policjanta.
  • 1974 – Wybuchła krwawa, czteroletnia wojna między dwoma grupami szympansów w Parku Narodowym Potoku Gombe w Tanzanii, która została zarejestrowana i opisana przez brytyjską badaczkę szympansów Jane Goodall.
  • 1976 – Amerykańska astronom Eleanor Helin odkryła planetoidę (2062) Aten, pierwszą należącą do grupy planetoid Atena, cechującej się mniejszą średnią odległością od Słońca niż Ziemia.
  • 1978 - Urodził się Emilio Palma, Argentyńczyk, pierwszy człowiek oficjalnie urodzony na Antarktydzie. Fakt ten został odnotowany w Księdze rekordów Guinnessa. Przyszedł na świat w argentyńskiej bazie Esperanza na czubku Półwyspu Antarktycznego. Jego rodzice, Jorge de Palma (szef tamtej ekspedycji) i Silvia Morello de Palma, zostali tam wysłani, aby ustalić, czy możliwe jest zasiedlenie kontynentu przez osoby cywilne – dla wzmocnienia argentyńskich roszczeń terytorialnych. W momencie wylotu z Argentyny matka była w siódmym miesiącu ciąży.
  • 1979 – Wojna kambodżańsko-wietnamska: wojska wietnamskie wkroczyły do stolicy Kambodży Phnom Penh, obalając rządy Czerwonych Khmerów.
  • 1980 - Prezydent USA Jimmy Carter autoryzował przekazanie 1,5 miliarda dolarów na pomoc upadającemu koncernowi motoryzacyjnemu Chrysler.
  • 1982 - W Płocku i Włocławku w ciągu doby temperatura spadła z +8 °C do –20 °C.
  • 1982 - Runęła podmyta przez morze wieża Światowid w Jastrzębiej Górze. Do wysokiej na 9 pięter wieży prowadziła kładka, a w wieży była winda w dół, na plażę.
  • 1985 - W czeskiej Jizerce zanotowano temperaturę –41 °C.
  • 1985 - Wystrzelono pierwszą japońską międzyplanetarną sondę kosmiczną Sakigake. Celem sondy był przelot w pobliżu komety Halleya. Była to też pierwsza międzyplanetarna sonda wysłana przez kraj inny niż USA i ZSRR.
  • 1985 - Urodził się Lewis Hamilton, brytyjski kierowca wyścigowy. Siedem razy był mistrzem świata Formuły 1. Raczej powszechnie nielubiany przez fanów poza swoją rodzimą Wielką Brytanią.
  • 1986 - Uruchomiono metro w Nowosybirsku. Jest to jedyne metro położone na terenie Syberii i leżące najdalej na wschód metro w Rosji. Rocznie przewozi ok. 70 milionów pasażerów, co stawia je na trzecim miejscu w kraju (po Moskwie i Petersburgu).
  • 1989 - Zmarł Cesarz Japonii Hirohito (ur. 1901). Nowym cesarzem został jego syn Akihito. O Hirohito podałem kilka faktów 25 grudnia. Akihito zaś panował do 2019 roku, kiedy abdykował na rzecz swojego syna Naruhito.
  • 1990 - Zamknięto dla zwiedzających Krzywą Wieżę w Pizie.
  • 1990 - Zniesiono karę śmierci w Rumunii.
  • 1990 - Urodził się Gregor Schlierenzauer, austriacki skoczek narciarski. Czterokrotny medalista olimpijski: dwukrotny brązowy w konkursach indywidualnych (2010), a także złoty (2010) i srebrny (2014) w drużynie. Dwunastokrotny medalista mistrzostw świata, w tym indywidualny mistrz świata z konkursu na dużej skoczni w Oslo w 2011 i trzykrotny wicemistrz świata z Liberca (2009), Val di Fiemme (2013) i Falun (2015). Pięciokrotny medalista mistrzostw świata w lotach narciarskich, w tym indywidualnie złoty z Oberstdorfu (2008) i srebrny z Planicy (2010). Indywidualny i drużynowy mistrz świata juniorów z 2006. Dwukrotny zdobywca Pucharu Świata w skokach narciarskich (w sezonach 2008/2009 oraz 2012/2013). Zwycięzca 60. i 61. Turnieju Czterech Skoczni, dwóch edycji Turnieju Nordyckiego (2008 i 2009) oraz Letniego Grand Prix 2008. W trakcie kariery poprawił wiele rekordów w PŚ. W sezonie 2008/2009 pobił rekord Janne Ahonena w liczbie zwycięstw w jednym sezonie, wygrywając trzynaście konkursów. Ustanowił też rekord w liczbie miejsc na podium (20) i został pierwszym w historii skoczkiem narciarskim, który w jednym sezonie zdobył ponad 2000 punktów (2083). Rekordy te przetrwały do sezonu 2015/2016, gdy poprawił je Peter Prevc. Od 3 lutego 2013 Schlierenzauer jest rekordzistą w liczbie zwycięstw w konkursach PŚ mężczyzn, gdy poprawił wynik należący od lat 80. XX wieku do Mattiego Nykänena (46). Łącznie w karierze wygrał 53 konkursy PŚ. Po sezonie 2014/2015 jego kariera wyraźnie przyhamowała. Sukcesy przyszły w bardzo młodym wieku, i Schlierenzauera dopadło wypalenie zawodowe. 7 stycznia 2016 po zakończeniu startów w Turnieju Czterech Skoczni Schlierenzauer ogłosił zawieszenie kariery na czas nieokreślony. Do rywalizacji powrócił 13 stycznia 2017, zdobywając 19. miejsce w kwalifikacjach do konkursu w Wiśle. 21 września 2021 poinformował o zakończeniu kariery sportowej.
  • 1991 - Urodził się Eden Hazard, belgijski piłkarz, brązowy medalista mistrzostw świata 2018. Zakończył karierę w zeszłym roku po zakończeniu kontraktu z Realem Madryt. Zaliczył spory zjazd formy gdy zaczął grać w Madrycie po mundialu 2018.
  • 1992 – Jugosłowiański MiG-21 zestrzelił koło Zagrzebia śmigłowiec z 5 obserwatorami ONZ.
  • 1993 – Sejm RP przyjął tzw. ustawę antyaborcyjną.
  • 1993 - Urodził się Jan Oblak, słoweński piłkarz, bramkarz. Występuje w hiszpańskim klubie Atletico Madryt oraz w reprezentacji Słowenii, której jest kapitanem. Według portalu Transfermarkt, w czerwcu 2019 r. został pierwszym bramkarzem na świecie, którego wartość rynkowa osiągnęła 100 milionów euro.
  • 1993 – Norweg Erling Kagge jako pierwszy zdobył samotnie biegun południowy.
  • 1996 - Odbył się 4 finał WOŚP.
  • 1997 - 13 osób zginęło, a około 100 zostało rannych w zamachu bombowym na centrum handlowe w Algierze.
  • 1998 - Kanadyjska minister ds. Indian Jane Stewart przeprosiła za traktowanie ludności tubylczej w przeszłości i ogłosiła ustanowienie „funduszu uzdrowienia” w wysokości 600 milionów dolarów kanadyjskich.
  • 1999 – Senat Stanów Zjednoczonych rozpoczął pierwszy od 130 lat proces impeachmentu wobec prezydenta Billa Clintona.
  • 2001 - Odbył się 9 finał WOŚP.
  • 2003 – 26 osób zostało skazanych na śmierć przez sąd wojskowy w Kinszasie za udział w zabójstwie byłego prezydenta Demokratycznej Republiki Kongo Laurenta-Désiré Kabili w styczniu 2001 roku. 45 osób uniewinniono.
  • 2006 - 13 marynarzy zginęło w samobójczym zamachu bombowym Tamilskich Tygrysów na łódź patrolową koło portu Trincomalee na Sri Lance.
  • 2007 - W Seattle zaprezentowano stworzoną przez międzynarodowy zespół astronomów, dzięki teleskopowi Hubble’a, pierwszą trójwymiarową mapę rozkładu ciemnej materii we wszechświecie.
  • 2007 - Z powodu rosyjsko-białoruskiego konfliktu celnego wstrzymano dostawy do Polski i Niemiec przez rurociąg naftowy „Przyjaźń”.
  • 2008 - Pierwszy raz w historii odwołano ceremonię wręczenia Złotych Globów, a laureaci zostali ogłoszeni na konferencji prasowej.
  • 2012 - W Nowozelandzkim Carterton rozbił się balon na ogrzane powietrze. Zginęło wyszystkie 11 osób na pokładzie. 
  • 2015 – 12 osób zginęło, a 11 zostało rannych w wyniku ataku dwóch islamistycznych terrorystów na siedzibę czasopisma satyrycznego „Charlie Hebdo” w Paryżu. Tygodnik satyryczny Charlie Hebdo założono w Paryżu w 1970 roku i ukazuje się co środę. Jest on bogato ilustrowany, składa się z licznych felietonów, zamieszcza również reportaże na temat sekt, skrajnej prawicy, katolicyzmu, islamizmu, judaizmu, polityki, kultury, etc. Tytuł znany jest z ciągłego publikowania zjadliwych karykatur, nieoszczędzających żadnego wyznania religijnego, kpiących z religijnych i politycznych ekstremizmów, pomimo licznych pogróżek ze strony religijnych ekstremistów (zarówno chrześcijańskich, jak i islamskich oraz judaistycznych) czy też skrajnej prawicy. Tygodnik znajdował się na celowniku islamskich ekstremistów od lutego 2006 roku, kiedy to przedrukował karykatury Mahometa duńskiego dziennika „Jyllands-Posten” w akompaniamencie swoich własnych, nowych karykatur. Napastnicy według policji byli dobrze wyposażeni (m.in. w broń automatyczną) i przygotowani, działali spokojnie i metodycznie. W porzuconym przez zamachowców samochodzie marki Citroën C3 znaleziono dowód osobisty jednego z nich, Saïda Kouachiego. Wśród zabitych znalazło się ośmiu członków redakcji.
  • 2017 - Zmarł Jerzy Kossela (ur. 1942), polski gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów, członek zespołu Czerwone Gitary.
  • 2018 - Zmarła France Gall (ur. 1947), francuska piosenkarka, zwyciężczyni konkursu Eurowizji 1965.
  • 2021 - Zmarła Marion Ramsey (ur. 1947), amerykańska aktorka, występowała w roli Laverne Hooks, małej ale głośnej policjantce w serii filmów "Akademia Policyjna".

https://youtu.be/mpvz7w6ilNk

#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
1c43ed82-8596-42a9-b49d-e707bcb006be
6d2121a5-d4de-45b2-925b-27321159bd55
b490e875-8b06-4750-bd32-bb8f6eabab09
fe6408ea-3440-4d6e-976c-0d17c3dc5861
19d280d3-9df1-41bc-977d-df07c02af28a