Wybrane rocznice wypadające 21 Kwietnia.
Nietypowe święta: Nic ciekawego.
  • 753 p.n.e. – Romulus założył Rzym – początek rachuby kalendarza rzymskiego Ab Urbe Condita (data tradycyjna).
  • 1368 – Król Kazimierz III Wielki wydał Statut żupny, czyli ordynację regulującą zasady związane z wydobyciem i handlem solą. Nadawała moc prawną starym, zwyczajowym normom oraz wprowadzała nowe przepisy, mające poprawić funkcjonowanie żup i zwiększyć ich dochodowość. Żupa solna to dawne określenie kopalni soli.
  • 1509 - Henryk VIII z dynastii Tudorów zasiada na tronie Anglii. Słynny z tego że zastąpił katolicyzm anglikanizmem, i że kazał ściąć kilka swoich żon. Był bardzo grubym władcą, pod koniec życia uznawany też za tyrana.
  • 1519 – Flota 11 statków pod dowództwem Hernána Cortésa dotarła do terenów dzisiejszego miasta Veracruz w Meksyku. Cortes podbije później Meksyk i zniszczy imperium Azteków.
  • 1789 – John Adams został zaprzysiężony na pierwszego wiceprezydenta USA (na 9 dni przed zaprzysiężeniem pierwszego prezydenta George’a Washingtona).
  • 1831 - W Bremie została stracona seryjna trucicielka Gesche Gottfried. Otruła arszenikiem 15 osób w tym swoich rodziców, brata, dwóch mężów, kochanków oraz własne dzieci. Była nazywana "Aniołem z Bremy" bo troskliwie opiekowała się chorymi członkami rodziny, a ludzie jej współczuli chorych krewnych. Gdy okazało się że "choroba" nie jest tylko nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności, została aresztowana, osądzona i skazana na karę śmierci. Jej egzekucja była ostatnią publiczną karą śmierci w Bremie.
  • 1836 – Rewolucja teksańska: zwycięstwo wojsk Republiki Teksasu nad meksykańskimi w bitwie pod San Jacinto. Mniej liczni Teksańczycy(800 ludzi) dowodzeni przez generała Sama Houstona odnosząc minimalne straty (9 zabitych) rozbili liczącą ok. 1400 żołnierzy armię meksykańską (straciła ona 630 zabitych, reszta ranna lub w niewoli) dowodzoną przez prezydenta tego kraju. Prezydent Meksyku Antonio López de Santa Anna został nazajutrz schwytany i wkrótce podpisał traktat pokojowy w którym Meksyk zrzekł się praw do Teksasu i uznał jego niepodległość.
  • 1908 - Amerykanin Frederick Cook miał jako pierwszy osiągnąć biegun północny. Późniejsze obliczenia wykazały, że dotarł jedynie w jego pobliże.
  • 1910 - Zmarł amerykański pisarz Mark Twain (ur. 1835). Autor popularnych powieści dla młodzieży "Przygody Tomka Sawyera" i "Przygody Hucka Finna". Co ciekawe urodził się i zmarł w momencie gdy na niebie pojawiała się kometa Halley'a.
  • 1918 – I wojna światowa: Został zestrzelony i zginął niemiecki as myśliwski Manfred von Richthofen (znany jako Czerwony Baron). Największy as I WŚ. Odniósł 80 zwycięstw powietrznych uznanych oficjalnie
  • 1920 – Podpisano umowę polityczną pomiędzy polskim rządem i Symonem Petlurą, uznającą prawo Ukrainy do niezawisłości. Rząd polski uznał w niej istnienie URL i zrezygnował z roszczeń do ziem sięgających granicy wschodniej Rzeczypospolitej Obojga Narodów z 1772 roku. Rząd URL uznał granicę polsko-ukraińską na Zbruczu i przecinającą Wołyń na wschód od Zdołbunowa. Oba kraje zobowiązały się do niezawierania umów międzynarodowych skierowanych przeciw sobie oraz gwarantowały prawa ukraińskiej ludności w Polsce i polskiej na Ukrainie.
  • 1926 - W Londynie urodziła się Elżbieta Aleksandra Maria Windsor. Znana potem jako Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii w latach 1952 - 2022.
  • 1930 - Premiera amerykańskiego filmu wojennego "Na Zachodzie bez zmian" w reżyserii Lewisa Milestone’a. Był ekranizacją powieści o tej samej nazwie autorstwa Ericha Marii Remarque'a. Opowiada on historię grupy gimnazjalistów, którzy giną w okopach na froncie I wojny światowej. Film zdobył 2 oscary (4 nominacje). Z powodu chuligańskich wybryków faszystów z Sturmabteilung (SA) został szybko zdjęty z ekranów w Niemczech.
  • 1931 – W Paryżu powołano Francusko-Polskie Towarzystwo Kolejowe S.A., mające wybudować i eksploatować magistralę węglową Śląsk-Gdynia. Magistrala była wielkim przedsięwzięciem II RP. Linia kolejowa została wybudowana z pominięciem dużych miast, bo miała służyć szybkiemu przewozowi śląskiego węgla do portu w Gdyni.
  • 1944 – Kobiety we Francji uzyskały prawo do głosowania.
  • 1945 - Kampania włoska: została wyzwolona Bolonia. 9 Batalion Strzelców Karpackich wkroczył rano do miasta, na maszt wciągnięto polską flagę. Rada miasta przyznała żołnierzom specjalne medale, a jednostka zyskała nową nazwę: 9 Boloński Batalion Strzelców Karpackich.
  • 1945 - Niemiecki feldmarszałek Walther Model popełnił samobójstwo by nie być sądzonym za zbrodnie wojenne. Nazywany był "Strażakiem Hitlera" bo wysyłany był w rejony szczególnie ciężkie dla niemieckiej armii.
  • 1948 – Wojna domowa w Mandacie Palestyny: po wycofaniu brytyjskiego kontyngentu wojskowego z portu Hajfa żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała tego samego dnia miasto, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów i przejmując nad nim kontrolę po dwóch dniach walk.
  • 1958 – Lecący do Denver samolot Douglas DC-7 należący do United Airlines zderzył się nad Nevadą z myśliwcem F-100 Super Sabre, w wyniku czego zginęło 49 osób.
  • 1960 – Stolica Brazylii została przeniesiona z Rio de Janeiro do specjalnie do tego celu wybudowanego miasta o jakże oryginalnej nazwie Brasilia.
  • 1962 – W amerykańskim Seattle rozpoczęła się Wystawa Światowa. Symbolem tej wystawy stała się 184 metrowa wieża widokowa "Space Needle".
  • 1967 - W Grecji płk Jeorjos Papadopulos przeprowadził na kilka dni przed zaplanowanymi wyborami udany zamach stanu, ustanawiając dyktaturę wojskową.W czasie II wojny światowej, w randze podporucznika, służył w ochotniczych, kolaboracyjnych Batalionach Bezpieczeństwa, terroryzujących grecką, głodującą prowincję i w ten sposób wymuszających egzekucję dostaw kontyngentowych do III Rzeszy. Przysięgał wierność Adolfowi Hitlerowi. Wojskowa Junta rządziła Grecją do 1974 roku.
  • 1971 - 19-letni Jean-Claude Duvalier (Baby Doc) został prezydentem Haiti(najmłodszym w historii na świecie) po śmierci swego ojca, Fancoisa (Papa Doc). Był wtedy ociężałym umysłowo człowiekiem ważącym 140 kilogramów.Niedaleko pada jabłko od jabłoni; był równie brutalny co jego ojczulek. W dzieciństwie nazywano go "kapuścianą głową".
  • 1977 - W Legnicy urodził się Tomasz Kot - jeden z najlepszych polskich aktorów.
  • 1983 - Urodzili się bliźniacy Paweł i Piotr Brożkowie. Żywe legendy Wisły Kraków. Paweł występował w jej barwach w latach 1998 - 2011 i ponownie 2013 - 2020. Piotr występował w latach 1998 - 2010 i ponownie w latach 2013-2014.
  • 1988 – W krakowskim więzieniu Montelupich wykonano po raz ostatni w Polsce wyrok śmierci. Straconym był Andrzej Czabański, skazany na karę śmierci zgwałcenie i zabójstwo kobiety oraz usiłowanie zabójstwa jej dwóch córek.
  • 1989 – Japońskie przedsiębiorstwo Nintendo wprowadziło na rynek przenośną konsolę gier wideo Game Boy.
  • 1992 - Otwarto szybką kolej Madryt-Sewilla. Dziś Hiszpania ma największą sieć kolei dużych prędkości w Europie, która ciągle rośnie. Pierwsze kursujące po niej pociągi były bliskimi krewnymi francuskich TGV.
  • 1993 - Stacja CBS rozpoczęła emisję serialu Strażnik Teksasu.
  • 1997 – Odbyły się cztery pierwsze kosmiczne pogrzeby zorganizowane przez amerykańską firmę Celestis. Próbka prochów zmarłego jest umieszana w kapsule o rozmiarach szminki do ust, i wynoszona w kosmos na pokładzie rakiety.
  • 2000 – Rosja ratyfikowała Traktat o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT). Osobiście myślę że kacapy prędzej czy później przeprowadzą próbę nuklearną by zastraszyć cywilizowany świat.
  • 2009 – Andruty kaliskie zostały wpisane na listę produktów regionalnych o chronionym oznaczeniu geograficznym. Są to cienkie, lekko słodkie wafle wypiekane od początku XIX w Kaliszu i okolicy. Na Śląsku mają podobny smakołyk - Oblaty.
  • 2014 - Władze amerykańskiego miasta Flint w stanie Michigan, ze względów oszczędnościowych zmieniły źródło wody (z jeziora Huron oraz rzeki Detroit) na lokalną rzekę o nazwie Flint. Jakość wody poleciała na łeb na szyję. Nie zadbano o Inhibitory korozji, więc ze starych rur do wody dostawał się trujący ołów.Szacuje się że na działanie szkodliwej wody wystawionych ok. 100 000 ludzi, w tym od 6 do 12 tysięcy dzieci. W przyszłości może to mieć opłakane skutki zdrowotne, w tym redukcję IQ oraz wyższa szansa na zachorowanie na chorobę Alzheimera. 12 osób zmarło na skutek choroby legionistów po wypiciu tejże wody. Urzędnikom odpowiedzialnym za tę farsę wytoczono proces, ale w 2019 zarzuty wycofano. Ogólnie ukarano tylko jedną osobę, i to dość łagodnie. W 2020 roku ofiary kryzysu otrzymały 641 milionów dolarów odszkodowania do podziału.
  • 2018 – Zmarła japońska superstulatka Nabi Tajima, najstarsza osoba na świecie zweryfikowana przez Gerontology Research Group, będąca jednocześnie ostatnią znaną osobą urodzoną jeszcze w XIX wieku.
  • 2019 - Wołodymyr Zełenski wygrał w II turze wybory prezydenckie na Ukrainie, pokonując ubiegającego się o reelekcję Petra Poroszenkę. Zełeński wygrał w sposób zdecydowany, zdobywając 73% głosów.
  • 2019 - Na Sri Lance doszło do serii zamachów terrorystycznych w których życie straciło 310 osób.
  • 2021 – Na Morzu Jawajskim zatonął indonezyjski okręt podwodny KRI „Nanggala” wraz z całą, 53-osobową załogą.
https://youtu.be/rOgjnrMu8zc
#rocznicanadzis #rocznica #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #historia
16ee3626-283b-4c33-8930-f14ca28970d8
49869ed7-ba77-44b3-94bc-2ce613fe5a2c
6112c910-1432-463b-8043-538c5aed0e5f
e11ca069-0887-4e77-a0ba-8adfa83a05aa
e8731e0b-9ef6-4d19-88e9-09c140be2fe2

Zaloguj się aby komentować