Wiecie co najbardziej ciekawego jest w zdjęciach satelitarnych Ziemi?
Pokazują rzeczy, które z powierzchni jednoznacznie nie są widoczne.
Niejednokrotnie zostało dowiedzione, że zdjęcie pozwalają ustalić nowe fakty, na temat zjawisk i zdarzeń, które przydarzają się Ziemi. Perspektywa z orbity daje zawsze świeży obraz wydarzeń.
Dobrze, co my mamy na tym zdjęciu?
Te żółte smugi nad oceanem Atlantyckim to piaskowy pył znad Sahary.
Co roku, według szacunków naukowców, znad Sahary unosi się 180 milionów ton pyłu, które przedostaje się do obu ameryk. Sprawcą całego zdarzenia są sezonowe silne wiatry. Warto zaznaczyć, że pióropusze pyłu nie lecą tylko do obu Ameryk, ale pył również dociera nad resztę powierzchni Afryki oraz dryfuje na północ do Europy. Czasami pył znad Sahary dociera aż do Norwegii.
Widziane na zdjęciu. coroczne zjawisko unoszącego się pyłu znad Sahary, zostało zaobserwowane 18 lutego 2021 roku.
Tak, znów mamy świeże foto z orbity!
Pierwsze zdjęcie wykonał VIIRS zamontowany na pokładzie sondy NOAA-20.
Drugie zdjęcie pokazuje skalę smugi pyłu, który dryfuje znad Sahary, na tle kontynentów, które maja swój brzeg przy ocenia Atlantyckim. Warto wspomnieć, że drugie zdjęcie zostało wykonane przy pomocy kamery nazwanej skrótem EPIC, która została zainstalowana na pokładzie satelity DSCOVR NOAA.
Jak donoszą informację, jeden z metrologów - Marshall Shepherd - wspomina, że silne i trwałe wiatry z południa kierują pył Saharyjski w stronę Europy, aż kilka razy w roku.
Kilka faktów o satelitach i ich sprzęcie, który pozwala nam podziwiać takie wydarzenia, w takiej skali.
VIIRS - Visible Infrared Imaging Radiometer Suite - Zestaw radiometrów do obrazowania w podczerwieni. Umiejscowiony na pokładzie satelity NOAA-20, na pokładzie Delta II 18 listopada 2017 r. Przeznaczenie sondy typowo badawczo pogodowe.
EPIC -Earth Polychromatic Camera - to dzięki tej kamerze mamy przyjemność obserwować ziemie z takiej perspektywy, jak na zdjęciu numer 2 - z białym tłem. EPIC zainstalowany jest na DSCOVR -Deep Space Climate Observatory - jest to kolejna sonda, która ma za zadanie badać klimat oraz pogodę na Ziemi. Sonda została wystrzelona 11 lutego 2015 na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 Elona Muska.
Źródło: earthobservatory.nasa.gov
8622cd17-8cbf-4b40-8953-c29e42f14f8c
71755678-72b7-45f1-82ca-79f9f59e6747
adrian-wieczorek

@Havelock_Vetinari wiedziałem ze z ziemia zawsze jest cos nie tak, używa bugow

Havelock_Vetinari

@adrian-wieczorek ahh ta nieszczęsna, zawsze wie co robić ;d

coobraa

A tak to wygląda z Ziemi. Na Wyspach Kanaryjskich to zjawisko nosi nazwę Calima.

2943e7aa-d7f4-4eb9-b6dc-34aefe849caa

Zaloguj się aby komentować