Ukraina i Afryka to ziemia obiecana dla biznesu?!

Ukraina i Afryka to ziemia obiecana dla biznesu?!

hejto.pl
Ukraina i Afryka to krainy marzeń lobbystów. Na kwotę 411 000 000 000 USD w marcu 2023 r. Bank Światowy oszacował odbudowę Ukrainy. BlackRock czy JP Morgan — najwięksi tego świata — ciągle podpisują umowy i zakładają fundusze. Jak robią to najwięksi i czy Polsce coś z tego skapnie?

Kijów to żyzna gleba dla wszelkiej maści inwestycji i funduszy. Powoduje to, że w Polsce wielu polityków, obserwatorów czy obywateli oczekuje pewnej wdzięczności za pomoc Ukrainie w postaci pierwszeństwa w możliwości odbudowy wielu sektorów gospodarki w tym kraju. Tutaj natomaist niestety nie działa zasada wzajemności a twardy biznes i konkurencja.

Ukraińscy politycy zabiegają o względy dla biznesu i obecnie tworzą nowe przepisy pod masową przebudowę kraju. Z kolei rosnąca liczba lobbystów jest gotowa na to, aby zaspokoić popyt w szeregu sektorów — od obrony, przez infrastrukturę, aż po energię. Wszystko odbywa się w duchu postawy „nawiąż kontakty i umocnij pozycję”.


Network now, clients later: Lobbyists are in Ukraine eyeing post-war contracts - POLITICO

BlackRock, JP Morgan Chase, czy McKinsey już teraz współpracują z ukraińskim rządem w celu utworzenia "Banku Odbudowy". Inicjatywa ta ma celu przyciągnąć prywatnych inwestorów. Warto mieć na uwadzę, że jej potencjał to aż kilkaset miliardów dolarów. Bank Światowy oszacował projekt odbudowy Ukrainy aż na 411 mld USD.


BlackRock, JPMorgan Chase Partner With Ukraine To Launch Reconstruction Bank - BUSINESSWORLD

W obecnej sytuacji władze Kijowa intensywnie poszukują nowych źródeł finansowania. Jednym z takich źródeł ma być wspomniany Fundusz Odbudowy Ukrainy, który powstaje w ukraińskim Ministerstwie Gospodarki przy pomocy BlackRock, JP Morgan Chase i McKinsey.


Ukraine Recovery Week, London 19-23 June 2023 – Key Takeaways - DENTONS

Współpraca BlackRocka rozpoczęła się jesienią 2022 r. kiedy podpisano specjalne memorandum o współpracy. JP Morgan dołączył do tego przedsięwzięcia w lutym 2023 r. Warto nadmienić, że JP Morgan ma z Ukrainą głębokie relacje, które istniały już wcześniej. Między innymi od 2010 r. bank pomagał zebrać $25 mld długu. Z kolei w zeszłym roku przeprowadził $20 mld restrukturyzację.


Giganci ze świata finansów pomogą Ukrainie. Celem powojenna odbudowa - BUSINESS INSIDER

Na podstawie podpisanego memorandum przez władze UA i BlackRock — bank będzie doradzać w koordynacji i strukturyzacji finansów Ukrainy. Miałoby się to odbyć pro bono. W praktyce jednak BlackRock będzie miał wgląd i wpływ na inwestycje innych firm w Ukrainie, a kluczowe decyzje ukraińskiego rządu będą z nim konsultowane.



Ideą funduszu jest zbieranie nisko oprocentowanego kapitału ze źródeł publicznych i donacji. Na tej podstawie ma być przyciągany kapitał prywatny. Dodatkowo fundusz ma korzystać z różnych narzędzi zabezpieczających, takich jak sekurytyzacja czy gwarancja kredytowa.

Ukraina ze względu na odbudowę jest naprawdę żyzną glebą dla lobbystów. Ciekawa sytuacja jest jednak również w Afryce, z tym że tutaj kluczową rolę odgrywają surowce. Obecnie jesteśmy w końcu świadkami globalnej wojny o zasoby. Z tego powodu niestety Afryka stała się bardziej przedmiotem sporu niż podmiotem polityki. To z kolei tylko umacnia brak stabilności na kontynencie.


W Afryce trwa globalna walka o wpływy i zasoby bez oglądania się na prawa człowieka - DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W afrykańskim "Pasie miedzionośnym" znajduje się około 15% zasobów miedzi, która jest kluczowa dla rewolucji energetycznej. Mowa tutaj o regionie Kongi i Zambii. Znajdują się tam także kobalt, uran, cynk, ołów czy mangan. To właśnie obecność surowców sprowadza do regionu chińskie inwestycje, które zabezpieczają infrastrukturę w zamian za surowce.


Chinese Investment in Africa: A Reexamination of the Zambian Debt Crisis - HARVARD INTERNATIONAL REVIEW

Badania wskazują, że chińskie inwestycje w Afryce zwiększają gęstość biznesową i sprzyjają przedsiębiorczości w 38 krajach. Dla przykładu niedawno Huawei zapewnił Wi-Fi i łączność cyfrową w 40 krajach Afryki, pożyczając 280 mln USD na budowę aż 808 wież telekomunikacyjnych.

Stanowczo obecność Chin na kontynencie jest znacząca. Są oni największym inwestorem infrastrukturalnym w Afryce Subsaharyjskiej. Jednak również na zachodzie rośnie zainteresowanie Czarnym Lądem, a brak zdolności dalszego pożyczania kapitału od Chin, kreuje rozmaite okazje do zaangażowania dla Europy i Stanów Zjednoczonych.


Inwestycje w Afryce: mniej Chin, więcej Zachodu - NOWY ŚWIAT 24

Warto wspomnieć, że ostatnie wydarzenia — chociażby przewrót wojskowy w Nigrze — są doskonałym przykładem chaosu wynikającego z zewnętrznych ingerencji w tamtejszą politykę. Z pewnością natomiast niektóre kraje Afryki nie byłyby takie buńczuczne, gdyby nie miały wsparcia z zewnątrz.

Analizujemy przestrzeń biznesową w wielu sektorach, gdzie leży duża kasa — w Ukrainie i Afryce wiele się w tej materii dzieje. Jeśli jest to dla ciebie interesujące to śledź @Bigsb_research , BigShortbets.com oraz Research.bigshortbets , by razem z nami obserwować tamtejszą sytuację.

Komentarze (4)

Loczek18

Raczej kurwa nie inaczej, w końcu Słowianie to "Biali Murzyni Europy"! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

jajkosadzone

@Loczek18

Cos w tym jest,bo nawet wedlug amerykanskiej nowomowy polacy nie sa bialymi ludzmi xD

Loczek18

@jajkosadzone bo tak jest. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

3300c634-9dac-48b1-8d90-5fce0d3a8e8f
VonTrupka

>czy Polsce coś z tego skapnie?


tak, ale tylko jako podwykonawcy ( ͡° ͟ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować