Szczęśliwych Szczodrych Godów kochani!

Na ten czas w roku przypada słowiańskie święto Szczodrych Godów, czyli celebracja przesilenia zimowego - dnia, w którym światło wygrywa z ciemnością, co zwiastowało dobrobyt, nadzieję, radość i szczęście. Celebrujemy przez 12 dni, aż do 6 stycznia.

Chcesz swietowac jak twoi przodkowie? Proste:

• Wypraw wielką ucztę i postaw na stół dwanaście potraw symbolizujących dwanaście miesięcy. Skosztuj każdej z potraw, by zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku.

• Przed ucztą podziel się z bliskimi chlebem i złóżcie sobie życzenia na nowy rok.

• Pozostaw puste nakrycie podczas uczty szczodrogodowej dla przodków, co symbolizuje smutek i pustkę po stracie.
W nawiązaniu kontaktu z przodkami mogą pomóc również zwierzęta - w tym pełnym magii czasie mogą stać się pośrednikami pomiędzy światem żywych i zmarłych i przemówić ludzkim głosem.

• Włóż sianko pod obrus, by powróżyć sobie na nowy rok - wyciągnij spod obrusa słomkę, im dłuższa tym wieksza pomyślność w nadchodzącym roku.

• Postaw w kącie pokoju Diducha - snop siana udekorowany suszonymi owocami i orzechami. Ale choinka też ujdzie, na pewno łatwiej ją dostać niż snopek, a jest tak samo pogańska jak nasz Diduch 😉

• Obdaruj bliskich prezentami.

• Kolęduj! Śpiewanie radosnych pieśni w tym czasie to nie jest chrześcijański wynalazek.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu widok kolędników, wśród nich Turoń i gwiazda, chodzących od domu do domu i kolędujących był czymś zupełnie normalnym.

Pamięć o dawnych tradycjach nadal jest silna i nawet tysiąc lat chrześcijaństwa nie dało rady wyplenić tych głęboko zakorzenionych wierzeń. Niektóre z nich kościół nawet przejął i celebruje jak swoje.

Tak więc świętujcie kochani, jak Polska długa i szeroka kultywowane są dzisiaj dawne wierzenia. Przodkowie są z nas dumni za dochowanie naszych tradycji!

#polska #slowianie
365cf2f6-3d5b-461f-8637-2ecfe99d2e68
Alky

Nie ma właściwie żadnych konkretnych informacji o religii Słowian, lwia część "pogańskich" zwyczajów to bardzo nowe wymysły "gotyckiego renesansu" (Gothic revival) z połowy XIX wieku.

Zaloguj się aby komentować