Stresowy uśmiech u psa:

Jakiś czas temu trafiłam na post o "szczęśliwym piesku" - ilość osób zaszokowanych tym, że ten pies wykazuje bardzo duży stres, a nie zadowolenie, trochę mnie zaskoczyła...

Dlatego wrzucam tutaj, ku przestrodze - ten "uśmiechnięty" pies jest w bardzo dużym stresie. Poznacie to po:
- rozszerzonych źrenicach (mimo mocnego oświetlenia)
- zmarszczkach na pyszczku (wskazujących na ogromne napięcie)
- na żywo zobaczylibyście też usztywnione ciało, możliwe nerwowe drgania ogona
- specyficznie przyciągniętych do tyłu głowy uszach
- niektóre psy też wtedy wystawiają język tak sztywno zawinięty do góry, napięty I szybko dyszą

Wiadomo, wszyscy zależy od kontekstu, całości sytuacji, etc, ale warto zwrócić uwagę, że tak uśmiechnięty piesek raczej nie jest zadowolony i jeśli będziemy naciskać, to może dziabnąć. A potem będzie "znienacka zaatakował" (╯ ͠° ͟ʖ ͡°)╯┻━┻

#psy #zwierzaczki
ec217c6b-2b24-4229-9321-0689e164d9fa
Hi-cube

@kiri Tak szczerze mówiąc to się z tobą zgadzam i nie zgadzam. Nie wiem jakie masz kompetencje i doświadczenie i nie chce tego oceniać i się do tego odnosić. Wiem natomiast, że po samych takich zdjęciach nie sposób ocenić czy pies, którego nie znasz, jest zestresowany w ten sposób jaki opisujesz. Jedyne co ja widzę, to że ten pies jest pobudzony. W którym kierunku - ciężko stwierdzić. Może być tak jak mówisz, a może być to pobudzenie w kierunku ekscytacji. U niektórych psiaków powiększone źrenice o których piszesz może oznaczać wytężoną uwagę i skupienie. Czy pies jest pomarszczony na pysku na tych fotkach w opisany przez Ciebie sposób? Może tak, ale wydaje mi się że jest to taka specyficzna uroda + kąt światła. Zwróć uwagę na fotkę w prawym dolnym rogu. Całą retorykę o negatywnym stresie też psuje mi pozycja ogona na dużej fotce. Przy sytuacjach, które wywołują negatywne emocje w psie, wszystkie czynniki, które wskazano w twoim poście najprawdopodobniej zgrały by się z pozycją ogona i byłby on wzdłuż ciała lub nieco niżej. Jednakże tak jak pisałem wcześniej - jest to kwestia bardzo indywidualna w odniesieniu do konkretnego psiaka i jeżeli nie zna się psa, jego zachowań, nawyków i sposobow w jaki się komunikuje z otoczeniem, to po tych 3 fotkach nie można jednoznacznie stwierdzić ze 100% pewnością czy masz rację. Jeżeli wyskakujesz z takimi newsami na forum publicznym i tonem eksperta stwierdzasz takie wnioski to podburza to twój autorytet i wiedzę, nawet jeżeli masz rację w jakimś przypadku.

kiri

@Hi-cube stres nie jest w sumie niczym innym jak dużym pobudzeniem ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ale masz rację, lepiej mówić o pobudzeniu w tym kontekście i bardziej podkreślić też drugą opcję, dzięki!


I nie mówię, że ten pies zaraz się rzuci (btw - sytuacja nie eskalowała, psiak szybko zszedł z emocji), tylko sugeruję, że jest taka możliwość i warto zwrócić uwagę na pewne rzeczy, a nie zakładać, że pies się cieszy, więc wszystko jest git. A ogon wcale nie musi być nisko, bo to też bywa indywidualne.


Niezależnie, czy to jest ogromna ekscytacja w pozytywną stronę, czy w negatywną - warto uważać i nie eskalować sytuacji, tylko pozwolić trochę opaść emocjom zanim się będzie robiło dalsze kroki i dla bezpieczeństwa być ostrożnym. Zwłaszcza, jak się nie zna psa dobrze, albo wrzuca się go w całkiem nowa dla niego sytuację.


A ze zdjęć nigdy na 100% nie powiesz, co się dzieje (w sumie z filmów też nie możesz wiedzieć na 100%...)

Zaloguj się aby komentować