Somalia - państwo położone w Rogu Afryki - ma obecnie, od czasu uzyskania niepodległości w 1960, już trzeci hymn narodowy.
Na początku przyjęto nie posiadający ani tytułu, ani nawet słów utwór włoskiego kompozytora Giuseppego Blanka (w mianowniku: Giuseppe Blanc; należy tu zaznaczyć, że większa część Somalii była wcześniej kolonią włoską). W 1991 r. wybuchła w Somalii wojna domowa, w wyniku której kraj pogrążył się w chaosie i podzielił na kilka niezależnych od siebie regionów. Kiedy sytuacja się "w miarę" ustabilizowała, został powołany w 2000 r. rząd tymczasowy. W tym samym roku jako hymn została przyjęta pieśń "Soomaaliyeey toosoo" ("Somalijczycy, zbudźcie się"), która już wcześniej cieszyła się dużą popularnością, znacznie przewyższającą dotychczasowy oficjalny hymn. Nie wiadomo dokładnie, kiedy została napisana, ale najaprawdopodobniej było to w latach 1940.
Kiedy w 2012 r. przyjęto tymczasową konstytucję Federalnej Republiki Somalii, zgodnie z jej artykułami hymnem została pieśń "Qolobaa Calankeed" ("Flaga każdego narodu"), której muzykę i słowa napisał w 1959 r. Abdullahi Qarshe. Również i ten utwór był powszechnie znany i często wykonywany. Jednak z tego, co udało mi się wyczytać w internetowych komentarzach, najpopularniejszą pieśnią wśród Somalijczyków wciąż pozostaje "Soomaaliyeey toosoo".
Tłumaczenie obowiązującego od 2012 r. hymnu "Qolobaa Calankeed":
Refren (x2):
Flaga każdego narodu ma swoją barwę. (x2)
Jak niebo wygląda nasza.
Skazy nie ma żadnej, kochamy ją szczerze.
1.:
O Biała Gwiazdo, jesteśmy do Twoich usług. (x2)
Wywyższona jesteś w każdej części naszego kraju.
Bądź sławna, o Gwiazdo, jak Słońce.
2.:
W dniu, w którym wzeszłaś, (x2)
oczyściłaś nasze serca (swoją) czystością.
Niech Pan Cię nie przyćmi, modlimy się tej nocy.
Załączam link do nagrania całej pieśni. Pochodzi ono jeszcze z czasów, zanim stała się ona hymnem. Możliwe, że w niektórych sytuacjach wykonuje się obecnie sam refren. Należy też zaznaczyć, że taki "swobodny" sposób wykonywania hymnów i innych pieśni patriotycznych jest chyba powszechny w tej części świata, bo - sądząc po tym, co udało mi się znaleźć - dawny hymn Somalii ("Soomaaliyeey toosoo") oraz hymny Dżibuti i Etiopii również czasem brzmią podobnie, nawet na oficjalnych uroczystościach.
https://www.youtube.com/watch?v=lyXIY74Ff4g
Bipalium_kewense

Dla porównania hymn z lat 2000-2012 ("Soomaaliyeey toosoo" - "Somalijczycy, zbudźcie się"), który wciąż jest najpopularniejszą patriotyczną pieśnią:

https://www.youtube.com/watch?v=0vbKacoYsAo

piwowar

@Bipalium_kewense Nie wiem ile w tym prawdy, ale w głowie siedzi mi obraz Somalii jako państwa permanentnie upadłego i składającego się z walczących klanów. Dziwni mnie też trochę to, że północ kraju, która dokonała secesji względnie niedawno, Somaliland, z tego co kojarzę działa dużo sprawniej. Ciekawe skąd takie różnice. W każdym razie, w przypadku takich państw jak Somalia nie jestem pewien czy rząd kolonialny nie zapewniałby tubylcom lepszych warunków życia.

Bipalium_kewense

@piwowar Nigdy nie byłem w Somalii, więc nie chcę robić z siebie eksperta, ale czytałem wiele artykułów, że kraj ten radzi sobie dużo lepiej niż większość innych w Afryce. Ze względu na dominację islamu, ludzie tam na ogół przestrzegają higieny i wierności małżeńskiej, dzięki czemu nie ma tam aż tak wielu chorób. A brak centralnego rządu sprawił, że rozkwita tam wolny rynek (tym bardziej, że z racji położenia geograficznego Somalijczycy mają smykałkę do biznesu) i nawet Korwin-Mikke się tym zachwycał w swoich felietonach. Należy też zaznaczyć, że rząd o orientacji marksistowskiej z lat 1960-1991 również miał dobre osiągnięcia w zwalczaniu analfabetyzmu i podziałów klanowych. Aż do wybuchu wojny domowej Somalia była jednym z lepiej rozwiniętych państw afrykańskich.

piwowar

@Bipalium_kewense Ciekawe jak będzie wyglądać przyszłość krajów tego regionu, min. wobec ogromnego wzrostu geograficznego i chińskich inwestycji w regionie.

Bipalium_kewense

@piwowar Polecam też dział o Somalii na forum Skyscrapercity, gdzie można zobaczyć zdjęcia i poczytać o nowych inwestycjach w tym kraju. Moim zdaniem wygląda dużo lepiej, niż wiele osób się spodziewa - zwłaszcza w porównaniu z większą częścią Afryki Subsaharyjskiej:

https://www.skyscrapercity.com/forums/somalia.3389/

Bipalium_kewense

@piwowar Somaliland był kolonią brytyjską, zaś pozostała część Somalii - włoską. Może stąd te różnice. Byłe kolonie brytyjskie na ogół radzą sobie lepiej. Możliwe, że Brytyjczycy zaszczepili wyższą kulturę polityczną, co widać chociażby po krajach z południowej części Afryki (jak je porównać do reszty kontynentu).

piwowar

@Bipalium_kewense Tutaj kolonia brytyjska, tutaj włoska. Ciekawe jak pod względem kultury i struktur państwa działa pobliska Etiopia. Czytałem ostatnio o Państwie Księdza Jana, i bardzo urzekł mnie pełen majestatu opis cesarza Etiopii napisany ręką żyjących w XVI wieku, portugalskich odkrywców. Ciekawe jak dziś, po obaleniu monarchii i epizodzie komunistycznym wygląda ustrój i praktyka polityczna tego kraju. Nie mniej interesujące jest to jak wygląda tam przyrost naturalny wśród chrześcijan i muzułmanów, a także życie tych grup we wspólnym państwie.

Bipalium_kewense

@piwowar Ostatnio były w Etiopii jakieś masakry. Nie mam teraz czasu wyszukiwać na ten temat, ale chyba ostatnio się pogorszyło. Chociaż są też dobre wieści, np. kilka lat temu oddali do użytku nową, zelektryfikowaną linię kolejową i budują następne.

Zaloguj się aby komentować