Rekultywacja terenu w Monako odbywa się poprzez politykę tworzenia lądu na morzu przy użyciu bloków betonowych, ponieważ ziemia jest bardzo ograniczona, a kraj jest stosunkowo niewielki - ma powierzchnię 2,08 km² (0,80 mil kwadratowych). Aby rozwiązać ten problem i kontynuować rozwój gospodarczy, od lat państwo zwiększa swój całkowity obszar poprzez odzyskiwanie ziemi z morza.
Na terenie księstwa jest zatrudnionych blisko 51 tysięcy ludzi, więcej niż jego cała populacja. W sektorze prywatnym ponad 3/4 zatrudnionych (około 35 tys.) dojeżdża z terytorium Francji[12]. W usługach pracuje 75% ludności zawodowo czynnej, w przemyśle – 25%. Cała ludność mieszka w bardzo gęsto zaludnionym mieście – ok. 18 775 osób na km². Jest to największa gęstość zaludnienia w Europie i druga na świecie (po Makau). Wraz z sąsiadującymi miejscowościami po stronie francuskiej w zespole miejskim Monako-Mentona mieszka około 100 tysięcy ludzi.
Spośród ponad 37 tysięcy mieszkańców jedynie 9160 (24,3%) stanowią Monegaskowie (obywatele księstwa); pozostali to migranci, głównie z Francji i Włoch. Spośród obywateli Monako, jedynie 63,5% nabyło obywatelstwo przy urodzeniu na terenie księstwa, 0,9% przy urodzeniu za granicą, a 35,6% zostało naturalizowanych (w tym 19,1% na drodze małżeństwa z osobą posiadającą obywatelstwo Monako)[11].
#monako #geografia #mapy
