Prof. Parczewski: nawet późno rozpoznana borelioza jest wyleczalna [WYWIAD]

Prof. Parczewski: nawet późno rozpoznana borelioza jest wyleczalna [WYWIAD]

pulsmedycyny.pl
Borelioza późna, pod postacią neuroboreliozy, zapalenia stawów czy zanikowego zapalenia skóry, może wystąpić nawet kilka lat po ukąszeniu kleszcza. Jest trudniejsza do rozpoznania i nieco trudniejsza do wyleczenia - ale jest wyleczalna. Zamiast antybiotyków doustnych podaje się dożylne i też maksymalnie przez miesiąc. Nie sięgamy do metody ILADS, bo to nie ratunek, lecz terapia, za którą pacjent może zapłacić własnym zdrowiem - przestrzega prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.

W 2023 roku w Polsce potwierdzono 25 244 przypadki boreliozy i 659 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Mimo że – statystycznie – tylko co 20. kleszcz zakaża krętkami z rodzaju borrelia, a borelioza u ludzi jest dość łatwo wyleczalna, choroba ta budzi strach i prowokuje spory w środowisku naukowym. Przeciwko eksperymentalnym formom terapii protestują specjaliści chorób zakaźnych, samorząd lekarski, sejmowa Komisja Zdrowia. [...]

Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/prof-parczewski-nawet-pozno-rozpoznana-borelioza-jest-wyleczalna-wywiad-1217866

#medycyna #chorobyzakazne #neurologia #borelioza #kleszcze #leczenie #wywiad

Komentarze (1)

CzosnkowySmok

Tak tylko dodam info z artykułu:


Zatem jeśli widzimy kleszcza, to nie jedziemy na SOR?


Nie jest to konieczne. Można spróbować samemu go wyjąć. Kleszczołapki są dostępne w aptekach. Dezynfekujemy miejsce po ukąszeniu, ale nie smarujemy np. maścią ze sterydem, żeby nie zaciemnić obrazu. Musimy obserwować miejsce ukąszenia. Rumień charakterystyczny dla boreliozy zaczyna się powiększać między trzecim a piątym dniem, do miesiąca. Jeśli nic się nie pojawia, to sprawę zamykamy. Jeżeli pojawi się zaczerwienienie, które przekracza średnicę monety pięciozłotowej, wtedy udajemy się do POZ.

Zaloguj się aby komentować