Nauka przetrwa wojnę – zbiórka na renowację obserwatorium koło Charkowa
Wiem że temat zrzutek jest kontrowersyjny, ale ta wydaje się ważna i chciałabym, żeby więcej osób się o niej dowiedziało. Z opisu zbiórki:
Obserwatorium Radioastronomiczne im. S. Braude - to kompleks naukowy, gdzie przez dziesięciolecia tworzona była niesamowita nauka. Tutaj po raz pierwszy zaobserwowano pioruny na Saturnie. Tutaj prognozuje się aktywność słoneczna. Tutaj eksplorowane są pulsary, egzoplanety i jeszcze dużo rzeczy, od których wiruje w głowie.
Niedawno to miejsce przeżyło chyba najtrudniejszy okres w swojej historii – okupację rosyjską. W tym czasie wykorzystywano ją jak stanowisko ogniowe. Stąd okupanci prowadzili ostrzały, tutaj oni mieszkali i robili wszystkie te nikczemne rzeczy, do których są oni skłonni. Wskutek tego, obserwatorium potrzebuje drogiej i długotrwałej odbudowy, ale przede wszystkim niezbędne jest ocalić przyrządy oraz części budowy, które przetrwały, przed zimą.
W obserwatorium znajduje się radioteleskop UTR-2 – absolutnie unikalny instrument, jeden z największych detektorów kosmicznych fal dekametrowych na świecie. Składa się on z 2040 anten, które zajmują około 15 hektarów. Teleskopem sterowano za pomocą potężnych komputerów oraz różnych specjalistycznych przyrządów naukowych. W skład obserwatorium radioastronomicznego wchodzi także częściowo zbudowany radioteleskop nowej generacji GURT, obok znajdują się teleskop optyczny oraz stacja meteorowa.
Na szczęście, anteny UTR-2 są nieuszkodzone, a to znaczy, że odbudowa obserwatorium jest możliwa i jak najbardziej sensowna. Jasne, że nie można pokryć koszt całkowitej rekonstrukcji wyłącznie za pomocą darowizn. Ale teraz najważniejszym priorytetem jest chronienie obserwatorium od warunków zimowych, pilna konserwacja systemu ogrzewania i wodociągu oraz zapewnienie ochrony, aby uniknąć jeszcze większych uszkodzeń. Środki z tej zbiórki będą pokrywać właśnie te potrzeby.
https://zrzutka.pl/39etju
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/rosjanie-zniszczyli-obserwatorium-astronomiczne-kolo-charkowa
225f94ee-0778-427a-9c1b-13ad99d40575

Zaloguj się aby komentować