Ludzie z retort - krótki film dokumentalny o wypalaniu węgla drzewnego w Bieszczadach

W maju 2024 roku odwiedziłem dwa wypały węgla drzewnego w sercu Bieszczad, gdzie miałem okazję porozmawiać z ludźmi wykonującymi dziś jeden z ostatnich ginących zawodów – wypalaczami węgla drzewnego. Spotkałem się z Panem Zbyszkiem, pracującym na wypale u Zygmunta Furdygiela, oraz z Panem Marcinem, który wówczas pracował na wypale na Szczerbanówce.


Dopiero niemal rok później udało mi się zmontować ten materiał. W międzyczasie dowiedziałem się, że wypał na Szczerbanówce zakończył działalność jesienią 2024 roku. Część retort została przeniesiona do muzeum, w którym dziś pracuje Pan Marcin.


To opowieść o ludziach, ciężkiej pracy, tradycji i przemijaniu. Zapraszam do obejrzenia dokumentu o wypalaniu węgla drzewnego – o zawodzie, który powoli odchodzi w zapomnienie, lecz wciąż żyje w pamięci tych, którzy go wykonywali.


. #hydepark #bieszczady #mojebieszczady #podroze #polska

YouTube

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować