Kalejdoskop #100: Top 10

Kalejdoskop #100: Top 10

hejto.pl
Cześć! 
To już 100! Zleciało jak tydzień, choć 1. wydanie Newslettera Kalejdoskop pojawiło się 20 października… 2019 roku. To już prawie 4 lata. Dla mnie osobiście jest to ogromny sukces, ponieważ od tego czasu nieprzerwanie co 2 tygodnie publikuję kolejny newsletter, w którym dzielę się zdobytą wiedzą, ciekawostkami, informacjami, streszczeniami, aplikacjami i portalami. Co więcej, od samego początku schemat jest niemalże taki sam: 10 konkretnych, ale całkowicie zróżnicowanych (jak w kalejdoskopie!) treści, z wielu dziedzin. Z jednej strony to dobrze, z drugiej zaś pozostaje pytanie czy ten newsletter od początku miał tak dobry zamysł, czy może przegapiłem okazje, aby go udoskonalić?

Dzisiejsze jubileuszowe wydanie jest nieco inne, bowiem co do zasady nie ma w nim “nowych” treści. Przejrzałem poprzednie newslettery zaczynając od 1. numeru i wyszukałem najważniejsze według mnie lekcje, wskazówki, porady i inspiracje, którymi dzisiaj chcę się z Tobą podzielić. Jest to więc podsumowanie poprzednich wydań. Miłego czytania (i wdrażania)!

PS: Daj znać w odpowiedzi, od którego numeru Kalejdoskopu jesteś ze mną. 

1. Aby osiągnąć duży cel, potrzebujesz zrobić pierwszy, nawet bardzo mały krok. Czytanie książki to odczytywanie poszczególnych znaków, słów, zdań, akapitów, stron, rozdziałów… Budowanie domu to stworzenie planu, doprowadzenie rur/mediów, fundamenty, stawianie ścian, jedna po drugiej, aż powoli, małymi krokami zacznie pojawiać się gotowe mieszkanie. Tak jest z każdym dużym projektem, celem, pomysłem. Od samego myślenia nie doprowadzisz do realizacji planów. Jednak jeśli zaczniesz stawiać małe kroki, będziesz coraz bliżej celu. Nawet jedna strona książki dziennie, to ~365 stronicowa książka rocznie. Niby mało, lecz o 5 książek więcej w 5 lat od osoby, która tej 1 strony nie czyta. 
Tym samym kluczowe staje się wypracowanie nawyków. To one przekładają się na regularnie stawiane kroki, które doprowadzą Cię do celu. Kalejdoskop powstawał małymi krokami, materiał po materiale. Teraz jest to już baza blisko 1000 różnych mikro-wpisów.
- Wskazówka/informacja, bez linku
#nawyki #produktywność #praca

2. Ucz się na błędach, ale przede wszystkim na błędach innych ludzi. Każdy popełnia błędy, lecz doskonale widać, że jedni popełniają błędy częściej, inni rzadziej. Najgorsze jest popełnianie tych samych błędów wielokrotnie, czyli nieuczenie się na nich. To właśnie takie działanie możemy nazwać porażką. Przeciwieństwem porażki, a więc sukcesem, jest uczenie się na błędach, wyciąganie z nich wniosków - a prawdziwym, największym sukcesem jest umiejętne uczenie się na błędach innych osób. Dzięki temu, w idealnym scenariuszu, możemy zminimalizować ryzyko popełniania jakichkolwiek błędów tak bardzo, że będą one tylko drobne i niemal niezauważalne. W jaki sposób uczyć się na błędach innych? Przede wszystkim przez obserwację, uważność. Możemy też, jeśli mamy taką potrzebę, prowadzić “dzienniczek prób”, w którym będziemy zapisywać co poszło nie tak, jak chcieliśmy oraz dokładnie to samo, ale zaobserwowane u innych.
- Wskazówka/informacja, bez linku
#sukces #błąd #uczenie

3. Aktywność fizyczna jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na zdrowie i jakość życia spośród “czynności, jakie możemy wykonywać”. Oczywiście jeszcze ważniejsze będą na przykład postawy, wiedza, geny, środowisko itp. kwestie, jednak rola aktywności fizycznej jest nie do przecenienia. Usprawnia ona ciało niemal w każdym aspekcie i ma udowodnione działanie m.in. na pamięć, samopoczucie, poziom energii, odporność, długość życia, poprawę snu, mniejsze ryzyko zaburzeń psychicznych itd. 
Kluczem jest stworzenie z aktywności fizycznej nawyku, czegoś, czego będzie nam brakować, gdy tylko będziemy mieć od niej trochę przerwy. Aby to uczynić, należy najpierw “odblokować głowę” i przestać myśleć o męczeniu się w sposób negatywny. Jeśli jest taka potrzeba, skorzystaj z pomocy trenera personalnego, ćwiczącego kolegi/koleżanki, idź na grupowe zajęcia, kup roczny karnet, stwórz publiczne zobowiązanie. Każda metoda jest skuteczna, o ile jest dopasowana do Ciebie.
Przydatne linki:
- Jak się zabrać za trening w domu? 12 sposobów (Artykuł, PL)
https://sebastianchudziak.pl/jak-sie-zabrac-za-trening-w-domu/
- Jak zacząć swoją przygodę z siłownią? [Podcast Na Zdrowie #003] (Podcast/tekst, PL)
https://sebastianchudziak.pl/pnz3/
#trening #ćwiczenia #aktywność

4. Stres nie jest zły. To my nadajemy mu negatywne znaczenie i później stresujemy się stresem. Wpadamy tym samym w błędne koło i czujemy się coraz gorzej. Również kulturowo, słowo “stres” utożsamiane jest negatywnie, a w rzeczywistości jest to naturalna, prawidłowa reakcja organizmu mająca na celu mobilizację do działania. Jedynie nadmiar przewlekłego, negatywnego stresu zaczyna być szkodliwy. Wszystko co jest jednak “zwykłym” stresem jest dla organizmu w pełni możliwe do zniesienia, a jeśli odpowiednio wykorzystujemy pobudzenie wynikające ze stresu, to może pomóc nam w motywacji i działaniu. 
Gdy mamy do czynienia ze stresem, zawsze spróbujmy zidentyfikować jego źródło i cel. Następnie, jeśli stres ma nam pomóc (np. w wystąpieniu publicznym, zawodach sportowych) wykorzystajmy go, powtarzając sobie dowolną afirmację w stylu “cieszę się tym, jestem podekscytowany i pewny siebie”. Jeśli natomiast stres jest przewlekły i staje się negatywny, jedyną skuteczną opcją jest rozwiązanie problemu.
Przydatne materiały:
- Jak zapanować nad stresem? [Podcast Na Zdrowie #017] (Podcast/tekst, PL)
https://sebastianchudziak.pl/pnz17/
#stres #psychologia #emocje

5. Prokrastynacja to odwlekanie zadań, mimo negatywnych konsekwencji. W jakimś stopniu dotyka każdego człowieka, lecz jednych bardziej, innych mniej. Tak samo: jednym w ogóle nie przeszkadza i nawet jej nie zauważają, innym niszczy życie i zdrowie. Dlaczego prokrastynujemy? Powód jest bardzo ogólny: nasze dążenie do właściwego działania jest mniejsze niż dążenie do wykonywania czynności zastępczej. I tutaj może być wiele szczegółowych powodów, takich jak emocje, perfekcjonizm, lęk, uzależnienie, problemy z dopaminą, przebodźcowanie itd. 
Co więc z prokrastynacją zrobić? Przede wszystkim rozpoznać, zauważyć gdzie występuje. Następnie należy spróbować zidentyfikować schematy: czy są jakieś czynności, które najczęściej odkładamy oraz na jakie czynności zastępcze się przenosimy. Dodatkowo warto spróbować zaobserwować jaka jest najczęstsza przyczyna. Czy jest to lęk, problemy z układem nagrody, czy może zwykła nieumiejętność organizacji czasu i zadań?
Identyfikacja wszystkich tych kwestii pozwala następnie podejmować kroki do minimalizowania prokrastynacji. Należy do tego podejść ze wszystkich stron jednocześnie: zwiększyć atrakcyjność zadania właściwego, zmniejszyć dostępność i atrakcyjność czynności zastępczej, oraz pracować nad własnymi cechami, które powodują nasilenie prokrastynacji. Tu potrzebna może być wizyta u psychologa, jeśli prokrastynacja wynika np. z lęku, uzależnień czy perfekcjonizmu.
- Wskazówka/informacja, bez linku
#prokrastynacja #zwlekanie #produktywność

6. Istnieje naprawdę wiele dowodów przemawiających za tym, aby... - dostępne w subskrypcji e-mail lub w archiwum na stronie www: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

7. Korzystaj z aplikacji/portali narzędziowych i testuj nowe aplikacje. Wybieraj te, które są bezpłatne lub dostępne w formie jednorazowego zakupu. Upewnij się, że gdyby autor takiej aplikacji zaniechał dalszego rozwijania jej, to będziesz mieć nadal do niej dostęp. Jeśli taka aplikacja obsługuje jakieś Twoje dane (notatki, grafiki, pliki…) to upewnij się, że masz możliwość importu/exportu danych w powszechnie używanym formacie. Warto sprawdzić funkcjonalność aplikacji na stronie internetowej/w opisie, a także wpisać nazwę aplikacji w wyszukiwarkę internetową aby zobaczyć czy na pierwszych stronach nie pojawiają się wątki o problemach związanych z jej użytkowaniem. Korzystaj także ze skrótów klawiaturowych (lub gestów na smartfonie), które mogą znacząco ułatwić pracę. 
- Wskazówka/informacja, bez linku
#narzędzia #portale #aplikacje

8. Jesteśmy podatni na błędy poznawcze / błędy procesu myślenia. Co więcej, te błędy wręcz nas otaczają i codziennie mamy z nimi do czynienia. Przykładowe błędy poznawcze to:
-- Błąd potwierdzenia, czyli preferowanie informacji zgodnych z tym, co już wiemy;
-- Efekt czystej ekspozycji - tendencja do coraz większego lubienia i wyrabianie pozytywnej opinii na temat przedmiotu/osoby, z którą mamy częsty kontakt;
-- Stereotypy, np. postrzeganie ludzi wyglądających w sposób X tak, jak postrzegamy inne osoby wyglądające podobnie, a które już znamy.
Błędy poznawcze mogą być minimalizowane, o ile mamy ich świadomość (znamy je, a przynajmniej kojarzymy) oraz jesteśmy uważni i mało podatni na emocje. Pamiętajmy, że tego typu błędy mogą prowadzić do strat, np. w postaci utraconych kontaktów z innymi ludźmi. Dlatego właśnie warto próbować, na ile jest to możliwe, minimalizować występowanie u siebie takich błędów.
Przydatne materiały: 
- Lista błędów poznawczych (Artykuł, PL)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_b%C5%82%C4%99d%C3%B3w_poznawczych
#psychologia #mózg #błędy

9. Sen jest niezbędny, aby prawidłowo funkcjonować. Nadal, podobnie z resztą jak to się ma z aktywnością fizyczną, znacząca część osób nie zdaje sobie sprawy z ogromu korzyści i zagrożeń jakie wywołać mogą odpowiednio: prawidłowy, długi, wysokiej jakości sen oraz ograniczony, niskiej jakości sen. Nigdy nie powinniśmy snu traktować z niższym priorytetem. Warto nawet skrócić inne aktywności na rzecz snu, takie jak uczenie się, a nawet trening. Uczenie się bowiem wymaga sprawnego mózgu, a pamięć konsoliduje się podczas snu. Trening natomiast można nadrobić i również i on będzie o wiele efektywniejszy, gdy się wyśpimy. Dbając o sen znacząco zmniejszamy także ryzyko m.in.: chorób (w tym zwykłych przeziębień), nadwagi (poprzez regulację hormonów) czy wypadków komunikacyjnych (przez lepszy czas reakcji i lepsze skupienie).
- Wskazówka/informacja, bez linku
#sen #zdrowie #regeneracja

10. Warto jest nauczyć się uczyć. I to na wiele sposobów, od umiejętnego znajdowania treści (w internecie, książkach, od ludzi…) przez znalezienie swoich ulubionych nawyków związanych z uczeniem się (np. regularnie w małych partiach, przez czytanie, przez słuchanie, przez tworzenie notatek), po umiejętność wyboru czego chcemy się uczyć. Mamy bowiem dostęp do “wszystkiego w nadmiarze” i nie da się przyswoić całej wiedzy z internetu. Trzeba wybierać. Warto wybierać praktycznie, ale takie tematy, które jednocześnie sprawiają nam przyjemność. Jeśli jesteś na początkowych etapach, skup się na umiejętności zdobywania rzetelnej wiedzy, a dopiero z czasem skupiaj się na tematyce, jaką sobie dostarczasz.
Przydatne materiały:
- 11 zasad zdobywania rzetelnej wiedzy przez internet [Podcast Na Zdrowie #011] (Podcast/tekst, PL)
https://sebastianchudziak.pl/pnz11/
- Krótki film o prawdzie i fałszu (Film/audio, PL)
https://www.youtube.com/watch?v=T1vW8YDDCSc
- Książka Włam się do mózgu – Radosław Kotarski
https://alt.pl/sklep/wlam-sie-do-mozgu-radoslaw-kotarski/
#nauka #uczenie #wiedza

Złota Myśl Na Dziś: Kiedy jasno zdefiniujesz, co jest dla ciebie wartościowe, prawdopodobieństwo, że będziesz kultywować nawyki zgodne z tym, kim naprawdę chcesz być, znacznie wzrasta

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu. Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/
… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/
https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw
Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 
Sebastian



Poprzednie numery (archiwum) i zapis e-mail: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

W skrócie: newsletter/agregator - streszczenia artykułów/filmów/audio, polecenia stron internetowych, podcastów, kanałów YT i innych, aplikacje, ciekawostki, life-hacki. Tematyka związana ze zdrowiem, jakością życia, odżywianiem, produktywnością, psychologią, medycyną, nauką, technologią.

Tutaj można obserwować: #kalejdoskop

Dodatkowe tagi: #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #wiedza #nauka #produktywnosc #lifehack #zdrowie #jakosczycia

Komentarze (1)

ZBOWiD

Nie pamiętam od którego kalejdoskopu czytam, zacząłem na wypoku

Zaloguj się aby komentować