Józef Czapski przed komisją Maddena, której celem było śledztwo w sprawie mordu w Katyniu.

Józef Czapski przed komisją Maddena, której celem było śledztwo w sprawie mordu w Katyniu.

hejto.pl
Krótki filmik, ale niestety @hejto nadal nie publikuje miniatur...
https://streamable.com/mb7ls7

Na pytania, kto według niego popełnił zbrodnie w Katyniu|?, odpowiedział:
"Po pierwsze, nie mam żadnej wątpliwość, że zamordowani zostali ci ludzie przez sowiety. Drugi punkt muszę powiedzieć, że zapominamy, iż Rosja Sowiecka jest państwem najbardziej zcentralizowanym - jako rozkazodawstwo. Dlatego za zbrodnie nie jest odpowiedzialny jakiś tam szeregowy sadysta enkawudysta, tylko odpowiedzialny jest beria i Stalin!

Kim był Józef Czapski?

Czapski uodził się w 1896 roku - Prawga, w arystokratycznej rodzinie jako syn Jerzego Hutten-Czapskiego oraz Józefy Leopoldyny z domu Thun-Hohenstein. Jego dziadek, Emeryk Hutten-Czapski, był kolekcjonerem i numizmatykiem, którego zbiory należą dziś do Muzeum Narodowego w Krakowie.
Rozpoczął studia prawnicze w Petersburgu. We wrześniu 1917 na krótko w 1 pułku ułanów Krechowieckich, formowanym w Mińsku. W październiku 1918 zapisał się do warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, wkrótce potem wyjechał do Petersburga z misją poszukiwania zaginionych ułanów 1 p.uł. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i otrzymał Order Virtuti Militari. W latach 1921–1924 kontynuował naukę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, m.in. u Józefa Pankiewicza. Od 1924 do 1931 przebywał z grupą kapistów (m.in. z Janem Cybisem i Zygmuntem Waliszewskim) w Paryżu. Przez pewien czas wynajmował mieszkanie z Siergiejem Nabokowem, z którym nawiązał romans. Znał osobiście Alberta Camusa i Emila Ciorana.

We wrześniu 1939 zmobilizowany, 27 września wzięty do niewoli w miejscowości Chmielek. W czasie II wojny światowej więziony w obozach jenieckich ZSRR – internowany w Starobielsku, Pawliszczew Borze i obozie jenieckim NKWD w Griazowcu pod Wołogdą. Zwolniony w 1941 na mocy układu Sikorski-Majski, wstąpił do tworzonych w Tockoje Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR (Armia Andersa), gdzie zajmował się (do kwietnia 1942) bezskutecznym poszukiwaniem „zaginionych” oficerów polskich w ZSRR – jak się okazało w kwietniu 1943 – ofiar zbrodni katyńskiej. Następnie szef przysztabowego Wydziału Propagandy i Informacji, odpowiedzialny za sprawy kulturalno-oświatowe w armii. Współredagował pierwsze numery „Orła Białego”. Przewędrował szlakiem 2. Korpusu przez Bliski Wschód do Włoch, gdzie brał udział w kampanii włoskiej. Uczestniczył, jako delegat rządu RP na emigracji, w międzynarodowej komisji badającej zbrodnię katyńską. Przeżycia z pobytu w ZSRR opisał w książkach Wspomnienia starobielskie i Na nieludzkiej ziemi. Od 1946 w Paryżu, współtworzył paryską „Kulturę” (od 1947 do śmierci mieszkał w domu – redakcji „Kultury” w Maisons-Laffitte przy Avenue de Poissy 91). Swoje artykuły i eseje umieszczał ponadto w pismach francuskich, m.in. „Le Figaro Littéraire”, „Preuves”, „Gavroche”, „Nova et Vettera”, „Carrefour”. Współorganizował Kongres Wolności Kultury w Berlinie (1950).
Wiki.

Dłuższa część z nagrania wystąpienia przed komisją Maddena:
https://www.ina.fr/ina-eclaire-actu/video/afe03000902/audition-des-temoins-du-massacre-de-katyn

#historia #katyn #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #2wojnaswiatowa #polska #ksiązki #sztuka

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować