Hejo hejto,
Robię pierwsze przymiarki do planów wykończenia mieszkania i zastanawiam się nad podłogami. Ogrzewanie podłogowe w całym domu, więc zastanawiam się nad panelami winylowymi. Wcześniej byłem do nich sceptycznie nastawiony, bo widziałem tylko te elastyczne cieniutkie modele, ale znalazłem linie quick stepa alpha vinyl, która wydaje się być wykonana z twardszą wierzchnią wartstwa. Macie może jakieś doświadczenie z tymi panelami? Mają 4-5mm i zintegrowany podkład, więc jak mam nową wylewkę to chyba obędzie się bez robienia lustra jeszcze warstwa samopoziomująca? Jak są sztywne i w klasie użyteczności 33 to liczę, że nie będą się tak bardzo rysować jak klasyczne winyle.
#budowadomu #remontujzhejto
jonas

@galencjusz Cały dom w części mieszkalnej mam wyłożony panelami winylowymi Quick Step, tyle że serią BACL, nie Alpha.

https://www.quick-step.com.pl/pl-pl/winyl/balance-click/bacl40033_dab-select-naturalny

Nie są klejone, tylko układane na podkładzie, grubość całkowita z podkładem około 6 czy 7 mm. Są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę, ale poza tym cierpliwie znoszą psa, dziecko, szuranie meblami i wiele innych rzeczy. Wytrzymują do 24 godzin z rozlanymi cieczami ciekliwymi bez przesiąkania.


W innym miejscu miałem też panele Quick Stepa, ale zwykłe, nie winylowe. Tamte były bardziej podatne na zarysowania, chociaż też bez dramatu.

galencjusz

@jonas zaskoczyłeś mnie, że winylowa wersja jest bardziej odporna na zarysowania. Obecnie mam QS klasyczne, laminowane i świetnie znoszą użytkowanie. Jeżeli ich winylowe potrafią być nawet odporniejsze to będę spokojny :)


Możesz powiedzieć coś więcej o tej wrażliwości na wysoką temperaturę? Zaczynają bardzo pracować?

jonas

@galencjusz Nie, chodzi o na przykład gorący popiół z kominka albo jakieś rozgrzane metalowe przedmioty. Na ścinkach robiłem próby, to jednak jest tworzywo sztuczne i można niechcący nadtopić wierzchnią warstwę. Na "zwykłych" panelach z drewnianych okładzin tego nie ma.


Po niecałym roku użytkowania nie odnotowałem, żeby pracowały i się przemieszczały, mimo że nie mam dylatacji wszędzie tam, gdzie upierał się producent. Tylko sypialnie "odcięte" od korytarza.

Helio09.

Ja mam winyle i niestety żałuję.

Kupione były do elektrycznego ogrzewania podłogowego i są bardzo podatne na zarysowania. Ostre krawędzie krzesła podczas przesuwania narobiły sporo śladów na nich. Jak już musisz kupić nałóż na krzesła i meble solidne zabezpieczenia.

galencjusz

@Helio09. Dzięki za opinię. Tego się właśnie obawiam w przypadku tych „giętkich” winyli i zatanawiam się, czy ta seria aloha jest jakoś lepsza pod tym względem. Jesteś w stanie podesłać model/producenta Twoich paneli?

galencjusz

@Helio cholera, to właśnie ta seria, która planowałem kupić. To teraz muszę to ponownie rozważyć skoro mówisz, że tak się rysują i jednak może wybrać płytki :(

radidadi

@galencjusz nie rozumiem kompletnie mody na panele winylowe, przecież to jest wykładzina na wypasie w cenie dobrych płytek albo deski barlineckiej

galencjusz

@radidadi też miałem takie podejście - pocięte w paski „gumoleum”. Nie wiem czy taki postęp zrobili, czy wynika to z tej konkretnej serii QS, ale w dotyku byłem zaskoczony jak poprawili te panele. Wcześniejsze jak macałem, to czuć było, że to nie twardy laminat.


Ja widzę w nich jedną zaletę - mogą iść na podłogówkę dzięki małemu oporowi cieplnemu, a zarazem położę je sobie szybko samodzielnie. Plytki wtedy pójdą tylko do kuchni/lazienki/kotlowni.

radidadi

@galencjusz moim zdaniem naturalne materiały starzeją się dużo lepiej, na tych sztucznych podłogach każda ryska, uszkodzenie wygląda bardzo źle, do podłogówki wołałbym dobre płytki niż jakieś panele/winyle..

Zaloguj się aby komentować