Gilbert Garcin - Nigdy nie jest za późno

Gilbert Garcin - Nigdy nie jest za późno

hejto.pl
Cześć hejto,
W ramach ciekawostki, isnpiracji i po prostu przyjemności płynącej z kontemplacji ciekawej i estetycznej sztuki fotokolażu chciałbym wam przestawić postać pana Gilberta Garcina (21.06.1929 – 17.04.2020).
Jako, że żaden ze mnie historyk sztuki pozwolę sobie wkleić istniejący już artykuł, oczywiście z linkiem źródłowym.
Plus oczywiście kilka jego prac w miarę dużej rozdzielczości.
#sztuka #fotografia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #historia #gilbertgarcin
Fotograficzną karierę zrobił dopiero na starość, ale swoją wyobraźnią i pomysłowością w kreowaniu surrealistycznych światów Gilbert Garcin mógłby obdarzyć przynajmniej kilku twórców. Do 27 stycznia dokument o tej wyjątkowej postaci możecie oglądać za darmo na arte.tv.
Gilbert Garcin fotografem został późno - debiutował dopiero w wieku 63 lat, a jego kariera rozkręciła się na dobre dopiero w okolicach 70 urodzin. Wcześniej nie był szczególnie zainteresowany fotografią, a większość życia zarządzał fabryką lamp. Po przejściu na emeryturę wziął udział w konkursie fotograficznym i zdobył pierwszą nagrodę, która pozwoliła mu przejść szkolenie fotomontażowe zorganizowane przez fotografa Pascala Dolémieux.
Międzynarodowe uznanie zdobył w 1998 roku, kiedy galeria Les Filles du Calvaire pokazała jego prace na Międzynarodowych Targach Fotografii "Paris Photo”. Od tego momentu kolaże Garcina podziwiano w Brazylii, Portugalii, Hiszpanii i Holandii. W roku 1999 ukazała się jego pierwsza książka zatytułowana Życie jest teatrem (wydawnictwo Filigran). Rok później, na "Paris Photo", Garcin był już jednym z najlepiej sprzedających się autorów. Prace Garcina, wykonane tradycyjną metodą fotokolażu, pełne są dystansu do życia oraz tak rzadkiego dzisiaj, poczucia humoru.
Twórca zmarł 17 kwietnia 2020 roku, ale jego dziedzictwo będzie aktualne jeszcze długi czas. Film dokumentalny o artyście "Gilbert Garcin - Wszystko może się zdarzyć" z 2015 roku możecie do 27 stycznia 2021 roku oglądać za darmo na platformie Arte.tv .
źródło










Komentarze (3)

pyroxar

mógłbyś wrzucić te zdjęcia jakoś osobno? na aplikacji nie mogę pobrać

wozny87

Dzięki wielkie za ten srtykuł. Szkoda tylko, że tak mało pjerunów...

Sielski_Chlop

@pyroxar Najprościej będzie jak wpiszesz Gilbert Garcin w google grafika i ustawisz rozmiar na duże

Zaloguj się aby komentować