Dziurawiec zwyczajny - naturalny antydepresant
Suchy wyciąg z dziurawca uzyskany poprzez ekstrakcję alkoholem może zmniejszać objawy łagodnej lub umiarkowanej depresji. Mechanizm działania jest trudny do określenia ze względu na różnorodność substancji zawartych w dziurawcu. Żadna z nich zastosowana z osobna w dawkach odpowiadających leczeniu dziurawcem nie posiada działania wystarczająco silnego do uzyskania efektu przeciwdepresyjnego. Przyjmuje się, że dopiero współdziałanie ze sobą owych aktywnych biologicznie substancji zawartych w dziurawcu pozwala na uzyskanie efektu przeciwdepresyjnego. Obecnie największe znaczenie dla działania przeciwdepresyjnego przypisuje się hiperforynie, a w mniejszym stopniu hiperycynie i flawonoidom. Przypuszcza się, że główne mechanizmy pośredniczące w tym działaniu to hamowanie zwrotnego wychwytu serotoniny, noradrenaliny i dopaminy oraz słabe hamowanie enzymu monoaminooksydazy odpowiadającej za rozkład serotoniny, noradrenaliny i dopaminy (neurotransmiterów w mózgu). Poza tym wykazano powinowactwo substancji zawartych w dziurawcu m.in. do receptorów adenozynowych, GABA i glutaminianowych. Wykazano także, że składniki dziurawca na modelach zwierzęcych powodują desensytyzację receptorów beta-adrenergicznych i sensytyzację receptorów serotoninowych 5-HT2. Dziurawiec wpływa także na ekspresję genów zaangażowanych w regulację osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej. Efektom przeciwdepresyjnym dziurawca może towarzyszyć działanie przeciwlękowe i zmniejszenie bezsenności. Co więcej, według części badaczy, dziurawiec w części przypadków może być lepiej tolerowany od leków przeciwdepresyjnych.
W przeglądzie metaanalizy z 2015 r. stwierdzono, że ma on lepszą skuteczność niż placebo w leczeniu depresji, jest tak samo skuteczny jak standardowe leki przeciwdepresyjne w leczeniu depresji i ma mniej działań niepożądanych niż inne leki przeciwdepresyjne. W Niemczech ziele dziurawca zwyczajnego może być przepisywane na łagodną lub umiarkowaną depresję, szczególnie u dzieci i młodzieży. W przeglądzie Cochrane z 2008 roku obejmującym 29 badań klinicznych stwierdzono, że jest lepszy od placebo u pacjentów z ciężką depresją i jest równie skuteczny jak standardowe leki przeciwdepresyjne, a także ma mniej skutków ubocznych. W przeglądzie z 2016 r. stwierdzono, że stosowanie dziurawca zwyczajnego w łagodnej i umiarkowanej depresji było lepsze niż placebo w łagodzeniu objawów depresji i porównywalne z lekami przeciwdepresyjnymi. Metaanaliza z 2017 r. wykazała, że ziele dziurawca ma porównywalną skuteczność i bezpieczeństwo do SSRI w przypadku łagodnej do umiarkowanej depresji, znacząco niższy wskaźnik odstawienia oraz potwierdza jego istotną skuteczność kliniczną w łagodzeniu objawów depresji.
#ciekawostki #zdrowie #depresja #nauka
115a61d1-ae28-40a1-9836-6ca30929f8f6
mBank

Dziurawiec, piołun i wiązówka błotna oraz nagietek to fajna herbatka na przeziębienia

Chilled_Marrow

@..... Wiesz może w jakiej postaci najlepiej go przyjmować? Czy napar/herbata nie zredukuje pozytywnego działania poprzez kontakt z gorącą wodą?

Zielczan

@Chilled_Marrow zdaje się, ze składniki aktywne dziurawca nie rozpuszczają się w wodzie, więc herbata nic nie daje, nalewki are the way

Chilled_Marrow

@Zielczan a jak ktoś nie tyka alkoholu jak ja?

Zielczan

@Chilled_Marrow jeśli nie pijesz w ogóle alko to pewnie jakieś gotowe tabletki z ekstraktem. Jeśli pijesz w postaci leczniczej to są wyciągi z dziurawca, które pije się w dawkach syropowych (no może ciut większych)

LM317T

"W przeglądzie metaanalizy z 2015 r. stwierdzono, że ma on lepszą skuteczność niż placebo w leczeniu depresji, jest tak samo skuteczny jak standardowe leki przeciwdepresyjne w leczeniu depresji i ma mniej działań niepożądanych niż inne leki przeciwdepresyjne."

@..... Hmm ciekawe w jakiej formie i jakie dawki były stosowane w tych badaniach

LM317T

@..... warto dodać, że w czasie przyjmowania dziurawca należy unikać wystawiania się na działanie słońca, jako że zwiększa on wrażliwość skóry na szkodliwe promieniowanie UV

LM317T

@roadie "Badanie ukończyły 73 osoby." no trudno, ale metaanalizy jednak pokazują skuteczność, może ktoś bardziej to przeanalizuje bo mi się nie chce

Zaloguj się aby komentować