Dziś postanowiłem nieco usprawnić swoją sieć domową. Już od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem instalacji tego oprogramowania. Dzisiaj w końcu mi się udało! Okazało się to łatwiejsze niż myślałem.
#appkanadzis
OpenWrt - alternatywny firmware dla routerów oparty na Linuksie. Pozwala rozszerzyć możliwości urządzenia o nowe funkcje (np. serwer VPN, FTP, własne skrypty), a także zabezpieczyć je w przypadku gdy producent przestał dostarczać aktualizacje.
Aktualnie jestem świeżym użytkownikiem tego systemu (od około 2 godzin ) i póki co jestem pod wrażeniem. Bardzo podoba mi się możliwość instalacji pakietów z repozytorium (niczym APT w Ubuntu) oraz możliwość połączenia przez SSH. Warto też wspomnieć o polskiej stronie eko.one.pl, na której znajduje się spora ilość użytecznych poradników i instrukcji.
Strona główna: https://openwrt.org/
Skarbnica wiedzy: https://eko.one.pl/