Cześć wszystkim ^^
Nowy przecudowny dzień niedzielny niestety jutro do pracy od 7 rano do 15:15 u mnie ;P.
Przed rozgrzewką rzucam jedną nutkę z Crusader Kings 2 zainspirowany @lubieplackijohn mongolskimi klimatami. Dla mnie fajna nutka na uspokojenie swego wnętrza i takie rozluźniające działanie ma ,aż niekiedy zamykam oczy i wyobrażam sobie spacer po stepowych równinach na swym koniu. Ja odziany w szaty ,ze skóry wilka bądź bawołów , z łukiem kompozytowym. Przemierzam i odkrywam nowe tereny ^^. :
https://www.youtube.com/watch?v=HNbYIQR_glE
lubieplackijohn

@Rebeliant34PL Dobry! W sumie, to przydałby nam się tutaj jakiś mocny tag #historia albo coś w tym guście. Ma ktoś znajomości w kręgach historycznych maniaków? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rebeliant34PL

@lubieplackijohn ja kiedyś interesowałem się mocno historią =3. Teoretycznie mógłbym spróbować do tego powrócić. A wyjdzie w praktyce. Podobno nasze poczynania zaczną się od chęci a potem umiejętności z czasem przybędą

ANDRZ_JzKMICIC

@Rebeliant34PL chłopie jest 11 rano a ty mi już tu o jutrzejszej pracy nawijasz, daj żyć

Rebeliant34PL

@ANDRZ_JzKMICIC Waszmość dać mi wybacz ,lecz me przemyślenia i wyobrażenie chcę się dzielić z ludźmi. Toć Andrzejku zapraszam do mej karczmy. Mam dobry truneczek do pitki na wspólne pogaduszki

ANDRZ_JzKMICIC

@Rebeliant34PL no i teraz to jest gadka

Rebeliant34PL

@ANDRZ_JzKMICIC No wiadomo

piwowar

@lubieplackijohn Wiem trochę o historii regionalnej, ale rozumiem, że ta nie każdego może intresować z racji swojego geograficznego ograniczenia.

Rebeliant34PL

@piwowar Historia to i tak historia. Czy miejsca , przedmiotu , o ludziach. Każda historia dobrze opowiedz ona będzie ciekawa. Ja tak uważam

lubieplackijohn

@piwowar @Rebeliant34PL dobrze byłoby mieć tutaj ludzi pokroju Wojtka Drewniaka, tego od historii bez cenzury. Macie jakieś namiary na niego?

Rebeliant34PL

@lubieplackijohn wiadomo on super opowiada historię ,choć no na niestety nie za bardzo. No chyba ,że ma email czy coś. Może dałoby radę się dogadać z nim

piwowar

@Rebeliant34PL @lubieplackijohn Drewniak może i opowiada ciekawie ale ile tam jest przeinaczeń, niedopowiedzeń czasami nawet fałszywych informacji. Ktoś mógłby powiedzieć, że Drewniak wciąga ludzi w świat historii -taka jego misja- a później oni sami zainteresują się historią i mogą zobaczyć, że to co Drewniak mówi to nie do końca prawda. Niestety wiele osób czerpie większość informacji tylko z HBC bo to atrakcyjna z racji pewnych uproszczeń i nadinterpretacji wizja. HBC robi spore spustoszenie moim zdaniem. Przykładowo- cała rzesza osób opowiadających o tym jak to Stanisław August Poniatowski był "ciotą" i nie używająca specjalnie sensownych argumentów to dzieło Historii bez Cenzury.

Rebeliant34PL

@piwowar To w sumie z drugiej strony pokazuje i jego wady. Fajnie ,że to opowiadasz bo może przekazać jak takie osoby w brew pozorom wpłynęły na nas i tak interpretujemy osobę daną. Ja byłbym za tym by wizualizować.

lubieplackijohn

@piwowar Ja się uczyłem o tym, jaki to Stasio był cipowaty już w gimnazjum lata świetlne temu. Tak przedstawiali go nauczyciele i podręczniki. Jaki był naprawdę, ciężko powiedzieć. Zależy od źródła. Do kozaków pokroju Sobieskiego to mu daleko.

Rebeliant34PL

@lubieplackijohn Dużo zależy jak dany nauczyciel wykładał wiedzę. I jak to przedstawiał ja uważam ,że aby przedstawić dobrze historię nie tylko trzeba mieć wiedzę ,ale tak opowiadać by rozbudzać wyobraźnie. I to taką ,że czujesz gdy on opowiada ,że jesteś w tej epoce.

piwowar

@lubieplackijohn Muszę się przyznać, że nie specjalnie interesowałem się polityką wewnętrzną Jana III. Wiem, że poza reformą armii podejmował też próby reformy ustroju (o czym niestety nie wspomina się w szkole) jednak były one nieskuteczne, a czasem nawet kontrproduktywne. Oczywiście nie można mu odmówić talentu wodza. Nie mniej jednak nie był bym taki pewien, że SAP był znacznie gorszym Królem niż Jan III. Chociaż także reformy, których stronnikiem był Stanisław August okazały się nieskuteczne, a nawet zgubne dla Rzeczpospolitej, uważam, że przedstawianie go jako cioty i nieudacznika bardzo mocno wykrzywia rzeczywisty obraz jego panowania.

lubieplackijohn

@piwowar SAP rządził kiedy już w sumie nie bardzo było czym rządzić.

No i trochę za bardzo się z Rosją spoufalił. W końcu caryca robiła z nim, co chciała. Sobieski był bądź co bądź, gościem ze stalowymi jajami.

Zaloguj się aby komentować