Cześć,
To zdjęcie satelitarne, przedstawia dwa ogromne pasma deszczowych chmur, które rozciągały się od wschodniego Oceanu Indyjskiego, przez Australię, aż po Nową Zelandię (widoczna w prawym dolnym rogu). Skupimy się tutaj jednak na Australii.
Te dwa pasma dostarczyły intensywne opady deszczu, po obu stronach kontynentu. Jest to bardzo regularne zjawisko, ale rzadko zdarza się aby dwie rzeki atmosferyczne uderzały jednocześnie. Takie rzeki atmosferyczne w Australii są zazwyczaj nazywane jako pasma chmur północno-zachodnich.
Jak donosi Australijskie Biuro Meteorologiczne, na wybrzeże Nullabar, ulokowane w zachodniej Australii, gdzie jest to najbardziej suchy obszar (w sierpniu zwykle spada tam 24 mililitry deszczu), jedno z tych pasm przyniosło opady deszczu przekraczające 150 mililitrów, w mniej niż 24 godziny.
Drugie pasmo przyniosło równie dużo deszczu, na Nowa Południową Walię.
Zdjęcie zostało zrobione 10 sierpnia 2020 roku, przez The Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS), który został zamontowany na pokładzie satelity - o długiej nazwie - NASA-NOAA's Suomi National Polar-orbiting Partnership (NPP),
Satelita została wystrzelona na pokładzie rakiety Delta II, z Space Launch Complex-2W, Vandenberg w Kalifornii.
Źródło: earthobservatory.nasa.gov
b3d29130-886f-4d75-8f66-e0b906743c97

Zaloguj się aby komentować