Ciekawe newsy z minionego tygodnia. Wybór z 121. wydania Tygodnika Neuropa

Ciekawe newsy z minionego tygodnia. Wybór z 121. wydania Tygodnika Neuropa

hejto.pl
Obowiązkowo coś o rocznicowego o wojnie w Ukrainie, wyborami w Nigerii i sześciennymi kupami Wombatów.
Przedstawiamy wam wybór newsów jakie znalazły się w 121. wydaniu Tygodnika Neuropa, który możecie znaleźć na platformie Substack.

Rocznica wybuchu wojny w Ukrainie

Minęło już kilka dni od rocznicy wiec pewnie widzieliście różne rocznicowe materiały. Z takich popularnych materiałów to polecamy podsumowania wideo od Ośrodka Studiów Wschodnich jak i Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Timothy Garton Ash, Ivan Krastev i Mark Leonard przygotowali dla European Council on Foreign Relations materiał o tym jak obywatele różnych państw świata podchodzą do wojny w Ukrainie.

Zaraz przed rocznicą wybuchu wojny odbyła się Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium. The Hill przedstawia podsumowanie tego, co się tam stało, m.in jak wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych Kamala Harris oskarżyła Rosję o popełnianie zbrodni wojennych.
Atlantic Council i Politico mają krytyczne uwagi do tego, co się odbyło w ramach ww. konferencji. Według nich państwa zachodu ciągle nie wiedzą, jak bardzo chcą pomóc Ukrainie w tej wojnie.

Wybory w Nigerii


Bola Ahmed Tinubu, źródło: CNN
W miniony weekend odbyły się wybory w Nigerii, afrykańskim kraju z największą ilością mieszkańców.
Dzisiaj Bola Ahmed Tinubu został ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich co spotkało się z protestem partii opozycyjnych.
Jesli chcecie się dowiedzieć kim jest wygrany to przed wyborami BBC przygotowało ściągawkę dotyczącą tego kto startuje, jacy są faworyci oraz dlaczego powinny was te wybory obchodzić. Dowiecie się też z tego artykułu z jakimi problemami zmaga się obecnie ten kraj.
Więcej o tym na pewno będzie w kolejnym wydaniu Tygodnika.

Nauka, Technologia i sześcienne kupy


Wombacie kupy mają kształt sześcianów. Jest to dość niezwykłe i do tej pory naukowcy nie byli pewni, dlaczego tak się dzieje. Australijski serwis ABC opisuje, jak fizycy i wulkanolodzy rozwiązali tą zagadkę.
Obrazki w powieści graficznej, które zostały stworzone przy użyciu systemu sztucznej inteligencji Midjourney, nie powinny były zostać objęte ochroną praw autorskich, powiedział amerykański urząd ds. praw autorskich w liście, do którego dotarł serwis Reuters.

Kilka ostatnich wydań nie wrzucaliśmy tutaj nic ale chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę na to co pisaliśmy o Kazachstanie

W styczniu przypadała pierwsza rocznica rocznica krwawo stłumionych protestów. Podcast MetaQazaqstan ma dwa odcinki o tych wydarzeniach. Podcast jest prowadzony przez dwójkę językoznawców więc dygresje są trochę inne niż te, które można zwykle usłyszeć w audycjach prowadzonych przez dziennikarzy, politologów czy analityków. Polecamy też ich odcinek o tym jak Kazachstan chce przejść na alfabet łaciński.
Assel Sagimbek z MetaQazaqstan w podcascie Za Rubieżą mówi o tym jak zaczęła się budować silniej tożsamość narodowa w Kazachstanie i jaki to ma związek z Rosyjskim imperializmem.
#polska #wiadomosciswiat #nigeria #kazachstan #technologia #nauka #tygodnikneuropa (jak ktoś chce wrzucić na czarną listę)

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować