Zdjęcie w tle
medytacja

Społeczność

medytacja

33

Społeczność poświęcona medytacji, zazen, pracy z umysłem oraz jej skutkach na ludzki umysł.

W odkrywaniu #buddyzm bardzo pomógł mi portal mahajana.net z dużą bazą książek i tekstów. Chciałbym polecić jedną z nich https://mahajana.net/biblioteka/teksty/do-ciebie z tradycji japońskiego soto zen, dla zachęty wrzucę jeden z moich ulubionych ustępów:
Nie dostaniesz żadnego napiwku praktykując zazen.
Dzień jest tak długi, jak dzień dla dziecka.
Góra jest tak cicha, jak wieczna przeszłość.
#zen #medytacja
4Sfor

W buddyzmie podoba mi się brak dogmatyzmu, tak rozpowszechnionego w chrześcijaństwie czy islamie. Budda dobrze mówił, żeby mu nie wierzyć na słowo, a wszystko weryfikować na drodze własnego poznania. Lubię to Dogmatom, tak jak i parówkowym skrytożercom, mówię stanowcze NIE!

Zaloguj się aby komentować

Ghanood (ghanud to początkowy etap praktyki medytacyjnej (muraqaby). Kiedy człowiek rozpoczyna praktykowanie medytacji, zwykle wchodzi w senny czy półsenny stan medytacyjny, a czasem wręcz notorycznie zasypia, nawet siedząc w pozycji lotosowej. Z upływem czasu i postępu w praktyce osoba medytująca przechodzi w stan pośredni pomiędzy śnieniem a czuwaniem, na pogranicze zaśnięcia i jawy, snu i czuwania. Osoba zwykle pamięta, że coś się w takim stanie działo czy widziało, jednakże nie jest zwykle w stanie wyszczególnić dokładnie co się wydarzyło. Na tym etapie, każda próba medytowania bywa lekiem nasennym, gdyż powoduje zasypianie, a już szczególnie medytowanie wieczorem przed snem kończy się zwykle zaśnięciem. Niestety, bardzo wielu praktykujących rozmaite medytacje, nawet przez wiele lat, pozostaje na tym początkowym etapie, nie opuszcza tego pierwszego piętra praktykowania (siedzenie medytacyjnego). Sztuką jest tutaj nauczyć się trwać w świadomości pomiędzy jawą, a snem, ale jednak nie zasypiać, jak to się zdarza większości praktykujących ze słabszą motywacją i słabą.
#medytacja #rozwojosobisty
Maniak

Kiedy jest bardzo źle, to zaleca się medytację na stojąco

Zaloguj się aby komentować

### Buddyzm zen i medytacja - Jak zacząć? ###
Gościem Joanny Podgórskiej (dr neurobiochemii, dietetyczka sportowa, studentka psychosomatyki) był Mistrz Zen Joeng Hye - Andrzej Piotrowski, który opowiedział o buddyzmie zen i medytacji. Jak zacząć? Czy medytacja może nam pomóc w opanowaniu emocji i oczyszczeniu naszego umysłu? Zen to więcej niż skupienie, uważność i mindfullness, o czym przekonacie się właśnie w tej rozmowie.
Bardzo wciągający podcast, także dla zupełnie początkujących w tym temacie.
https://www.youtube.com/watch?v=1XFaL35AYKA

Zaloguj się aby komentować

Poprzednia