Przełomowa, sztuczna końcówka palca naśladuje nasz zmysł dotyku .

Przełomowa, sztuczna końcówka palca naśladuje nasz zmysł dotyku .

Skóra wydrukowana w 3D może wytwarzać sygnały elektryczne, które odpowiadają sygnałom występującym u ludzi.


Tak jak nasze ciała reagują na bodźce zmysłowe w otaczającym nas środowisku, tak wiele zaawansowanych robotów może obecnie w użyteczny sposób reagować na dane zbierane przez ich czujniki. 


Najnowsze techniki w robotyce mają na celu odtworzenie ludzkich mechanizmów sensorycznych - zbieżnych z najnowszymi osiągnięciami neuronauki, która bada, w jaki sposób nasze układy nerwowe przyjmują i przetwarzają informacje.


Aby sprostać temu wyzwaniu, zespół naukowców z Wielkiej Brytanii stworzył materiał, który naśladuje mikroskopijną anatomię opuszków palców. W swoich badaniach Nathan Lepora i współpracownicy z Uniwersytetu w Bristolu wykorzystali zaawansowane techniki drukowania 3D do stworzenia czujnika dotyku o nazwie "TacTip". 


Naukowcy przewidują szeroki wachlarz zastosowań dla swojej technologii.

Dzięki zdolności dorównywania, a nawet przewyższania naszego zmysłu dotyku, zręczne roboty mogłyby poznawać otaczające je środowisko w sposób o wiele bardziej szczegółowy - z ogromnymi potencjalnymi korzyściami w takich dziedzinach, jak produkcja przemysłowa. 


Jednak być może najbardziej ekscytujące zastosowanie TacTip można by znaleźć w protetyce dotykowej, która pozwoliłaby amputowanym osobom na przywrócenie zmysłu dotyku w ich sztucznych dłoniach. 


Mimo że najbardziej zaawansowane protezy dostępne obecnie na rynku są w stanie dokładnie naśladować skomplikowaną sieć mięśni, kości i ścięgien w naszych rękach, umożliwiając pełny zakres ruchów, brak zmysłu dotyku oznacza, że użytkownicy nie mogą całkowicie odzyskać sprawności.


Opis budowy i działania tej technologii znajdziecie na stronie https://www.freethink.com/technology/artificial-fingertip


Photo by Possessed Photography on Unsplash


Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować