Tomografia optyczna – przełom w badaniach wzroku

Tomografia optyczna – przełom w badaniach wzroku

hejto.pl
Problemy ze wzrokiem – plaga naszych czasów
Po raz pierwszy na większą skalę zauważono jak szkodliwe jest patrzenie tylko na obiekty, które znajdują się blisko naszych oczu podczas zimnej wojny, gdy załogi ogromnych atomowych okrętów podwodnych całymi tygodniami znajdowały się pod wodą. Na okręcie podwodnym oko nie ma szans spoglądania na obiekty, które znajdują się daleko.
Myślę, że wtedy nikt nawet by nie przypuszczał, że w przyszłości ten problem będzie dotyczył nie tylko marynarzy, ale całkiem sporej części społeczeństwa. 
Oczy odpowiadają za odbiór ponad 80% informacji o otaczającym nas świecie. Pochłaniając coraz to nowe obrazy, nasz wzrok jest codziennie atakowany milionami bodźców i bardzo obciążony choćby wpatrywaniem się w ekrany rozmaitych urządzeń elektronicznych. Praca zdalna sprawę dodatkowo pogarsza. 
Jak badać oczy?
Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo badać oko. Jego dotykanie jest wykluczone. Badanie USG jest możliwe, ale jak to z USG bywa, nie jest zbyt dokładne. I to jest kwestia nie tylko technologii, ale także fizyki. Fala dźwiękowa ma stosunkowo dużą długość fali, a to znaczy, że, korzystając z niej, nie zobrazujemy małych obiektów czy małych zmian.
Byłoby optymalnie, gdyby do badania oka dało się zastosować falę o znacznie, znacznie mniejszej długości. I tutaj wchodzi światło. Światło ma bardzo ograniczone zastosowanie do badania wnętrza naszego organizmu, bo nie jesteśmy (np. jak niektóre ryby) przeźroczyści. Ale oko w dużej części jest przeźroczyste.
Więcej na naukatolubie.pl

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować